Ņemot vērā to, ka Latvijā trūkst publiskās un privātās partnerības (PPP) prakses, publiskajam partnerim savu pirmo PPP projektu nevajadzētu plānot pārlieku lielā apjomā, teikts Finanšu ministrijas (FM) iesniegtajā informatīvajā ziņojumā, ko otrdien pieņēma zināšanai valdība.
FM un Centrālā finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) kā publiskās un privātās partnerības (PPP) uzraudzības institūcijas ieskatā, ņemot vērā Latvijas pašvaldību vidējo lielumu, pašvaldības pirmā PPP projekta optimālais finansējuma apjoms būtu viens līdz 10 miljoni eiro.
CFLA direktora vietnieks Mārtiņš Brencis informē, ka 2021.gada nogalē būvdarbi sākti pirmajā PPP projektā Latvijā - top Ķekavas apvedceļš. Praktisku piemēru un vietējās pieredzes trūkums, CFLA ieskatā, ir kavējis aktīvāku PPP potenciāla izmantošanu, tādēļ CFLA cer, ka Ķekavas apvedceļa projekts rādīs piemēru citiem PPP projektu īstenotājiem un varēs nonākt pie augstas gatavības projektiem.
CFLA veiktā aptauja liecina, ka valsts un pašvaldības ir ieinteresētas savu ieceru realizācijai piesaistīt privātos partnerus - 30 pašvaldības minēja 106 projektu idejas par 660 miljoniem eiro, savukārt deviņas valsts pārvaldes iestādes apsver 14 projektu ieceres par 446 miljoniem eiro.
Lai varētu sniegt atbalstu pašvaldību PPP projektu finanšu un ekonomisko aprēķinu veikšanai, CFLA plāno sagatavot prioritārā pasākuma pieteikumu 2023.gadam 200 000 eiro un 2024.gadam - 660 000 eiro apmērā.
CFLA turpinās iesāktās individuālas konsultācijas ar valsts pārvaldes iestādēm un visām pašvaldībām, identificējot perspektīvākos PPP projektus un aktīvi atbalstot projektu īstenošanu, vienlaikus veicinot pieredzes apmaiņu starp pašvaldībām un valsts pārvaldes iestādēm, kuras plāno vai īsteno līdzīgus projektus.
Ziņojumā teikts, ka, pieņemot, ka vidējās finanšu nu ekonomisko aprēķinu (FEA) izmaksas ir 20 000 eiro un ka katrai pašvaldībai līdz 2024.gada beigām būtu nepieciešams sākt vismaz viena PPP projekta īstenošanu pieredzes iegūšanai, kā arī paredzot, ka 2023.gadā tiktu sākta 10 projektu īstenošana, bet 2024.gadā - 33 projektu īstenošana, kopumā būtu nepieciešami 860 000 eiro 43 FEA izstrādei. Attiecīgi 2023.gadā - 200 000 eiro, bet 2024.gadā - 660 000 eiro.
FM un CFLA ieskatā kā minimālā programma būtu atbalstāma 10 projektu FEA izstrāde pēc rindas principa, tādējādi motivējot pašvaldības sacensties pēc iespējas ātrāk sākt projektu īstenošanu, lai iegūtu FEA izmaksu kompensāciju. Tomēr arī nosacījums, ka atbalsts FEA izstrādei ir pieejams līdz 2024.gada beigām, būtu laba motivācija pašvaldībām pieņemt lēmumu par PPP projekta īstenošanu pietiekami tuvā nākotnē. Pēc finansējuma izlietojuma varētu lemt atsevišķi par nepieciešamību turpināt atbalstu FEA izstrādei.
Tāpat ziņojumā secināts, ka galvenais iemesls PPP projektu ideju trūkumam - nepietiekamas zināšanas par PPP jomu. Tāpēc pirmos PPP pilotprojektus pašvaldībām un valsts iestādēm ir jāsāk ieviest pēc iespējas ātrāk, lai nākamā Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas perioda cikla sākumā nodrošinātu vienmērīgu valsts pārvaldes un pašvaldību pasūtījumu veikšanu.
Ņemot vērā līdzšinējo pieredzi - kopš PPP likuma stāšanās spēkā 10 gadu laikā ir sākta viena projekta īstenošana - pašvaldībām nepieciešama papildus motivācija PPP projektu īstenošanai, jo objektīvu apstākļu dēļ prioritārie projekti pašvaldībām ir tie, kas tiek finansēti no ārvalstu finanšu avotiem neatmaksājamu grantu veidā, secināts ziņojumā.
Pašvaldībām, plānojot lielu publisko būvju celtniecību, piemēram, sporta un kultūras jomā, jāņem vērā arī citu pašvaldību ieceres, lai gan privātajam, gan arī publiskajam partnerim būtu ekonomisks pamats šādu būvi uzturēt, norādīts FM ziņojumā.
Tāpat valsts iestādēm un pašvaldībām, domājot par PPP projektu īstenošanu, projekta apmērs jāplāno pietiekami liels, lai būtu potenciālo privāto partneru interese, kā arī, lai projekta sagatavošanas administratīvās izmaksas nebūtu proporcionāli pārāk augstas. Atsevišķu valsts iestāžu un pašvaldību projektu ideju sākotnēji noteiktais nepieciešamais finansējums ir mazāks par 100 000 eiro. Šādos gadījumos, ja tas ir iespējams, būtu lietderīgi apvienot līdzīgus projektus vienā, kuru kopējās izmaksas tuvotos vienam miljonam eiro, vai arī jāizmanto cits finansēšanas instruments.