Ēdiena gatavošana mājās ir lielisks veids, kā sekot līdzi savai veselībai un fiziskajai formai, gatavojot tādu ēdienu, kas atbilst tieši Tavām vēlmēm un vajadzībām. Pie tam, vakariņu taisīšana darba dienas beigās var būt ļoti relaksējošs process. Protams, tas ir relaksējoši vienīgi tad, kad virtuvē valda kārtība. Daudzi no jums noteikti būs saskārušies ar situāciju, kad plaukti ir piekrauti ar dažādām garšvielām, traukiem un inventāru, līdz vienā brīdī kļūst neiespējami tajos orientēties.
Virtuves iekārtas ir paredzētas tam, lai ēst gatavošana būtu ērta un patīkama, tāpēc svarīgi virtuves vidi uzturēt tīru un kārtīgu. Raksta turpinājumā piedāvājam dažus vienkāršus soļus, kas ātri vien palīdzēs tikt pie sakārtotiem skapīšiem!
1. Sāc ar virtuves skapīšu atbrīvošanu
Tas ir pirmais solis, lai tiktu pie sakārtotiem virtuves skapīšiem. Sāc ar to iztukšošanu, visus priekšmetus novietojot trīs atsevišķās kaudzēs – ārā mešanai, pārdošanai vai ziedošanai un atstāšanai. Kad visi plaukti un skapji ir tukši, sāc ar atbrīvošanos no nevajadzīgajām mantām, un tikai tad pievērsies lietām, ko grasies paturēt. Tādā veidā Tev būs vieglāk orientēties un saprast, cik daudz vietas būs nepieciešams atvēlēt atstājamajiem priekšmetiem.
2. Sadali priekšmetus pa kategorijām
Tagad ir pienācis laiks pārskatīt atstājamo skapīšu saturu un sakārtot to kategorijās tā, lai ģimenes locekļiem, kuri izmanto virtuvi, viss būtu ērti pārskatāms un pieejams. Atceries, ka svarīgākā tomēr ir funkcionalitāte, tāpēc, ja skapīši ir aizverami, nav nepieciešams uztraukties par to, kāds ir kopējais izkārtojuma izskats.
Iesakām sākotnēji visu sadalīt divās kategorijās – pārtikas produktos un traukos vai citos piederumos. Tālāk visu var dalīt apakškategorijās.
• Pārtikas produktus var dalīt dzērienos, uzkodās, garšvielās un konservētajos produktos.
• Virtuves piederumi var tikt dalīti šķīvjos un bļodās, pannās un katlos, krūzēs un glāzēs, kā arī citos virtuvē svarīgos priekšmetos.
Tas, kur ies katrs priekšmets, ir pilnīgi paša ziņā. Galvenais mērķis ir katru apakškategoriju glabāt vienkopus.
3. Izplāno, kā izkārtot inventāru un produktus
Kad viss saturs ir sadalīts kategorijās, pienācis laiks izplānot visu priekšmetu atrašanās vietu. Svarīgākais visu ir izkārtot tā, lai biežāk izmantotie priekšmeti un produkti vienmēr būtu ērti pieejami. Droši maini lietu izkārtojumu, neskatoties uz to, kā tās tika izkārtotas līdz šim.
Biežāk izmantotās glāzes, krūzes un šķīvjus var likt skapīšu priekšpusē, taču mazāk izmantotos priekšmetus atstāt skapīšu aizmugurē. Ja Tavā virtuvē ir virtuves skapīši, kā arī atvērta tipa plaukti, biežāk izmanotos priekšmetus droši vari glabāt uz plauktiem.
Plānojot izkārtojumu, ir vērts apsvērt mazāk izmantotās lietas glabāt augšējos paluktos un skapīšos, jo pēc tiem nebūs nepieciešams sniegties tik bieži.
4. Saglabā kārtību arī turpmāk
Virtuves iekārtas un mēbeles ir radītas tam, lai virtuvē viss būtu ērti pieejams un sasniedzams, ēst gatavošanu padarot par patīkamu procesu. Tas ir iemesls savu vidi uzturēt tīru un kārtīgu arī pēc tam, kad ir veikti pārkārtošanas darbi.
Turies pie esošās kārtības un pēc lietošanas visu noliec tur, kur tas bijis. Ja nepieciešams, uz uzglabāšanas traukiem uzlīmē etiķetes, kas vieglāk palīdzēs orientēties produktu un priekšmetu jaunajā izkārtojumā.
Vēl viens ieteikums būtu šāda veida pārkārtošanu veikt vismaz reizi gadā, jo daži priekšmeti laika gaitā var kļūt nevajadzīgi un lieki aizņemt vietu.
5. Izvēlies parocīgas un elegantas virtuves mēbeles
Tādas virtuves mēbeles kā skapīši un paluktiņi ir nepieciešamas, lai virtuvē uzturētu kārtību, padarot ēst gatavošanu par patīkamu pieredzi. Tikpat svarīgi ir skapīšos uzturēt kārtību, kas palīdzēs ietaupīt ēst gatavošanai atvēlēto laiku.
Ja jūti, ka virtuves skapīšu pārkārtošana nesniedz vēlamos rezultātus, iespējams, ir laiks domāt par jaunu virtuves mēbeļu un iekārtu iegādāšanos. Mēbeļu veikalā www.idmebeles.lv ir pieejamas dažādu materiālu un dizaina virtuves mēbeles – skapīši, galdi, plaukti, kā arī veseli virtuves moduļi. Atsvaidzini savu virtuvi ar jaunām mēbelēm un izbaudi ēst gatavošanu katru dienu!