Finanses

Zviedrijas Nordea par naudas atmazgāšanas likuma pārkāpumiem vairāku miljonu eiro sods

Žanete Hāka, 19.05.2015

Foto: Reuters/Scanpix

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Zviedrijas finanšu tirgus uzraugs piemērojis ievērojamu naudas sodu banku grupām Nordea un Handelsbanken par naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas likuma pārkāpumiem, raksta Reuters.

Ziemeļvalstu lielākajai bankai Nordea piemērots lielākais sods – 50 miljoni Zviedrijas kronu (5,3 miljoni eiro), savukārt Handelsbanken nāksies maksāt 35 miljonus kronu (3,73 miljonus eiro).

Finanšu uzraudzības iestāde uzsvērusi, ka atklājušies milzīgi trūkumi Nordea pieejai naudas atmazgāšanas darījumiem. «Tas ir slikti, tiešām ļoti slikti,» norāda institūcijas pārstāvis Pērs Hakansons, uzsverot, ka banka pat nav bijusi pārliecināta, ka tai ir augsta riska klienti.

Viņš norādījis, ka ir augsta iespēja, ka Nordea nespētu pamanīt, ja kāds mēģinātu legalizēt nelegālas finanses vai finansēt terorismu.

Uzraugs atteicies komentēt, vai šajā izmeklēšanā atklātas nelegālas darbības, taču uzsvēris, ka izmeklēšana ir fokusējusies uz darbību pārskatīšanu, nekā individuāliem gadījumiem.

Institūcijas pārstāvji norādījuši, ka Nordea trūkusi efektīva sistēma, kā noteikt un izvairīties no naudas atmazgāšanas darījumiem vairākus gadus, tāpat arī, kā identificēt augsta riska personas, aizdomīgus darījumus vai darījumus ar nodokļu paradīzēm vai valstis, kas saistītas ar terorismu.

Uzraudzības iestāde skaidrojusi, ka par šie pārkāpumi ir tik smagi, ka bankai pat varētu anulēt licenci, tomēr, ņemot vērā, ka banka ir īstenojusi pasākumus, lai šīs problēmas risinātu, reizē ar soda naudu piemērots brīdinājums. Tāpat uzsvērts, ka, ja izmeklēšana tiktu sākta pie pašreiz finanšu tirgū ieviestajiem nosacījumiem, sods būtu daudz apjomīgāks.

Kopš pērnā gada iestāde var piemērot sodu līdz pat 10% no bankas ienākumiem, kas ir ievērojami vairāk nekā piemērotie 50 miljoni kronu. Tomēr, ņemot vērā, ka šie nosacījumi ieviesti vēlāk nekā sākās pārbaudes, maksimālais sods bija 50 miljoni kronu.