Baltijas valstu uzņēmumu vadītājos atgriežas piesardzīgs optimisms par ekonomikas attīstību turpmākā gada laikā, savukārt kā būtiskākos izaicinājumus nākotnē vadītāji Baltijā saskata normatīvās vides izmaiņas, kiberuzbrukumus un konkurences pārkāpumus.
To rāda biznesa pakalpojumu kompānijas PricewaterhouseCoopers (PwC) nupat veiktā Baltijas uzņēmumu vadītāju aptauja. Pēdējos gados uzņēmējiem ir nācies saskarties ar izaicinājumiem, kādi iepriekš nav pieredzēti, – Covid-19 pandēmiju, kas izraisīja iepriekš labi strādājošo loģistikas ķēžu pārrāvumus, kas rezultējās ar virknes preču deficītu un cenu pieaugumu, tam sekoja Krievijas invāzija Ukrainā ar kārtējām izmaiņām un milzīgo inflācijas lēcienu, kura slāpēšanai valstu centrālās bankas paaugstināja aizdevumu procentu likmes, taču tas raisīja ekonomikas atdzišanu un ir ietekmējis daudzu valstu uzņēmumus, to darbību un arī nākotnes prognozes.
Prognozes par nākotni – piesardzīgas
“Lai gan, salīdzinot ar iepriekšējā gada aptaujas rezultātiem, uzņēmēji pauduši zināmu optimismu par nākotni (izņēmums varbūt ir Igaunija), tomēr, manuprāt, šīs prognozes liecina arī par zināmu piesardzību vadītāju vidū. Aptaujas rezultāti liek secināt, ka esam sasnieguši punktu, kur, lai veicinātu biznesa un valsts attīstību nākotnē, mums ir jāspēj veikt mērķtiecīgas pārmaiņas un transformēt procesus, kas ir būtiski mūsu konkurētspējas veidošanai pasaules mērogā,” kopējo situāciju iezīmē PwC vadošā partnere Latvijā Zlata Elksniņa- Zaščirinska. Viņa vērš uzmanību, ka salīdzinājumā ar pagājušā gada prognozēm, kurās vairāk nekā puse aptaujāto uzņēmumu vadītāju gan Baltijā, gan pasaulē prognozēja ekonomisko lejupslīdi, šogad aina ir ievērojami uzlabojusies. Vienlaikus neprognozējamā ģeopolitiskā situācija, spēles nosacījumu izmaiņas un konkurentu uzvedība rada jaunus izaicinājumus.
Visu rakstu un grafikus skatiet žurnāla Dienas Bizness 12.marta numurā!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.
Meklē arī lielākajās preses tirdzniecības vietās!