Lai gan varētu šķist, ka daudzu potenciālo pircēju pozīcija esošajā situācijā varētu būt nogaidoša, dažos gadījumos uz vienu īpašumu pretendē pat desmit pircēji, stāsta Ksenija Ijevleva, SIA Latio tirgus analītiķe.
Pašlaik pieprasījums pēc jauniem nekustamajiem īpašumiem, sevišķi mūsdienīgiem un energoefektīviem, ir ļoti augsts, bet piedāvājums – ierobežots, teic K. Ijevleva, uzsverot, ka Krievijas iebrukums Ukrainā interesi par īpašumu pirkšanu un pārdošanu bija apturējis tikai īslaicīgi. Daži pircēji un pārdevēji atcēla darījumus, bija arī atsevišķi interesenti, kas paziņoja par to, ka vairs nevēlas iegādāties īpašumu Latvijā, jo mēs atrodamies pārāk tuvu kara zonai, taču šādas tendences bija novērojamas vien aptuveni trīs nedēļas, atzīmē Latio tirgus analītiķe.
Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un strauji augošo inflāciju, kā kopumā mainījies pieprasījums pēc nekustamajiem īpašumiem Latvijā?
Pieprasījums pēc īpašumiem joprojām ir augsts, taču tas ir mainījies strukturāli. Šobrīd sevišķi pieprasīti ir tie nekustamie īpašumi, kas atbilst energoefektivitātes standartiem. Visiem ir skaidrs, ka apkures cenas nākamajā sezonā ievērojami palielināsies, tāpēc cilvēki aktīvi meklē tādus īpašumus, kas šīs izmaksas ļautu samazināt. Pirms diviem gadiem un gada pirmie izvēles kritēriji parasti bija lokācija, telpu izvietojums, platība un cena, taču pašlaik primārā lieta, par ko pircēji interesējas, ir energoefektivitātes rādītāji. Arī pārdevēji ir sapratuši, ka realizēt energoneefektīvus īpašumus tirgū kļuvis sarežģītāk, tāpēc bieži vien šādos darījumos piesaista profesionāļus.
Tajā pašā laikā jāsaprot, ka energoefektīvu īpašumu Latvijā ir ļoti maz – ja runājam par mājokļiem, tie varētu būt aptuveni 3% no visa dzīvojamā fonda Rīgā, bet Latvijā A klases energoefektivitātes sertifikāti 2021. gadā tika piešķirti tikai 1% īpašumu. Tā ir problēma, kas mums kopīgi būs jārisina tuvākajos gados, namu apkurē izmantojot alternatīvos energoresursus vai aktīvāk turpinot daudzdzīvokļu namu renovāciju. To gan vairs nevarēs paspēt izdarīt līdz nākamajai apkures sezonai, tieši tāpēc arī pieprasījums pēc jau gataviem energoefektīviem mājokļiem ir tik milzīgs. Šo tendenci, protams, ņem vērā arī attīstītāji – praktiski visas no jauna būvētās daudzdzīvokļu ēkas ir energoefektīvas, jo tā mūsdienās ir viena no nozīmīgākajām īpašuma pārdošanas priekšrocībām.
Jūs minējāt, ka, neraugoties uz ārējiem apstākļiem, pieprasījums pēc īpašumiem joprojām ir augsts. Apmēram cik pircēju pašlaik pretendē uz vienu īpašumu?
Lai gan varētu šķist, ka daudzu potenciālo pircēju pozīcija varētu būt nogaidoša, tā nav. Uz vienu labu īpašumu šobrīd pretendē aptuveni pieci, atsevišķās situācijās pat desmit pircēji. Lai labāk izprastu šīs pieprasījuma izmaiņas, der ieskatīties arī citu gadu statistikā. Piemēram, salīdzinot ar 2021. gada decembri, šis gads ir iesācies diezgan mēreni, jo pērnā gada decembrī tika sasniegts nekustamā īpašuma darījumu rekords. Respektīvi – tika pārdots vairāk īpašumu nekā jebkurā citā mēnesī pēdējo trīs gadu laikā. Darījumu skaits decembrī bija anormāli augsts, tāpēc, ja mēs salīdzināsim 2022. gada janvāri ar decembri, protams, būs novērojams kritums, taču tas nav nekas jauns.
Visu interviju lasiet 31.maija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!