Tet izveidojis superātras datu pārraides līnijas uz Viļņu un Stokholmu
Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums Tet ierakstījis jaunu nodaļu paveikto darbu sarakstā, izveidojot vienus no ātrākajiem interneta savienojumiem Eiropā. Optiskais savienojums starp Latvijas un Lietuvas galvaspilsētām spēj piedāvāt datu pārraidi ar ātrumu līdz 100 gigabitiem sekundē. Pagājušonedēļ šāda maģistrāle atvērta arī uz Stokholmu. Šāds ātrums ļauj trīs sekundēs vienlaikus ielādēt 10 tūkst. foto vai 10 tūkst. dziesmu, vai pat 50 HD kvalitātes filmas. Pasaules mēroga tīkla izveide un attīstība arī nostiprina uzņēmuma pozīcijas interneta infrastruktūras eksportā.
Līnijas uz Viļņu uz Stokholmu ir daļa no Baltic Net, ko tagad veido jau desmit mezgli dažādās Eiropas pilsētās, tajā skaitā arī Tallinā, Helsinkos, Kauņā, Frankfurtē, Varšavā un Kijevā. Baltic Net viens no uzdevumiem ir sniegt nepieciešamo datu pārraides un interneta ātrumu bankām, lielajiem datu centriem un citiem uzņēmumiem, kuriem ir svarīgi ātri un droši nosūtīt lielus datu apjomus, kā arī dot iespēju mobilajiem operatoriem nodrošināt infrastruktūru datu pārraidei 5G tīklos nākotnē.
Stokholma ir svarīgs mezgls globālā datu apmaiņā. Uzbūvējot ātru savienojumu ar Zviedrijas galvaspilsētu, Latvijas iedzīvotāji ieguvuši ļoti jaudīgu piekļuves kanālu visiem starptautiskajiem servisiem – Google, Netflix, Facebook u.c. Tā kā šo uzņēmumu iekārtas tagad atrodas Tet tehniskajos mezglos Latvijā, informācijas nonākšana lietotāju ierīcēs būs vēl ātrāka – gaidīšanas laiks no sekundēm saruks uz milisekundēm. Tas nozīmē kvalitatīvāku satura vērošanu.
Aizvien ātrāks tīkls
Taču tas ir tikai viens no vairākiem Tet infrastruktūras attīstības projektiem. «Par 90% esam pabeiguši trīs gadus ilgušo projektu Latvijas interneta pamattīkla attīstīšanā. 2017. gadā Latvijā nodrošinājām 270 gigabitu sekundē interneta datu pārraides ātrumu, bet tagad jau 340 gigabitus sekundē un tuvākajā laikā sasniegsim vismaz 400. Investīcijas optiskā interneta attīstībā ļāva mums šovasar klientiem dubultot interneta ātrumu, un to piedāvāsim arī turpmāk,» stāsta Tet galvenais tehnoloģiju direktors Uldis Tatarčuks.
Nepārtrauktas tīkla uzlabošanas rezultātā Latvija ir kļuvusi par vienu no līderiem Eiropā pēc to interneta pieslēgumu īpatsvara, kas spēj nodrošināt vismaz 100 megabitu sekundē datu pārraides ātrumu. Saskaņā ar FTTH (Fiber to the Home) Council Europe datiem, pie mums optisko kabeļu pieslēgums pieejams 50,3% mājsaimniecību un biznesu.
«Mūsu klātbūtne starptautiskajā tīklā ir ļoti liela, un tas ir viens no iemesliem, kādēļ 2019. gadā Tet grupas eksporta apgrozījums pārsniegs 25 miljonus eiro. Tas kļūst aizvien nozīmīgāks Tet grupas uzņēmumu finanšu rādītājos un arī ilustrē Latvijas kopējo konkurētspēju pasaulē,» uzsver U. Tatarčuks.
Lietotāju prasības aug
Lai arī vidusmēra lietotājam šobrīd pieejamie optisko kabeļu nodrošinātie 100 megabiti sekundē šķiet vairāk nekā pietiekams datu pārraides ātrums, interneta pakalpojumu sniedzēji pie tā nedomā apstāties. Iemesls ir pieaugošais internetam pieslēgto ierīču skaits.
«Vidusmēra ģimenē internetu vienlaikus lieto kādas 5–6 iekārtas – televizors, dators, telefoni. Katra no tām rada datu plūsmu. Ja pa TV tiek translēta pārraide 4K izšķirtspējā, kā šovasar Tet klienti varēja skatīties tenisa pārraides, tad 30–40 megabiti jau tiek novirzīti šim uzdevumam. Ja kāds tajā pašā laikā vēl skatās filmu vai spēlē spēles, apjoms summējas un var ietekmēt datu pārraides ātrumu. Turklāt jaunākās paaudzes viedtelefonu kameras jau uzņem tik lielus attēlus un video, ka mazbērnu bilžu aizsūtīšana omei rada tikpat lielu datu plūsmu, kādu agrāk ar transakcijām ģenerēja bankas,» skaidro Tet galvenais tehnoloģiju direktors. Īpašas prasības attiecībā uz pieslēgumu ir biznesa klientiem. Viņiem svarīgs ir ne tikai ātrums, bet arī stabilitāte – nepieciešams garantēt minimālo ātrumu, lai savienojums būtu prognozējams un būtu rezerves kanāls. Vēl viens svarīgs parametrs ir IT drošības jautājums, lai savienojumu līnijas būtu aizsargātas un neuzlaužamas.
Gatavi 5G
Līdz ar tīkla pilnveidošanu Tet ir pārliecināts, ka viņu optiskais tīkls ir pilnībā gatavs 5G ieviešanai, turklāt optiskā tīkla pārklājums procentuāli ir viens no lielākajiem Eiropā un arī pasaulē.
«Tas ļaus strauji attīstīt 5G tīklu un tā risinājumus. Manuprāt, efektīvs 5G tīkls būs, apvienojot fiksēto tīklu ar mobilo un tam darbojoties kopā. Citādi efektīvu tīklu nevar uzbūvēt. Pamattīklam jābūt optikai, kombinējot to ar pēdējās jūdzes radiosignālu,» pārdomās dalās U. Tatarčuks. Viņš uzskata, ka visu valsts teritoriju pārklājošs optikas tīkls sniedz Latvijai lielas priekšrocības konkurences cīņā par investīciju piesaistīšanu.
«Investori, izvēloties vietu, kur veidot sev biroju, vērtē, kādi valstī ir ceļi un kādi ir sakari. Mēs spējam piedāvāt konkurētspējīgu sakaru infrastruktūru. Nākotnē tas būs vēl svarīgāk, jo modernās rūpnīcas varēs vadīt attālināti un priekšrocības iegūs tās valstis, kas spēs nodrošināt atbilstošas jaudas datu pārraidi. Tādu, kas ļauj biznesa vadītājam no citas valsts tiešsaistes režīmā dot komandas ražošanas līnijām – kādas preces ražot, kādā krāsā, kādā apjomā. Latvijā jau tagad ir šādas modernas rūpnīcas, kas tā strādā, un viņiem ātrs datu pieslēgums ir ārkārtīgi svarīgs,» skaidro Tet galvenais tehnoloģiju direktors.
Nākotnē – vairāk ērtību
Tuvākajos gados Tet uzmanības centrā būšot automatizācija un lietotāja ērtības.
«Domāju, mēs strādāsim pie ērtākiem risinājumiem, lietotnēm, lai klientiem nebūtu vajadzības mums zvanīt, lai būtu ērti sazināties, vienkārši pieslēgt pakalpojumu, mainīt adreses, skatīties filmas uz jebkuras iekārtas. Mums jau ir ieviests risinājums ērtai saziņai un klientu digitālās dzīves pārvaldībai, kurā var redzēt rēķinus un slēgt līgumus, droši autorizējoties ar banku parakstiem vai e-parakstiem,» stāsta U. Tatarčuks, «otra lieta, ko darām, tiek apzīmēta ar terminu «digitālā transformācija». Mēs maksimāli automatizējam visus savus iekšējos procesus. Jau šodien vairāk nekā 90% gadījumu pakalpojumu piegāde klientam notiek automātiski. Mūsu speciālisti pievieno klienta iekārtai vadu, pieslēdz tīklam un vairāk fiziski tikpat kā neiesaistās. Visi pārējie procesi tiek veikti no centrāles, un klients saņem vajadzīgos pakalpojumus savā mājoklī.»
Kompānija arī turpinās iekarot eksporta tirgus. Jau šobrīd, piemēram, Ukrainā Tet tirgus daļa datu centru jomā stabili aug un sasniegusi 14%.
«Esam trešais lielākais spēlētājs aiz Amazon un Microsoft Azure. Līdz gada beigām plānojam ieviest jaunu korporatīvo mākoņpakalpojumu. Esam tehnoloģiski spēcīgs partneris, kuru izvēlas ne tikai vietējā, bet arī eksporta tirgos. To apliecina PCI DSS sertifikāts, kas parāda mūsu spēju droši apstrādāt maksājumu karšu datus, kā arī mums vienīgajiem Latvijā ir Tier 3 sertificēts datu centrs. Pirmā līguma noslēgšana, protams, ir grūtāka. Taču, kad klientu tehniskie eksperti parunājas ar mūsu sertificētajiem speciālistiem, viņiem kļūst skaidrs, ka ir darīšana ar profesionāļiem. Parasti klienti pēc pirmā līguma piepērk jaunus pakalpojumus un sadarbība vēršas plašumā,» pieredzē dalās U. Tatarčuks.
Raksts tapis sadarbībā ar Tet