Valstīs ar attīstītāku ekonomiku izglītība ir ļoti labs bizness, taču Latvijā privātajām skolām izdzīvot ir daudz grūtāk.
To intervijā DB norāda privātās profesionālās vidusskolas Victoria direktore Andžela Dubinska.
Viņa atklāj, ka uzņēmējdarbība izglītības jomā lielā mērā ir atkarīga no ekonomiskās situācijas valstī, kas Latvijā ne vienmēr ir spīdoša. Iespējams, tieši šī iemesla dēļ privāto vispārizglītojošo skolu skaits Latvijā šobrīd nesasniedz pat vienu simtu, bet privāto profesionālo vidusskolu skaits ik gadu samazinās.
Fragments no intervijas
Ņemot vērā to, ka esat privātā vidusskola, var droši teikt, ka izglītība ir jūsu bizness. Kā kopumā vērtējat izglītību no uzņēmējdarbības aspekta?
Valstīs ar attīstītāku ekonomiku izglītība ir ļoti labs bizness. Arī nostādnes no valsts puses nav spiedošas, bet tieši otrādi – šai jomai tiek dotas iespējas. Latvijā situācija ir nedaudz citāda – lai noturētos un ietu uz priekšu, privātajām skolām ir jāķeras pie salmiņiem. Jebkurā gadījumā es varu teikt, ka izglītība ir bizness, bet tas ir ļoti atkarīgs no ekonomiskās situācijas valstī.
Neviens uzņēmējs, visticamāk, ilgstoši nedarbosies sfērā, kas nes tikai zaudējumus. Tad jau šis bizness ir rentabls arī Latvijā?
Īpašniekiem noteikti nebūtu jēgas uzturēt šo visu lielo mašinēriju, ja tā nenestu peļņu. Cik liela tā peļņa ir – par to ir grūti spriest. Lielāko izdevumu daļu šobrīd veido darbinieku algas, kā arī telpu īres un komunālie maksājumi, arī materiāltehniskās bāzes nodrošināšana. Privātās skolas nevar pretendēt uz Eiropas fondu naudu mācību līdzekļu iegādei, tāpēc mēs šajā ziņā nevaram konkurēt ar pašvaldību skolām, jo te ir runa par miljoniem. Privātpersona nevar ieguldīt tik lielus līdzekļus materiāltehniskās bāzes atjaunošanā. Tā ir mūsu lielākā sāpe – mēs darām vienu un to pašu pēc vieniem likumiem, taču mēs nevaram izmantot fondus, lai attīstītu bāzi, kas ir nepieciešama mūsdienu izglītībai. Šī iemesla dēļ tas bizness ir tāds nosacīts, jo praktiski viss tiek investēts attīstībā un modernizēšanā.
Kas ir jūsu galvenie finansējuma avoti?
Tikai skolēnu mācību maksa, no valsts mēs nesaņemam nevienu centu.
Visu interviju lasiet 31.augusta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!