Jūrmalas pilsētas atkritumu apsaimniekotājs – personu apvienības SIA Jūrmalas ATU un SIA Eko Rīga saistību pārņēmējs SIA Eco Baltia Vide – lauzis līgumu ar Jūrmalas domi tā nesamērīguma dēļ un iesniedzis prasību Administratīvajā rajona tiesā, lai piedzītu no Jūrmalas domes zaudējumus, informē uzņēmuma pārstāvji.
Zaudējumi uzņēmumam radušies pašvaldības neizdarības dēļ, poligonā noglabājamo atkritumu apjoma samazināšanā, uzsver kompānijas pārstāvji. Par attiecīgo situāciju informācija nosūtīta arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.
«Atkritumu apsaimniekošanas līguma izpilde Jūrmalas pilsētā, par tarifiem, kādi tie ir uz šo brīdi, kļuvusi par nesamērīgi lielu slogu apsaimniekotājam, līdz ar ko faktiski neiespējama. Kopš līguma slēgšanas 2011.gadā mainījušies ne vien faktiskie apstākļi – piemēram, pieaugošais cenu kāpumus par atkritumu tonnas noglabāšanu poligonā, – bet arī tiesiskie apstākļi. Jūrmalas dome nav pildījusi ne valsts, ne Piejūras reģiona atkritumu apsaimniekošanas plānos minētos pasākumus, lai samazinātu poligonos noglabājamo atkritumu apjomu. Līdz ar ko auga gan atkritumu apjoms, gan apsaimniekošanas izmaksas, sasniedzot līgumā noteikto summu ātrāk nekā tas bija paredzēts – 2016.gadā,» uzsver Eco Baltia Vide.
Neskatoties uz SIA Eco Baltia Vide atkārtotiem brīdinājumiem, ka jau janvāra vidū tiks sasniegta Jūrmalas pilsētas atkritumu apsaimniekošanas iepirkuma dokumentācijā paredzētā līgumcena – 3,55 miljoni eiro – un steidzami jāmeklē jauni risinājumi, lai sakārtotu atkritumu saimniecību Jūrmalā, pašvaldība nav reaģējusi un neuzskatīja par vajadzīgu pat tikties ar apsaimniekotāju, uzskatot šādu tikšanos par nelietderīgu. Tāpēc, līdz ar līgumā noteiktās summas sasniegšanu, SIA Eco Baltia Vide būs spiesta pārtraukt pakalpojuma sniegšanu un pēc 10 dienām novāks visus pilsētā izvietotos atkritumu konteinerus.
Jau pērn SIA Eco Baltia Vide vērsās pie Jūrmalas domes, ar lūgumu palielināt maksu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, lai tā nosegtu dabas resursu nodokļa un poligona tarifa palielinājumu atbilstoši reālajam atkritumu svaram Jūrmalas pilsētā. Dome tarifu maiņu apstiprināja daudz mazākā apmērā, kas nesedz uzņēmuma izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu, informē uzņēmums.
Jūrmala ir arī vienīgā pašvaldība, kurā maksa par viena m3 atkritumu apsaimniekošanu ir tikai 8% no tonnas atkritumu noglabāšanas maksas poligonā. Citās pašvaldībās šī maksā ir vidēji 25% no atkritumu tonnas noglabāšanas maksas poligonā.
SIA Eco Baltia Vide izpilddirektors Ingus Vilks uzsver ka situācija radās tādēļ, ka netika realizēti Piejūras reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas plānā 2007. – 2013.gadam definētie mērķi un pasākumi. Tie paredzēja samazināt noglabājamo atkritumu apjomu poligonā un nodrošināt ievērojamu kopējo radīto atkritumu daudzuma samazināšanu. Uzņēmums rēķinājies, ka pašvaldība veiks plānā paredzētās darbības atkritumu apjoma samazināšanai, kas kļuva par pamatu arī pretendentu iesniegtajiem finanšu aprēķiniem. Tomēr Jūrmalas dome neko nav darījusi arvien pieaugošā atkritumu apjoma samazināšanai, kā arī atkritumu šķirošanas veicināšanai.
Tāpat I.Vilks uzsvēra, ka, neskatoties uz to, ka Jūrmalas dome kopš pagājušā gada vasaras nav izrādījusi vēlmi sakārtot savas pilsētas atkritumu saimniecību, SIA Eco Baltia Vide joprojām gatava tikties ar pašvaldības pārstāvjiem un meklēt kopīgu risinājumu.
«Mēs negribam pieļaut situāciju, kad vienā dienā jūrmalnieki paliek bez atkritumu konteineriem un atkritumu savākšanas. Tāpēc aicinu Jūrmalas domi padomāt par savas pilsētas iedzīvotājiem, kuri vēlēšanās atdeva savas balsis tiem cilvēkiem, kurus uzskatīja par cienīgiem pārstāvēt savas intereses. Es ticu, ka radīsim abām pusēm pieņemamu kompromisu,» tā I. Vilks.
Jūrmalas dome gan nepiekrīt uzņēmuma pārmetumiem. «Neskatoties uz to, ka uzņēmums iepirkuma procedūrā piedāvājis konkrētu maksu līdz 2015.gada beigām, Eco Baltia vide nelikumīgi cenšas mainīt līguma nosacījumus. Uzņēmums izvairījies no jautājuma risināšanas līgumā paredzētajā kārtībā, tā vietā dodot priekšroku publiskai kampaņai un šantāžai mediju vidē,» saka Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis.
«Atbildība par situāciju ir jāuzņemas pašam uzņēmējam, kurš iepirkumā iesniedza pašu aprēķinātas cenas. Ar publisku spiedienu Eco Baltia vide nepanāks prettiesisku pašvaldības lēmumu pieņemšanu – vēlme nopelnīt vairāk neatbrīvo no līgumsaistībām. Ar vienpusēju paziņojumu pārtraukt atkritumu izvešanu Jūrmalā uzņēmējs klaji demonstrējis tiesisko nihilismu, diskreditējot sevi kā uzticamu un ilgtspējīgu sadarbības partneri atkritumu apsaimniekošanas jomā,» uzsver G.Truksnis.
«Mēs šai šantāžai nepakļausimies. Vienlaikus varu apgalvot, ka Jūrmala atkritumos neslīks un pašvaldība nodrošinās risinājumu arī šādā ārkārtas situācijā. Jau šodien Jūrmalas pilsētas dome ir uzsākusi citu atkritumu apsaimniekotāju apzināšanu, lai neciestu pilsētas iedzīvotāji. Visus zaudējumus, kas pašvaldībai radīsies līgumsaistību nepildīšanas dēļ, mēs tiesas ceļā piedzīsim no Eco Baltia vide,» informē G.Truksnis.
Par radušos situāciju Jūrmalas pašvaldība informēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.