Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv viesojas SIA Rino Grupa, kur no kokmateriāliem, kas iegūti Latvijā, rada masīvkoka galdus. Tie ir pieprasīti ne tikai šeit un Skandināvijā, bet arī Indijā
SIA Rino Grupa darbojas vairākās nozarēs, viena no tām ir masīvkoka galdu ražošana ar zīmolu Narovski. Uzņēmums darbību sācis Ogrē, lietotu kokapstrādes iekārtu tirdzniecības un ēvelētu kokmateriālu jomā. 2016. gadā tas par 250 tūkst. eiro iegādājies ražošanas telpas Jēkabpilī, un ražošanā papildus ieguldīti aptuveni 100 tūkst. eiro.
Masīvkoka mēbeļu ražošanas ideju uzņēmums sācis īstenot pirms pieciem gadiem, kad iepirkti pirmie liela izmēra baļķi. Zīmols Narovski radīts šā gada sākumā. «Šobrīd nevaru iedomāties citu biznesu, ko ar laiku varētu pārņemt kāda no manām trim meitām. Nosaukt zīmolu savā vārdā noteikti bija drosmīgs lēmums,» vērtē zīmola radītājs Kaspars Narovskis.
Izejmateriālu sagatavošanai tiek pievērsta īpaša uzmanība. «Vienmēr esmu vēlējies darīt kaut ko interesantu un aizraujošu, ar augstu pievienoto vērtību. Ideja par šādu produktu nav jauna, bet Latvijā tā nav attīstīta. Lai radītu augstākās kvalitātes masīvkoka galdu, ir jāiegulda ilgs laiks un lieli līdzekļi – līdz produkta piedāvāšanai galapatērētājam ir pagājuši pieci gadi,» stāsta zīmola radītājs. Narovski produkcija ir unikāla ar to, ka visi izejmateriāli – baļķi – tiek meklēti un iepirkti tikai Latvijā. «Baļķu diametrs nav mazāks par 80 cm tievgalī. Tieši baļķu izmērs ir iemesls tam, kāpēc tos ir tik grūti atrast, pareizi nozāģēt, transportēt un pārstrādāt. Gala apstrāde šāda izmēra galda virsmai ir tikai un vienīgi roku darbs. Dodam otru elpu šiem lielajiem kokiem,» skaidro K. Narovskis.
Zīmols piedāvā divu veidu galdu virsmas – ražotas no vienas veselas koka loksnes vai līmētas no divām daļām, lai koka šķiedra izskatītos kā atvērta grāmata, tā saucamās spoguļvirsmas. Visbiežāk galdu ražošanā tiek izmantoti ozoli un oši. Kā retāki un ekskluzīvāki materiāli tiek atzīti goba un vītols. Katrs produkts tiek izgatavots pēc individuāla pasūtījuma, izvēloties piemērotāko virsmas sagatavi un saskaņojot nianses ar klientu. Šobrīd izvēles iespējas virsmām ir plašas – uzņēmuma noliktavā atrodas vairāk nekā 200 dažāda veida sagatavju. Iespējams, šāda veida izejmateriālu noliktava ir lielākā Eiropā, kuras vērtība, ja pārvērš gatavā produkcijā, ir lielāka par 500 tūkst. eiro. Nākamais noliktavas papildinājums ar izturētām un kaltētām virsmu sagatavēm ir gaidāms tikai 2020. gadā.
Lai galdi tiktu atpazīti kā oriģināli Narovski galdi, nevis pakaļdarinājums, to galos tiek iededzināta logo zīme, virsmas apakšā tiek piestiprināta ID plāksne ar numuru. Pēc šī numura klients arī pēc 15 gadiem varēs uzzināt galda izgatavošanas laiku, ar ko tas ir apstrādāts, kāda veida kājas tam izgatavotas, kuri meistari to taisījuši, un, kas ir interesantākais, vietas koordinātes, kur koks ir audzis.
Konkurences vietējā tirgū gandrīz nav. Produkts ir specifisks, nav salīdzināms ar produkciju, kas ražota, piemēram, no kokskaidu plāksnēm un nopērkama katrā mēbeļu veikalā.
Plašāk lasāms 11. oktobra laikrakstā Dienas Bizness. Pērc un lasi elektroniski!
LASI ARĪ:
Kā top? SIA Morozov&Son mēbeles
Igauņi novērtē latviešu minimālisma Z&Z furniture mēbeles
Sākam biznesu: Katrai lietai sava vieta
Sākam biznesu: No klēpja ar dēļiem līdz uzņēmumam
#2/21
Visi izejmateriāli – baļķi – tiek meklēti un iepirkti tikai un vienīgi Latvijā.
#3/21
Baļķi tiek iepirkti ar izmēru ne mazāki kā 80 centimetri diametrā tievgalī.
#4/21
Visbiežāk galdu ražošanā tiek izmantoti ozoli un oši. Kā retāki un ekskluzīvāki materiāli tiek atzīti goba un vītols.
#5/21
Lai sagatavotu īpaši liela izmēra galdus, ir nepieciešams ilgs un rūpīgs roku darbs, talkā ņemot tikai palīginstrumentus.
#6/21
Ilgāko laiku aizņem materiālu izturēšana 3-5 gadus. Talāk seko kokmateriālu kaltēšana.
#7/21
Šobrīd izvēles iespējas virsmām ir ļoti plašas – uzņēmuma noliktavā atrodas vairāk nekā 200 dažāda veida galdu virsmu sagatavju.
#8/21
Nestandarta izmēra un formas galdi darbnīcā var pavadīt līdz pat diviem mēnešiem līdz tie tiek pienācīgi sagatavoti nodošanai pasūtītājam.
#9/21
Ilgu laiku aizņem galdu slīpēšana pirms eļļošanas - standarta izmēra galdam tas aizņem 2-3 dienas.
#10/21
Galdi tiek apstrādāti ar ilgnoturīgu un dabai draudzīgu eļļu. Pirms gatavais produkts tiek nodots klientam - pēc eļļošanas tas jānotur piecas dienas.
#11/21
Ja galda sagatavei ir saglabājuses miza, tas tiek uzskatīts par lielu retumu, jo kaltēšanas procesā parasti miza nokrīt no koka.
#13/21
Nav pieejamas iekārtas, lai rūpnieciski sazāģētu šāda izmēra baļķi – to uzņēmums veic ar vislielāko nopērkamo motorzāģi un ļoti garu sliedi.
#14/21
Kad lielie baļķi tiek atvesti uz ražotni, tiek tiek sazāģēti ar lielāko motorzāģi, kādu var iegādāties.
#15/21
Galda virsmu pulēšana ir nepieciešama tikai lakotām vai ar epoksīdu pārklātām virsmām.
#16/21
Zīmols piedāvā divu veidu galdu virsmas – ražotas no vienas veselas koka loksnes vai līmētas no divām daļām, lai koka šķiedra izskatītos kā atvērta grāmata, tā saucamās spoguļvirsmas.
#17/21
Klientiem ir iespēja izvēlēties līdz pat 40 eļļas toņiem, bet vispopulārākais ir tonis, kas izceļ naturālo koka struktūru.
#18/21
Galdu galos tiek iededzināta logo zīme, un galda virsmas apakšā tiek piestiprināta ID plāksne ar galda numuru.
#19/21
Katrai koka sugai ir sava tekstūra. Pa kreisi - osis, pa labi mazākā virsma - vītols.