Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizdomas par cilvēktirdzniecību un piespiedu darbu ārzemēs savulaik skārušas vairākus populārus zīmolus, taču šie gadījumi rāda, ka secinājumi par šādu noziegumu esamību iegūstami izmeklēšanā, kur katra apsūdzētā vainu nosaka tiesa, nevis sabiedrības vai preses pārstāvju aizdomas.

To rāda ZAB BDO Law apkoptie dati. “Cilvēktirdzniecība ir ļoti nopietns pārkāpums, pret kuru visu valstu tiesas vēršas ar maksimālu bardzību, taču ārvalstu pieredze rāda, ka skaļi pārmetumi nav pamats kādas piespiedu darbos vainotās kompānijas izmešanai no tirgus,” datus vērtē BDO Law partneris Jānis Zelmenis. Viņš teic, ka linča tiesa ir pats sliktākais, kas vien var būt.

“Pirms paust kādu viedokli, vajadzētu sagaidīt vismaz policijas izmeklēšanas darba rezultātu, kas, kā minimums, ir nodots tiesai, bet ADUGS situācijā kriminālprocess ir tikai salīdzinoši agrīnā stadijā, kuru objektīvi izvērtēt, nezinot lietas faktiskos apstākļus, ir neiespējami,” SIA ADUGS Production gadījumu komentē J. Zelmenis.

Cilvēktirdzniecības vai piespiedu darba iespējamo pazīmju salīdzināšana ar ADUGS Production gadījumu nerada pārliecību par sākotnējās graujošās informācijas atbilstību realitātei. “Ar darbiniekiem noslēgti darba līgumi, viņiem ir tiesības oficiāli uzturēties un strādāt Latvijas Republikā, darba aprīkojums arī ir. Jautājums ir par darba algu izmaksu, varbūt arī par darbinieku pārvietošanās ierobežošanu,” analizē J. Zelmenis.

Viņš norāda, ka pazīme – pārmērīgs stundu darbs – ir pārāk viegli interpretējama: “Ja veikalā kasiere strādā no 7:00 līdz 22:00 – tas ir pārmērīgs darba laiks vai nē? Vai mediķa dežūra 24 stundas diennaktī ir pārmērīgs darba laiks vai nē?” J. Zelmenis arī uzskata, ka policijai un tiesai jādara savs darbs, bet kriminālprocesa uzsākšana nevar būt pamats tam, lai konditorejas produktu ražotne tiktu slēgta un vairāk nekā 250 cilvēku Līvānos paliktu bez darba. “Ārvalstu pieredze liecina, ka vispirms ir tiesas lēmums un tikai tad pārējie sabiedrības locekļi — tostarp biznesa sadarbības partneri — pieņem attiecīgus lēmumus, nevis otrādi,” tā norāda J. Zelmenis. Viņš zina teikt, ka vairākās valstīs ir pat ieviestas soda sankcijas pret tiem, kuri pēkšņi pārtrauks savu sadarbību.

Visu rakstu lasiet 1.decembra žurnālā "Dienas Bizness"!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!

Komentāri

Pievienot komentāru