Kriptovalūtu vērtība pēdējos mēnešos ir strauji pieaugusi, un viens no šī kāpuma iemesliem ir Bitcoin ETF jeb biržās tirgoto kriptovalūtu fondu sagaidāmā iekļaušana ASV biržās.
Kriptovalūtu ETF ir fonds, kurš ir piesaistīts kriptovalūtu aktīviem un kura akcijas tiek tirgotas biržā. Atbilstoši fonda daļu vērtības izmaiņas seko līdzi kriptovalūtu cenas izmaiņām. Šie fondi ļauj investoriem pastarpināti ieguldīt kriptovalūtu aktīvos, pašiem tos tiešā veidā nepērkot, nepārdodot un neturot. Pastāv divu veidu kriptovalūtu ETF: tūlītējā darījuma ETF (spot) un nākotnes ETF (future).
Nākotnes ETF tiek tirgoti ASV biržās jau kopš 2021. gada. Šo fondu pārvaldniekam nepieder pati kriptovalūta, bet tas tirgo tiesības (nākotnes līgumus) nākotnē pirkt vai pārdot kriptovalūtu par noteiktu cenu. Savukārt tagadnes ETF operē ar kriptovalūtām atbilstoši tā brīža tirgus cenai. Tas nozīmē, ka šie fondi nepastarpināti pērk un pārdod kriptovalūtas, piemēram, Bitcoin vai Ethereum. Un tieši tagadnes jeb spot ETF ir tie fondi, kuru atļauju tirdzniecībai ASB biržās cenšas panākt vairāki ietekmīgi uzņēmumi.
13 “karsti” pieteikumi
ASV Vērtspapīru un biržu komisija (SEC) līdz šim ir noraidījusi visus tagadnes jeb spot kritovalūtu ETF pieteikumus. Tomēr, neskatoties uz iepriekšējo negatīvo attieksmi, uz SEC galda šobrīd ir vairāki ietekmīgu uzņēmumu ETF pieteikumi un lielākā daļa ekspertu ir pārliecināti, ka ja ne visi, tad vismaz vairāki no tiem saņems zaļo gaismu. Tostarp visplašāk apspriestais ETF pieteikuma iesniedzējs ir pasaulē lielākais aktīvu pārvaldītājs BlacRock, kura kopējie aktīvi ir aptuveni 9,42 triljoni ASV dolāru (8,74 triljoni eiro).
Sākotnēji bija plānots, ka SEC uz BlackRock pieteikumu atbildēs oktobrī, bet regulators lēmuma pieņemšanu pārcēla uz nākamā gada sākumu. Nākamais atbildes sniegšanas termiņš ir 10. janvāris, bet pārējiem pieteikumu iesniedzējiem – 15. janvāris.
Pozitīvu ažiotāžu iepriekš jau izraisīja tirdzniecības simbola apzīmējuma "IBTC" ieviešana, jo visiem biržā tirgotajiem vērtspapīriem ir savs unikāls trīs vai četru zīmju identifikators jeb biržas simbols. Tiek prognozēts, ka SEC būs ieinteresēta apstiprināt vairākus ETF pieteikumus vienlaicīgi, lai nepiešķirtu priekšrocības tikai vienam pieteikuma iesniedzējam.
Kripto ETF kā naudas kuģis
Šobrīd ir novērojamas dažādas spekulācijas par to, cik lielas investīcijas varētu ieplūst kripto nozarē pēc ETF apstiprināšanas. Starptautiskā investīciju kompānija VanEck prognozē 40 miljardu ASV dolāru ieplūšanu nozarē, savukārt vairākums citu ekspertu ir piesardzīgāki un norāda uz jaunām investīcijām 15–25 miljardu ASV dolāru apmērā.
Šobrīd kopējā kripto tirgus kapitalizācija ir 1,7 triljoni ASV dolāru, tostarp BTC tirgus kapitalizācija pārsniedz 840 miljardus ASV dolāru. Ņemot vērā to, ka brīvajā tirgū ir pieejama tikai daļa BTC, noteikti ir sagaidāms jūtams pieprasījuma pieaugums.
Aktuāls ir arī jautājums, vai nesenais kriptovalūtu vērtības kāpums nenozīmē, ka pašreizējā kriptovalūtu cena jau atspoguļo ETF apstiprināšanu un vai tirgus šos nākotnes notikumus jau ir “iecenojis”? Šobrīd nav zināms, cik lielā mērā un par kādu cenu ETF pieteikumu iesniedzēji jau ir iegādājušies tirgū esošos kriptoaktīvus, tāpēc visai loģiski būtu pieņemt, ka liela daļa no sagaidāmā investīciju pieplūduma jau ir nonākusi kriptoaktīvos.
Ja nākamgad ASV biržās tiks uzsākta kriptovalūtu ETF tirdzniecība, tas būs zīmīgs notikums, kas apliecinās kriptoaktīvu iekļaušanos tradicionālajā finanšu sistēmā. Ciešāka integrācija ar tradicionālajiem tirgiem ilgtermiņā veicinās ne vien jaunu investīciju ieplūšanu, bet arī lielāku kriptoaktīvu cenu stabilitāti.