Braukt un reizē runāt pa telefonu ir aizliegts. Izņēmums ir telefoniska saruna brīvroku režīmā. Tomēr, tehnoloģijām kļūstot pieejamākām, daudzi nebīstas braucot rakstīt īsziņas vai vēl trakāk - lasīt ziņas planšetdatorā. Policijā atzīst - cīņa ar šo paradumu īsti nevedas, ir grūti pierādīt, ka autovadītājs tiešām braucot ir lietojis telefonu, piektdien raksta laikraksts Diena.

Sods, ko policija piemēro šoferiem, kas pie stūres runā pa telefonu, ir vai nu brīdinājums, vai 15 eiro. Pērn policija konstatējusi 2830 šādu pārkāpumu, gadu iepriekš - 3007. Diez vai no šīs statistikas būtu pareizi izdarīt secinājumus. Daudz kas atkarīgs no tā, cik intensīvi kārtībsargi pievēršas šī pārkāpuma apkarošanai.

Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis atklāj, ka pa telefonu runājošu autovadītāju sodīt ir visai sarežģīti: «Policistiem tas ir jāredz. Diennakts tumšajā laikā to pamanīt ir grūti. Pat tad, kad mēs šādu faktu redzam, bieži vien cilvēki nepiekrīt, ka viņiem šis pārkāpums tiek inkriminēts. Sūdzībās tiek minēts, ka tajā brīdī cilvēks vienkārši ir kasījis ausi, daži raksta, ka viņi tikai atstutējuši galvu pret roku. Atrunas ir visdažādākās, un lielākā daļa no tām ir diezgan muļķīgas.» N. Krapsis pieļauj, ka autovadītāji līdz galam neapzinās, ka šāds paradums varētu ietekmēt ceļu satiksmes drošību.

«Šoferi ir pašpārliecināti un domā, ka, lietojot telefonu vai pat planšetes, viņi situāciju uz ceļa pārvalda, bet tā vis nav. «Sēžot telefonā», autovadītājs pie luksofora lēnāk uzsāk braukt. Bieži vien viņš brauc ar samazinātu ātrumu, nerāda virzienrādītājus. Šis cilvēks satiksmi padara nervozu. Savukārt tie, kas ievēro noteikumus, nesaprot, kāpēc priekšā braucošā automašīna pēkšņi tik ļoti samazinājusi ātrumu vai veic nedrošus manevrus,» tipiskākās ainas uz ceļa iezīmē policijas pārstāvis.

Vēl grūtāk par šoferu sodīšanu ir pierādīt, ka tieši telefona lietošana bijusi pie vainas, ka noticis ceļu satiksmes negadījums. N. Krapsis nezina nevienu gadījumu, kad kāds atzītu, ka avārijā vainojams fakts, ka šoferis lietojis telefonu. Policists uzskata, ka nākotnē vajadzētu domāt par to, kā sodu padarīt bargāku, kā arī ieviest tehniskās iekārtas, kas, līdzīgi kā radari, fiksē ātruma pārkāpējus un reģistrētu arī tos, kas lieto telefonus.

Plašāk lasiet rakstā Policista kungs, es tikai mazliet pakasīju ausi piektdienas, 16. janvāra, laikrakstā Diena (3. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra