Konkursa “Eksporta un inovācijas balva 2022” laureātu apbalvošanas ceremonijā 14. decembrī atjaunotajās Rīgas cirka telpās tika godināti Latvijas eksporta līderi un inovatori.
Konkursā tradicionāli tiek godināti uzņēmumi, kuri aizvadītajā gadā bijuši izcili eksportā, kā arī radījuši jaunus un inovatīvus produktus vai pakalpojumus. Konkursu sadarbībā ar Ekonomikas ministriju, Centrālo statistikas pārvaldi (CSP), finanšu institūciju “Altum” un Latvijas eksportētāju asociāciju “The Red Jackets” organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).
Atklājot Eksporta un inovācijas balvas svinīgo ceremoniju, Valsts prezidents Egils Levits uzsvēra: “Mēs kā sabiedrība iegūstam no uzņēmumiem, kas pieprasa no sevis un partneriem augstākus standartus, kas darbojas pēc labākās prakses un kas novērtē savus cilvēkus, kuri ikdienā velta zināšanas, laiku un prasmes, lai palīdzētu uzņēmumam augt. Tieši investīcijas cilvēkos, prasmju un zināšanu paaugstināšanā būs noteicošais faktors Latvijas konkurētspējai globālajā tirgū.” E. Levits īpaši pateicās arī tiem uzņēmējiem un valsts iestāžu darbiniekiem, kuri šī gada laikā ir pašaizliedzīgi palīdzējuši Ukrainas civiliedzīvotājiem.
Uzrunājot svinīgās ceremonijas dalībniekus, Ekonomikas ministre Ilze Indriksone uzsvēra, ka viens no Ekonomikas ministrijas prioritārajiem attīstības virzieniem nākošajos četros gados būs ekonomiskā drošība. “Jūs, uzņēmēji, esat pelnījuši ne tikai Baltijas līmenī izcilu uzņēmējdarbības vidi un palīdzību inovāciju ieviešanā tirgū, bet arī tik lielu stabilitāti, kādu vien šajā mainīgajā ģeopolitiskajā situācijā varam radīt,” tā I.Indriksone.
Saskaņā ar konkursa nolikumu balvas tika piešķirtas piecās kategorijās "Eksporta jaunpienācējs", "Eksporta līderis", "Eksporta čempions", "Inovācijas čempions" un "Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts".
Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, šogad konkursa uzvarētāji, izņemot tūrisma kategoriju, tika noteikti, balstoties uz CSP sagatavotajiem datiem. Tika vērtēti dati par uzņēmumu eksportu, radīto pievienoto vērtību, rentabilitāti, nodarbināto skaitu un citiem rādītājiem.
“Latvijas ekonomika šobrīd atrodas pārejas procesā, mēs attīstām nozares, kuras spēj strādāt ar augstāku pievienoto vērtību. Ne velti viens no valdības deklarācijas vadmotīviem ir “Latvijas ekonomikas transformācija labākai dzīvei Latvijā”. Pāreja uz tā saukto “gudro” ekonomiku prasīs lielus ieguldījumus. Uzņēmējiem būs jāuzņemas lielāks risks, bet valsts pārvaldei jāspēj piedāvāt efektīvi atbalsta instrumenti, lai šis process notiktu pēc iespējas raitāk,” tā LIAA direktors Kaspars Rožkalns.
“Eksporta čempiona” balvu tradicionāli pasniedza Valsts prezidents, un šogad šo apbalvojumu saņēma uzņēmums “Mikrotīkls”, kura vērtība ir pārsniegusi vienu miljardu eiro. “Mikrotīkls” eksportē savu produkciju uz vairāk nekā 120 pasaules valstīm un ir aktīvi iesaistījies daudzās sabiedriskās iniciatīvās.
Savukārt “Inovācijas čempiona” balvu pasniedza Ekonomikas ministre Ilze Indriksone. Otro gadu pēc kārtas šo apbalvojumu saņēma “LMT” kā uzņēmums, kurš visvairāk ieguldījis pētniecībā un attīstībā, kā arī veidojis vidi, kurā savus inovatīvos produktus var testēt citi uzņēmumi.
Konkursa “Eksporta un inovācijas balva 2022” laureāti
“Eksporta čempions” – “Mikrotīkls” (telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums).
“Inovācijas čempions” – “LMT” (telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums).
“Eksporta jaunpienācējs” uzņēmumu grupā ar eksporta apgrozījumu no 50 līdz 200 tūkstošiem eiro - “SMART AERO.
Eksporta jaunpienācējs” uzņēmumu grupā ar eksporta apgrozījumu no 200 tūkstošiem līdz 1 miljonam eiro - “INT-SOL UNLIMITED.
“Eksporta jaunpienācējs” uzņēmumu grupā ar eksporta apgrozījumu no 1 miljona eiro un vairāk - “KOHSEL”.
“Eksporta līderis” zināšanu ietilpīga bioekonomika – kokapstrādes nozarē uzņēmumu grupā mazie un vidējie komersanti - “LATGRAN”.
“Eksporta līderis” zināšanu ietilpīga bioekonomika kokapstrādes nozarē lielo uzņēmumu grupā - “LATVIJAS FINIERIS”.
“Eksporta līderis” nozarē zināšanu ietilpīga bioekonomika – pārtikas ražošana mazo un vidējo uzņēmumu grupā - “KARAVELA”.
“Eksporta līderis” nozarē zināšanu ietilpīga bioekonomika – pārtikas ražošana lielo uzņēmumu grupā - “DOBELES DZIRNAVNIEKS”.
“Eksporta līderis” nozarē biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija mazo un vidējo uzņēmumu grupā - “ICOTTON”.
“Eksporta līderis” nozarē biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija lielo uzņēmumu grupā - “GRINDEKS”.
“Eksporta līderis” nozarē “Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas” mazo un vidējo uzņēmumu grupā - “LIGHT GUIDE OPTICS INTERNATIONAL”.
“Eksporta līderis” nozarē “Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas” lielo uzņēmumu grupā - “LEXEL FABRIKA”.
“Eksporta līderis” nozarē “Viedā enerģētika un mobilitāte” mazo un vidējo uzņēmumu grupā - Liepājas speciālās ekonomiskās zonas uzņēmums “CALJAN”.
“Eksporta līderis” nozarē “Viedā enerģētika un mobilitāte” lielo uzņēmumu grupā - “BUCHER MUNICIPAL”.
“Eksporta līderis” nozarē “Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas” mazo un vidējo uzņēmumu grupā - “ESTOTY”.
“Eksporta līderis” nozarē “Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas” lielo uzņēmumu grupā - “TIETO LATVIA”.
Kategorijā Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts mazo un vidējo komercsabiedrību grupā - “Nepieradinātās naktsmītnes” un sajūtu piedzīvojums dabā, “Dont Panic” sadarbībā ar “Skudras Metropole”.
Kategorijā Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts biedrību, nodibinājumu, plānošanas reģionu vai pašvaldības iestāžu grupā: Muzejs “Hoijeres kundzes viesu nams”, Liepājas pilsētas pašvaldības iestādes “Liepājas muzejs” filiāle 17.-19.gs. interjera muzejs “Hoijeres kundzes viesu nams”.