Līdz ar situācijas saistībā ar Covid-19 normalizēšanos uzlabojusies šķiroto atkritumu kvalitāte, kā arī palielinājies pārstrādei derīgo materiālu apjoms, stāsta Jānis Aizbalts, SIA Eco Baltia vide valdes priekšsēdētājs.
Pandēmijas laikā veikalos būtiski palielinājās vienreiz lietojamo iepakojumu daudzums, arī kafejnīcas un restorāni varēja nodrošināt ēdienu tikai līdzņemšanai, kā ietekmē būtiski pieauga pārstrādei nederīgo atkritumu apjoms, atzīmē J. Aizbalts. Ja 2019. gadā šādi atkritumi veidoja apmēram 15%, tad 2021. gadā tie jau bija aptuveni 20–25%, taču šobrīd atkal jūtama uzņēmumu atgriešanās ierastajā ikdienas darba ritmā, teic Eco Baltia vide valdes priekšsēdētājs, norādot, ka pašlaik pārstrādei nederīgā materiāla apjoms samazinājies līdz 20–22% līmenim no kopējā šķiroto atkritumu apjoma.
Atkritumi maina lokāciju
Primāri izmaiņas pandēmijas uzliesmojuma laikā novērojām sadzīves atkritumu apjoma proporcijā starp uzņēmumiem un privātpersonām, stāsta J. Aizbalts. “Darba ikdienu cilvēki lielākoties aizvadīja mājās, līdz ar to par aptuveni 5% samazinājās uzņēmumos radītais atkritumu daudzums. To ietekmēja arī tas, ka tika apturēta mācību iestāžu un ēdināšanas uzņēmumu darbība, kā arī nenotika publiskie pasākumi. Tajā pašā laikā mājsaimniecībās atkritumu apjoms līdzvērtīgi palielinājās,” teic J. Aizbalts. Šāda tendence gan neliecina par to, ka juridiskais segments iepakojumus, kas vēlāk nonāca atkritumos, iegādājās mazāk – gluži pretēji, liecina DB aptaujāto uzņēmēju teiktais.
Andris Rūmītis, restorāna Hercogs namatēvs, stāsta, ka pandēmijas laikā restorānam vienā dienā bija nepieciešamas apmēram 180 vienreizlietojamās kārbas, lai nodrošinātu ēdiena piegādes, savukārt šobrīd šis skaits sarucis līdz apmēram 150. “Kopš 1. marta, kad atkal visi restorāni un kafejnīcas ir vaļā, samazinājums ir jūtams, taču tas nav ļoti būtisks. Piemēram, iepriekš cilvēki daudz retāk izvēlējās pasūtīt pusdienas, kas šobrīd līdz ar darbu atgriešanos pirmspandēmijas ritmā atkal ir diezgan pieprasīta ēdienreize līdzņemšanai vai ar piegādi,” teic A. Rūmītis. Arī Agrita Rubīna, Gemoss HoReCa nodaļas vadītāja apstiprina, ka līdz ar Covid-19 ierobežojumu atcelšanu pieprasījums pēc iepakojumiem ir samazinājies. “Tajā pašā laikā jāņem vērā, ka, tuvojoties vasaras sezonai, pieprasījums pēc vienreizlietojamajiem šķīvjiem, dakšiņām un citiem piederumiem būs stabils, jo uzņēmumi atsāk rīkot sporta spēles un līdzīgus pasākumus brīvā dabā,” norāda A. Rubīna, piebilstot, ka pašlaik tirgū pieejams ļoti plašs vienreizlietojamo trauku sortiments, tāpēc katrs komersants var izvēlēties sev piemērotāko un videi draudzīgāko risinājumu.
Visu rakstu lasiet 3.maija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!