Saules paneļi un saules parku būvniecība ar enerģiju uzkrājošajām baterijām nav tikai rēķinu samazināšana - valstiskā līmenī tā ir kritiski svarīga infrastruktūra un spilvens sabiedrības drošībai X stundā un ārkārtējos apstākļos, jo spēj darboties neatkarīgi no centralizētās elektroapgādes.
Bet diemžēl līdz šim ar saules paneļiem praktiski netiek apgādātas publiskās ēkas, kuras krīzes laikā visticamāk būs patvērums cilvēkiem un sniegs primāros pakalpojumus.
Tāpēc jāiet līdzi pasaules tendencēm - ar saules paneļiem jāaprīko publiskā infrastruktūra, kā arī jāveicina atbalsts privātmājām uzkrājošo bateriju uzstādīšanai un enerģijas rezervju veidošanai tajās.
Ja vēlamies būt labāk aizsargāti ārkārtējām krīzes situācijām, primāri būtu jādomā, kā veicināt katra indivīda drošību tik svarīgā jomā kā elektroapgāde, bez kuras nedarbosies apkure, ūdens padeve, nemaz nerunājot par apgaismojumu, informācijas apraidi (tv, radio, internets, saziņas iespējas), u.tml. Būtībā saules paneļi kopā ar uzstādītām enerģiju uzkrājošajām baterijām var efektīvi mikrolīmenī nodrošināt autonomu enerģijas padevi arī X stundā, ko pierāda pasaules prakse.
Kopējais sadales infrastruktūrai pieslēgto saules mikroģeneratoru skaits 2023. gada beigās pārsniedza 19 tūkstošus, bet to kopējā ražošanas jauda sasniedza 160 MW. Diemžēl valsts atbalsta programmas saules paneļiem darbojas tikai privātmāju līmenī – tādu nav attiecībā uz publisko infrastruktūru. Tāpat lielākoties uzstādītajiem saules paneļiem nav enerģijas uzkrājošo akumulatoru jeb bateriju, kas ļautu būt neatkarīgiem no laikapstākļiem arī vēlā rudens un ziemas periodā.
Ņemot vērā ģeopolitiskos notikumus, viens no valdības mājas darbiem būtu pēc iespējas labāk sagatavot publisko infrastruktūru un sabiedrību X stundai. Domājot par autonomas elektroenerģijas ražošanu, būtu svarīgi jau šobrīd īstenot valsts atbalsta programmas publiskajai infrastruktūrai, piemēram, lai nodrošinātu ar saules enerģiju sabiedriskas ēkas - izglītības iestādes, kultūras namus, bibliotēkas, pašvaldību būves, kas var kalpot kā patveršanās vieta un primāro pakalpojumu sniegšanas punkts.
Šobrīd valsts atbalsts tiek paredzēts tikai privātmāju īpašniekiem. Savukārt šo atbalsta programmu paplašināšana sniegtu būtisku ieguldījumu arī X-stundai, nodrošinot pašvaldību kritiskās infrastruktūras darbības ilgtspēju force majore situācijās. Jāmin, ka šobrīd valsts un pašvaldības praktiski neiesaistās saules parku un saules paneļu projektos ar publisko infrastruktūru.
Saules enerģijai ir būtiska nozīme dabas katastrofu un citu ārkārtas situāciju seku likvidēšanā, nodrošinot ar avārijas elektroenerģiju. Saules paneļi ģenerē elektroenerģiju tieši no saules, padarot tos par pašpietiekamu enerģijas avotu, kas spēj nodrošināt elektroenerģiju pat tad, ja tradicionālie elektrotīkli nedarbojas vai ir bojāti. Turklāt saules paneļus var izmantot kopā ar citiem atjaunojamiem enerģijas avotiem, piemēram, vēja vai hidroenerģiju, radot visaptverošāku un ilgtspējīgāku enerģijas sistēmu.
Viena no galvenajām saules enerģijas priekšrocībām avārijas enerģijas nodrošināšanā ir tās uzticamība. Atšķirībā no tradicionālajiem ģeneratoriem saules enerģijas sistēmas nepaļaujas uz degvielu, kuru avārijas gadījumā var būt grūti iegūt. Turklāt saules paneļiem ir ilgs kalpošanas laiks un tiem ir nepieciešama neliela apkope, padarot tos par rentablu risinājumu avārijas elektroapgādei.
Krīzes apstākļos saules paneļus iespējams integrēt mikrotīklā, kas darbojas neatkarīgi no galvenā elektrotīkla un spēj nodrošināt strāvas padevi. Tas ļauj kopienām piekļūt elektrībai pat tad, ja centrālā elektropadeve ir pārtraukta. Pasaulē pat tiek veidotas mobilās saules paneļu sistēmas krīzes situācijām, kas ir viegli pārvietojamas un ir alternatīva ģeneratoriem.