Universitātes reitings un attīstības modelis dod pieeju efektīvākam darbības finansējumam.
Ar Eiropas Savienības (ES) finanšu instrumentu palīdzību Latvijas zinātnei ir iespēja iekļūt starp Eiropas inovāciju līderiem, ar ko Rīga bija slavena 20. gadsimta sākumā. Tā par laikmetu griežu nesto iespēju un savām ambīcijām sacīja Latvijas Universitātes (LU) rektors Indriķis Muižnieks LU Dabas mājā notikušajā seminārā Inovācija - 21. gadsimta izaugsmes avots. Tā norises vieta ir zīmīga, jo LU Akadēmiskā centra tālākai attīstībai tiek izmantots Eiropas Investīciju bankas (EIB) 2017. gadā piešķirtais 30 miljonu eiro lielais aizdevums.
Šāda finansējuma un tam līdzi nākošās starptautiskās ekspertīzes pieejamību I. Muižnieks uzskata par spēka plecu LU un Latvijas zinātnes inovativitātei un pētniecības rezultātu komercializācijai. Vienā no prestižākajiem pasaules universitāšu reitingiem Times Higher Education LU ieņem 801. līdz 1000. vietu, kas to ierindo starp 5% pasaules labāko augstskolu un ir augstākais novērtējums starp Latvijas augstskolām. Viens no pieciem kritērijiem, pēc kuriem vērtētas pasaules augstskolas, ir sasniegumi zinātnē.
Blakus Dabas mājai LU Akadēmiskā centra attīstības otrajā posmā top Zinātņu māja, kuras būvniecību plānots pabeigt nākamā gada sākumā. Šā projekta finansēšanai ir izmantoti EIB, ES struktūrfondu un LU līdzekļi.
Tajā koncentrēsies LU zinātniskie institūti, daļa Medicīnas, kā arī Fizikas un matemātikas fakultāte. Savukārt plānotajā Rakstu mājā izvietosies Humanitāro un Sociālo zinātņu fakultāte, kā arī zinātniskie institūti, kas ir specializējušies šajā virzienā.
Pērn LU saņemtais EIB kredīts ir vienīgais akadēmiskās infrastruktūras finansējums Baltijā, lai gan piecos gados augstākajā izglītībā un zinātnē EIB ir ieguldījusi septiņus miljardus eiro. Lielākā daļa no tā ir trijās līdervalstīs – Francijā, Vācijā un Polijā. «Polija ir ļoti iedvesmojošs piemērs arī Latvijai,» DB saka EIB vecākā publiskā sektora baņķiere Marina Ismaila. «Tur esam investējuši vairākās universitātēs lielajās pilsētās – Varšavā, Krakovā, Poznaņā u.c. Pēdējais šogad parakstītais kredīts bija Poznaņas Medicīnas zinātņu universitātei, kur mēs finansējām simulāciju centru ķirurģijas studentu apmācībai.» Katrā no trijām lielākajām EIB akadēmiskās infrastruktūras investīciju saņēmējvalstīm ir ieguldīts aptuveni miljards eiro.
Visu rakstu Inovāciju līderības ambīcijas lasiet trešdienas, 9.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
#1/4
LU Akadēmiskā centra tālākai attīstībai tiek izmantots Eiropas Investīciju bankas (EIB) 2017. gadā piešķirtais 30 miljonu eiro lielais aizdevums.
#2/4
LU Akadēmiskā centra tālākai attīstībai tiek izmantots Eiropas Investīciju bankas (EIB) 2017. gadā piešķirtais 30 miljonu eiro lielais aizdevums.
#3/4
LU Akadēmiskā centra tālākai attīstībai tiek izmantots Eiropas Investīciju bankas (EIB) 2017. gadā piešķirtais 30 miljonu eiro lielais aizdevums.