Straujākas izaugsmes īstenošanai un korporatīvās pārvaldības pilnveidošanai vides pakalpojumu kompānija SIA CleanR restrukturizēta četros specializētos uzņēmumos un grupas līmenī emitētas obligācijas 15 milj. eiro apmērā, lai īstenotu digitalizācijas un darba efektivizācijas projektus.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta AS CleanR Grupa īpašnieks Guntars Kokorevičs. Viņš atzīst, ka tuvāko gadu fokuss ir uz stratēģisku darbu ilgtspējas jomā – sasniegt biznesa attīstības mērķus tā, lai vienlaikus iekļautos kopējā vides mērķus sasniegšanā un klimata neitralitātes veicināšanā. Ambīcijas ir arī uz biznesa paplašināšanu Baltijas mērogā.
Kāpēc tika īstenota uzņēmuma restrukturizācija, nodalot darbības virzienus atsevišķos uzņēmumos?
Daudzu gadu sekmīgas izaugsmes rezultātā CleanR bija izaudzis un sasniedzis vairāk nekā 40 milj. eiro lielu apgrozījumu, nodarbināja apmēram 1300 strādājošo un sniedza dažādus vides pakalpojumus dažādos tirgus segmentos. Lai sekmīgi attīstītu sniedzamo pakalpojumu klāstu, kā arī nodrošinātu straujāku izaugsmi un pilnveidotu korporatīvo pārvaldību, nolēmu veikt strukturālas izmaiņas, jo, visiem darbības virzieniem esot vienā uzņēmumā, grūti rast efektīvu risinājumu straujākai attīstībai.
Tieši tāpēc jau 2021. gadā tika sperts pirmais solis un no SIA CleanR atsevišķā uzņēmumā — SIA Vizii - tika nodalīts telpu uzkopšanas bizness. Turpinājums sekoja 2022. gadā, kad atsevišķā uzņēmumā — SIA CleanR Verso – tika nodalīta arī industriālo atkritumu apsaimniekošana un SIA Vizii Urban — pilsētvides uzturēšana. Tādējādi no 2023.gada AS CleanR Grupa ietvaros darbosies četri patstāvīgi uzņēmumi – līdztekus trīs minētajiem jaunajiem arī SIA CleanR.
Būtībā jau var dzīvot arī iepriekšējā veidolā, kad visi darbības virzieni ir vienā katlā, bet jautājums ir par ambīcijām: vai gribu palikt tāds, kāds esmu, vai vēlos ieiet nākamajā attīstības līmenī? Gribot vai negribot, bet ES Zaļā kursa aspekti ilgtspējas un korporatīvās pārvaldības līmenī prasa citu pieeju. Tas prasa ne tikai mainīt domāšanu, bet arī attīstības modeli par to, kā nākamajā ciklā vēlies ieiet. Var jau mēģināt iet ar esošajām kurpēm, bet var arī uzvilkt krietni piemērotākus apavus konkrētajam biznesa virzienam. Turklāt vides pakalpojumu nozarē kādam ir jāuzņemas līderība. Un kurš gan cits to varētu sekmīgāk un atbildīgāk īstenot, ja ne nozares lielākais spēlētājs!
Līderība manā izpratnē nozīmē pieredzi un zināšanas, kā arī dalīšanos ar tām – zinātība par vides un klimata neitralitātes regulējuma prasībām, par atkritumu šķirošanas nepieciešamību, par atkritumu mazināšanu, būtībā - to neradīšanu. Tie ir būtiski aspekti, kā vest sev līdzi sabiedrību, ikvienu tās locekli. Un katram no nodalītajiem biznesa virzieniem ir savas nianses arī līderības jomā. Man bija vēlme izveidot uzņēmumu grupu, kurā būtu augsta pakalpojumu un risku diversifikācija, bet vienlaikus vienota procesu efektivitātes, digitalizācijas, korporatīvās pārvaldības un ilgtspējas vadība. Jaunizveidoto uzņēmumu vadības komandas ir veidotas tā, lai ir sabalansēta kreatīva jaunrade ar pragmatisku pieeju, un to uzdevums ir ik gadu audzēt ienākumus par 25 - 30%. To var panākt ar jauniem darbības segmentiem, jauniem pakalpojumiem un klientiem, un kas būtiski – īstenojot stratēģisku uzņēmumu pārvaldību saskaņā ar ilgtspējas mērķiem un to sabalansēšanu ar biznesa ambīcijām.
Kā vērtējat Eiropas Zaļā kursa iniciatīvas, to ietekmi uz uzņēmējdarbību?
Tam ir būtiska nozīme! Tas mainīs visu ikdienas dzīvi visiem — gan biznesam, gan iedzīvotājiem, gan valstij. Vienlaikus Zaļais kurss ir ļoti dārgs, jo dzīvot dabai draudzīgi – zaļi – nav lēti, tieši tāpat, kā pārtikā izmantot tikai ekoloģisko produkciju. Jā, Zaļais kurss samazina peļņu, bet nākotnes labā ir jāziedo kaut kāda peļņas daļa. Un, lai varētu reāli iedzīvināt šo ideju, būs nepieciešamas milzīgas investīcijas, kuras parādīsies produktu vai pakalpojumu cenās. Tas attieksies uz visiem uzņēmējdarbības un dzīves sektoriem. Tomēr uzskatu, ka katram ir jāsāk pašam ar sevi un, ja varam izdarīt kaut mazumiņu, tad tas jau būs ieguldījums klimata pārmaiņu mazināšanā, šī procesa bremzēšanā uz visas planētas. Savukārt vadīties pēc principa — ja citi turpina piecūkot vai īstenot uzņēmējdarbību bez ilgtermiņa redzējuma par ieguldījumiem ilgtspējā, tad nav jēgas kaut ko darīt - klimata pārmaiņu apstākļos ir bezatbildīgi.
Visu rakstu lasiet 20.decembra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!