VNĪ par 12,2 miljoniem eiro sakārtos vairākus īpašumus 

Ministru kabinets atļāvis Finanšu ministrijai uzņemties ilgtermiņa saistības Finanšu ministrijas valdījumā un VAS «Valsts nekustamie īpašumi» (VNĪ) pārvaldībā esošo ēku sakārtošanai - bīstamības, avārijas situāciju un vides degradācijas novēršanai tuvākajiem diviem gadiem, informē VNĪ.

Zane Atlāce - Bistere, 2019. gada 14. maijs plkst. 13:41

Plāna ietvaros atdzimšanu piedzīvos viena no populārākajām izstāžu zālēm «Arsenāls» Rīgā Torņa ielā 1. Namam līdz 2020. gada pavasarim tiks atjaunota fasāde, nomainīts jumts un sakārtota tam pieguļošā teritorija.

Foto: LETA

2019. gadā tiks ieguldīti 5,54 miljoni, bet 2020. gadā – 6,66 miljoni eiro, atklāj VNĪ valdes priekšsēdētājs Andris Vārna.

Plānots sakārtot 7 sabiedriski nozīmīgus īpašumus, kuros konstatēts atsevišķu elementu vai konstrukciju, piemēram, fasāžu, logu, durvju vai jumta bīstams tehniskais stāvoklis, kā arī nojaukt vidi degradētas būves 12 adresēs. Programmā iekļautos neatliekamos darbus paredzēts veikt līdz 2020. gada beigām.

«Šodien sperts nozīmīgs solis, lai sakārtotu virkni kultūrvēsturiski un sociālekonomiski vērtīgu ēku, kā arī nojauktu vairākas degradētās būves Rīgā un reģionos. Uzskatām, ka valstij ir būtiski pārējai sabiedrībai demonstrēt atbildīgu pieeju kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā, rādot priekšzīmi un stimulējot privāto sektoru rīkoties līdzvērtīgi,» norāda A. Vārna.

Plāna ietvaros atdzimšanu piedzīvos viena no populārākajām izstāžu zālēm «Arsenāls» Rīgā Torņa ielā 1. Namam līdz 2020. gada pavasarim tiks atjaunota fasāde, nomainīts jumts un sakārtota tam pieguļošā teritorija.

Fasādes atjaunošanas darbi tiks veikti arī Ekonomikas ministrijas ēkai Rīgā, Brīvības ielā 55 un Latvijas Republikas Tiesībsarga birojam Baznīcas ielā 25, kā arī Finanšu ministrijas un to padotības iestāžu apdzīvotajam namam Vecrīgā, Smilšu ielā 1 (jumta, logu atjaunošana, kāpņu remonts, pagalma pārseguma atjaunošana). Pārmaiņas piedzīvos arī Farmācijas muzejs Riharda Vāgnera ielā 13, Memoriālo muzeju apvienības un Izložu un azartspēļu inspekcijas telpas Stabu ielā 18, kā arī filharmonijas ēka Zirgu ielā 8.

VNĪ plāna 2019. un 2020. gadam ietvaros plānots veikt ēku demontāžu 2 nākotnes radošo kvartālu attīstībai – nojaukt noliktavas un labiekārtot degradētās teritorijas Rīgā, Aristīda Briāna ielā 13 mūsdienīgas prototipēšanas darbnīcas «Riga Makerspace» izveidei (Latvijas Mākslas akadēmijas un Lietišķās mākslas un dizaina vidusskolas vajadzībām), kā arī nojaukt 6 būves Rīgā Šķirotavas apkaimē Lubānas ielā 80, kur plānots veidot Latvijas Nacionālās Operas un baleta dekorāciju un mēģinājumu zāļu kompleksu.

Tāpat plāna ietvaros līdz 2020. gada beigām plānots demontēt vidi degradējošas būves Rīgā, Zaķusalas krastmalā 35, ražošanas ēku Kr. Valdemāra ielā 139 Rīgas Dizaina un Mākslas vidusskolas teritorijā, garāžu Rīgā, Valdeķu ielā 15, kā arī virkni īpašumu reģionos – «Lūki» vasaras māju un šķūni Rumbas pagastā, Kuldīgas novadā, daudzdzīvokļu māju Dārzu ielā 11, Riebiņos, būvi Jaunķemeru ceļā 2, Jūrmalā, bijušās «Īles sanatorijas» kompleksa siltumnīcu Auces novadā, kā arī īpašumus Daugavpils cietokšņa teritorijā – Henkeļa ielā 3, Aleksandra ielā 5A un Aleksandra ielā 11. Lai taupītu valsts līdzekļus, VNĪ primāri ir ieinteresēts veikt šo objektu atsavināšanu, piemēram, īpašumi Daugavpils cietokšņa teritorijā paralēli tika virzīti atsavināšanai (pārdošanai). Gadījumā, ja īpašumus izdosies pārdot, iegūtie līdzekļi tiks novirzīti citu īpašumu sakārtošanai.

Saskaņā ar Ministru Kabinetā pieņemot lēmumu, VNĪ ir tiesības veikt finansējuma pārdali starp objektiem, kā arī tiesības finansējumu novirzīt citu valsts īpašumā esošu ēku bīstamības, avārijas situāciju un vides degradācijas novēršanai.

Starp VNĪ piederošiem un pārvaldīšanā esošajiem īpašumiem visā Latvijas teritorijā šobrīd ir identificēti aptuveni 470 objekti ar degradējošu būvju pazīmēm, 178 no tiem piešķirts ir A vai B kategorijas grausta statuss, proti, faktiski visas šīs ēkas ir nojaucamas. Tādēļ avārijas stāvoklī esošu būvju un graustu sakārtošana ir viena no būtiskām VNĪ pārvaldības portfeļa stratēģijas sastāvdaļām. Pērn VNĪ esošo vidi degradējošo īpašumu skaits samazināts par 43 objektiem, gadu iepriekš – par 74 objektiem.

Kaut arī demontāžas izmaksas vairākkārt pārsniedz zemes tirgus cenu, tomēr VNĪ kā atbildīgs pārvaldītājs saprot, ka šie izdevumi ir jāvērtē kā investīcijas apkārtējās (degradētās) teritorijas sakārtošanā un drošības apdraudējumu novēršanā. Tādējādi teritorijas ir veiksmīgāk attīstāmas nākotnē.

VNĪ šobrīd īsteno 34 nozīmīgus attīstības projektus aptuveni 154 miljonu eiro apmērā un strādā pie 25 jaunām projektu idejām. Uzņēmums nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību ap 450 nekustamo īpašumu adresēm ar 1200 ēkām 1,1 milj. m2 platībā un vairāk nekā 4000 zemes īpašumu 10 milj. m2 platībā. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 18. janvāris plkst. 14:26

2019. gadā VAS «Valsts nekustamie īpašumi» (VNĪ) lielākie ar būvniecību un projektēšanu saistītie...

2018. gada 23. novembris plkst. 14:38

VAS «Valsts nekustamie īpašumi» (VNĪ) īstenotā Muzeju krātuvju kompleksa Pulka ielā 8...

2018. gada 22. novembris plkst. 17:26

Vilcināšanās ar būvniecības digitalizāciju var kavēt Latvijas būvniecības nozares attīstību...

2018. gada 17. oktobris plkst. 10:54

Dailes teātra ēka gatavojas uzlabošanas darbiem - tiks siltinātas ārsienas, mainītas ārdurvis,...

2018. gada 15. oktobris plkst. 13:31

Patlaban notiek projektēšanas darbi Dailes teātra ēkas energoefektivitātes palielināšanai, ieplānots,...

Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

No šīs sadaļas
2019. gada 14. maijs plkst. 13:15

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pēc sava amata pilnvaru termiņa beigām būs pirmais...

2019. gada 13. maijs plkst. 13:17

Rīgas pilsētas būvvalde izsniegusi projekta Elemental Skanste attīstītājam SIA «Kapitel»...

2019. gada 13. maijs plkst. 11:17

Satraukumam par padomju laika dzīvojamā fonda tehnisko stāvokli nav pamata, tomēr tehniskais...

2019. gada 10. maijs plkst. 12:48

Ugunsgrēkā nodegušā Parīzes Dievmātes katedrāles jumta svina pārklājuma dēļ tās laukumā...

2019. gada 10. maijs plkst. 11:44

Āgenskalna melodijas jaunajā projektā Legato nule kā nosvinēti spāru svētki, informē attīstītāji....

2019. gada 10. maijs plkst. 8:44

Nacionālā rehabilitācijas centra Vaivari divos stāvos veikti renovācijas darbi 2,774 miljonu eiro...

2019. gada 07. maijs plkst. 15:46

Līdz 2019. gada 15.maijam veicams kārtējais nekustamā īpašuma nodokļa maksājums. Saskaņā ar...

2019. gada 07. maijs plkst. 12:41

Topošā Rakstniecības un mūzikas muzeja būvprojektu izstrādās arhitektu birojs Krasts, informē...

2019. gada 07. maijs plkst. 6:21

Nekustamā īpašuma jomas eksperti jaunajā kadastrālo vērtību noteikšanas metodoloģijā saskata...

2019. gada 03. maijs plkst. 17:18

Liepājā, Stendera ielā atklāta bijusī rokkafejnīcas ēka, kas jaunajā konceptā apvieno divus...