Viss reizē un uz vienu pusi 

Pēdējā laikā dažādu finanšu aktīvu cena kustējusies tandēmā.

Jānis Šķupelis, 28.01.2019

Foto: EPA/SCANPIX/LETA

ASV akciju, obligāciju ienesīguma un jēlnaftas vērtības cenu korelācija pēdējo dažu nedēļu laikā bijusi ciešākā aptuveni gada laikā, liecina pieejamie dati. Finanšu procesu vērotāji pauž bažas, ka ciešāka dažādu aktīvu korelācija vēsturiski vērojama pirms nozīmīgiem tirgus pagrieziena punktiem.

Pēdējo nedēļu laikā virziens bijis augšup, un daži tādējādi teic – dažādu finanšu aktīvu cenas augstāk reizē dzītas bez īpaši dziļas domas. Proti, dažādu aktīvu pirkšanā piedaloties pūlis, un neesot izslēgts, ka pie kādām ziņām tas pēkšņi maina savu viedokli un grib no nu jau pēkšņi pārpildītās telpas tikt ārā. Tiek skaidrots, ka daudzi investori ir likuši ļoti līdzīgas likmes un sava loma to pēdējā laika kārtības pajaukšanā kādā brīdī var būt arī algoritmu tirgoņiem, kuri ātri vien var kopā izdomāt vai nu pirkt, vai pārdot. Vēl daži analītiķi piebilst – tas liecina, ka investori uzmanību pievērš lielajām lietām, piemēram, pieņēmumiem par ekonomikas izaugsmi vai centrālo banku politiku, bet ignorē kādus katram tirgum specifiskus faktorus. The Wall Street Journal aptaujātie eksperti klāsta – tas var novest pie nežēlīgas pārcenošanas brīdī, kad korelācija pajuks.

Risks ir, ka visas investoru ieņemtās pozīcijas lielākoties kļuvušas vienādas, kas nozīmē, ka kādā sliktākajā gadījumā nav, kur patverties. «Šādos laikos uzmanība netiek pievērsta fundamentālajiem faktoriem un tendenci nosaka naudas plūsmas. Cilvēki dažādas pozīcijas būvē atšķirīgos brīžos, bet, kad palecas volatilitāte, tad gan tie visi reizē mēģina iziet pa durvīm. Tas rada arī zināmas iespējas,» piebilst Apvienotās Karalistes finanšu uzņēmuma Mount Lucas Management eksperti.

Visu rakstu Viss reizē un uz vienu pusi lasiet pirmdienas, 28.janvāra laikrakstā Dienas Bizness!

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Jaunākais izdevums