Aerones ir pirmais uzņēmums Latvijā, kas saņēmis atbalstu no Eiropas Savienības Inovāciju fonda 4 416 000 eiro apmērā, kas paredzēts augsti inovatīviem, mērogojamiem un ambicioziem infrastruktūras projektiem, vērstiem uz CO2 emisiju samazināšanu.
Uzņēmums piedāvā vēja turbīnu robotizētas inspekcijas un apkopes risinājumus un ir radījis pasaulē pirmo vēja turbīnu lāpstiņu remonta robotu. Granta finansējums paredzēts šo robotu ražošanas mērogošanai, kas palīdzētu nozarei virzībā uz klimata mērķu sasniegšanu. Projekta kopējais budžets ir 7 360 000 eiro.
Dainis Krūze, Aerones līdzdibinātājs un izpilddirektors: “Vēja turbīnu lāpstiņu remonts ir kritiski svarīgs vēja enerģijas ražošanas efektivitātei un ilgtspējai. Ar Inovāciju fonda atbalstu Aerones varēs saražot robotus, kas ļauj veikt turbīnu lāpstiņu erozijas remontu ātrāk, precīzāk un efektīvāk, nekā tas darīts līdz šim. Īsākas turbīnu gaidstāves nozīmē vairāk saražotas enerģijas tādējādi 10 gadu griezumā par 161 349 tonnām samazinot CO2 emisijas, un ļaujot saražot papildu 918 320 MWh atjaunojamās elektroenerģijas.”
Turbīnu lāpstiņu ārmalas erozija ir viens no biežāk sastopamajiem nolietojuma bojājumiem. Pieaugot vēja turbīnu izmēram, arī lāpstiņas rotācijas ātrums tās galā var pārsniegt 360 km/h. Šādā ātrumā pat lietus pilieniem ir abrazīvs efekts, kas veicina eroziju. Turbīnas lāpstiņas erozija ievērojami samazina turbīnas efektivitāti.
Aerones darbojas vēja turbīnu robotizētās apkopes un inspekciju jomā, nodrošinot vēja turbīnu inspekcijas, tīrīšanas pakalpojumus, pretapledojuma pārklājuma uzklāšanu un turbīnas lāpstiņu erozijas remontu vairāk nekā 27 valstīs četros kontinentos. Izmantojot unikālu patentētu robotizētu tehnoloģiju, darbi tiek veikti 3x - 6x ātrāk, salīdzinot ar ierastajām servisa metodēm.
Jaunu tehnoloģiju izmantošana ir būtiska, lai palielinātu vēja enerģijas efektivitāti un pieejamību, jo palielinās vēja turbīnu izmēri un to remonta specifika. Aerones mērķis ir padarīt vēja turbīnu remontus un apkopi vienkāršāku un pieejamāku visā pasaulē, veicinot ātrāku pāreju uz atjaunojamiem energoresursiem.
Granta projektu līgumus paredzēts noslēgt 2024.gada jūnijā, pirms tam veicot projekta gatavības pārbaudes.