Investējot vairāk nekā 15 miljonus eiro energoefektīvos risinājumos un nodrošinot vairāk nekā 50 jaunas darbavietas reģiona iedzīvotājiem, AS Valmieras stikla šķiedra ražotnē pabeigta otrās augsta silīcija oksīda satura stikla kausēšanas krāsns būvniecība.
Tā darbosies līdztekus jau divām esošajām E-stikla un vēl vienai augsta silīcija oksīda satura stikla kausēšanas krāsnij. 14. jūlijā tika uzsākta jaunās krāsns sildīšana, lai to sagatavotu stikla šķiedras ražošanas uzsākšanai un jau augusta sākumā tā varētu nodrošināt augtsvērtīgus eksporta produktus ārvalstu tirgiem.
“Mēs esam vienīgais Rietumu piegādātājs augstas temperatūras noturības stikla šķiedras produktiem. Mūsu klienti, sekojot līdzi kara izraisītajām sekām uz pasaules politiskās skatuves un saskaroties ar nedrošām produkcijas piegādes alternatīvām no sankcijām pakļautajām teritorijām un valstīm, kuru politiskie un ekonomiskie plāni ir apšaubāmi, meklē ilgtspējīgu piegādes ķēdi Eiropā. Redzot augošo pieprasījumu, mēs šobrīd palielinām savas ražošanas jaudas, lai spētu apkalpot šo tirgus sektoru,” stāsta AS Valmieras stikla šķiedra valdes priekšsēdētājs Stefans Jugels (Stefan Jugel).
Uzņēmums eksportē vairāk nekā 95% no savas produkcijas, un arī visa augsta silīcija oksīda satura stikla šķiedras produkcija nonāk ārvalstīs. Lai vēl vairāk nostiprinātu pasaules tirgus līdera pozīcijas ne tikai kvalitātes, bet galvenokārt kvalitātes ziņā, AS Valmieras stikla šķiedra plāno samazināt tirgus daļu standarta produktu jomā un saviem klientiem piedāvāt plašāku personalizēto tehnisko un komerciālo risinājumu klāstu.
No jaunajā krāsnī iegūtās augsta silīcija oksīda satura stikla šķiedras tiks ražoti produkti, kuri spēj nodrošināt līdz pat 1100°C termoizturību. To nozīme ir neatsverama industrijās, kur nepieciešama zema siltuma vadītspēja, inertums pret lielāko daļu ķīmisko reaģentu, izturīgums pret organiskajām un minerālajām skābēm, vāju sārmu, ūdeni un augstspiediena tvaiku. Tāpēc šos produktus bieži izmanto dažādu augsto tehnoloģiju nozarēs, piemēram, aviācijā un kosmosa industrijā, ķīmiskajā rūpniecībā, metalurģijā, speciālo apģērbu izgatavošanā, energorūpniecībā, mašīnbūvē, kā arī elektroauto bateriju izolācijas materiālu ražošanā.
Vēl viens būtisks ieguldījums videi draudzīgākas ražošanas transformācijā ir stikla šķiedras tehnoloģisko atgāju iecirknis, kuru uzstādīs nākammēnes, taču plānots, ka tas sāks darboties oktobrī. “Strādājot nozarē, kuras darbība nenoliedzami paredz atkritumu radīšanu, būsim investējuši 3 miljonus eiro jaunā stikla šķiedras tehnoloģisko atgāju iecirknī, kas palīdzēs ražošanas procesā radušos tehnoloģiskos pārpalikumus jeb, lietojot nozares terminu, atgājas nevis novirzīt poligonā, bet gan samalt un izmantot atkārtoti stikla masā, tādējādi samazinot ietekmi uz vidi,” skaidro S. Jugels.
Nākamais investīciju solis bez stikla šķiedras tehnoloģisko atgāju iecirkņa būs ieguldījumi tehnoloģijās tālākai augsta silīcija oksīda satura stikla šķiedras pārstrādei un, iespējams, vēl divu līdzīgu krāšņu būvniecība, jo arvien vairāk klientu pieprasa stikla šķiedras audumus. Gan ceturtās krāsns, gan stikla šķiedras tehnoloģisko atgāju iecirkņa izveides projekta īstenošanai izmantoti AS Valmieras stikla šķiedra resursi, taču uzņēmums iesniedzis pieteikumu arī ALTUM grantu programmai “Lielo un vidējo komersantu investīciju aizdevumi ar kapitāla atlaidi konkurētspējas veicināšanai”, cerot uz valsts līdzfinansējumu jau minēto projektu attīstīšanai.