Valsts atbalsta programma ģimenēm, sniedzot valsts galvojumu aizdevumam mājokļa iegādei jaunajām ģimenēm, ir pierādījusi savu efektivitāti, tādēļ bankas aicina Saeimu iekļaut 2016. gada valsts budžetā konkrētu finansējumu šīs programmas turpināšanai, informē Latvijas Komercbanku asociācija.

2016. gada valsts budžeta projektā, ko valdība ir apstiprinājusi un iesniegusi Saeimā, konkrēta finansējuma ģimeņu atbalstam nav.

Kopš programmas darbības sākuma valsts galvojums aizdevumam mājokļa iegādei piešķirts 754 ģimenēm par 4,6 miljoniem eiro. No tiem 422 gadījumos atbalsts sniegts mājokļa iegādei Rīgā un Pierīgā, bet 332 gadījumos – pārējos Latvijas reģionos, liecina Attīstības finanšu institūcijas Altum dati uz 28.septembri. 2015. gadam piešķirtā finansējuma, pēc Altum aplēsēm, galvojumiem varētu pietikt vēl tikai nākamā gada pirmajiem mēnešiem.

Valsts galvojums sniedz ģimenēm iespēju saņemt aizdevumu mājokļa iegādei ar mazāku pirmo iemaksu, jo daļu no pirmās iemaksas garantē valsts. Tieši pirmās iemaksas sakrāšana ir lielākais šķērslis aizdevuma saņemšanai jaunajām ģimenēm dzīves apstākļu uzlabošanai vai dzīvojamās platības paplašināšanai atbilstoši bērnu skaitam.

2016. gada valsts budžeta likumprojektā ir paredzēta tikai vispārīga iespēja Ekonomikas ministrijai no Ekonomikas attīstības programmas (nezināma apjoma ieņēmumi no termiņuzturēšanās atļaujām) izlietot atbalsta pasākumiem Latvijas uzņēmējiem jaunu eksporta tirgu apguvē un eksporta palielināšanā uz prioritāriem mērķa tirgiem un investīciju veicināšanai, Reemigrācijas atbalsta pasākumu plāna, citiem darba vietu radīšanas un ģimeņu atbalsta pasākumiem un sistēmas administrēšanas izmaksu segšanai, kā arī Pirmā mājokļa programmas finansēšanai.

2015. gada 2. ceturksnī Latvijā ir izsniegti hipotekārie kredīti 75,35 miljonu eiro vērtībā – tas ir par 46% vairāk nekā 1.ceturksnī. Pēc LKA uzskata, šīs pozitīvās tendences iemesls ir obligātā nolikto atslēgu principa atcelšana un valsts atbalsta programmas darbības uzsākšana. Kopumā pirmajā pusgadā izsniegti hipotekārie kredīti 127 miljonu eiro kopsummā.

Mājokļu atbalsta programmā piedalās sešas lielākās Latvijas iekšējā tirgū strādājošās bankas – banka Citadele, SEB banka, Swedbank, Nordea banka, ABLB Bank un DNB banka. LKA pauž bažas par šīs ģimenēm nozīmīgās programmas darbību 2016. gadā, ņemot vērā to, ka budžetā programmai nav paredzēts finansējums.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra