Otrdien trīs mēnešu eiro starpbanku likme Euribor saruka līdz negatīvam līmenim, ko veicina Eiropas Centrālās bankas naudas piedāvājums, raksta Bloomberg.

Euribor saruka līdz mīnus 0,001%. Indekss uzrāda vidējo likmi, par kādu bankas viena otrai aizdod eiro uz trim mēnešiem.

Naudas tirgus likmes turpina sarukt, reaģējot uz ECB ieviestajiem ārkārtas pasākumiem. Pērn jūnijā tā pieņēma lēmumu ieviest negatīvu depozītu likmi, kas nozīmē, ka bankām jāpiemaksā, lai tās savu lieko naudu varētu glabāt ECB. Septembrī likme tika samazināta līdz mīnus 0,2%.

Savukārt šā gada martā centrālā banka ieviesa 1,1 triljona eiro vērtu kvantitatīvās mīkstināšanas programmu, kuras laikā iepirks valdības obligācijas ar mērķi veicināt izaugsmi un bremzēt deflāciju.

Par procentu likmju krituma turpināšanos finanšu tirgū šobrīd grūti spriest, bet Euribor procentu likmes un arī dažu eirozonas valdību obligāciju ienesīgums varētu kadu laiku pakavēties negatīvā teritorijā, uzskata SEB bankas valūtu eksperts Andris Lāriņš.

Šveices vai Dānijas scenārijs eirozonā diez vai būs (tur ir būtiski negatīvas procentu likmes gan deflācijas, gan citu iemeslu dēļ). Daudz kas atkarīgs no izmaiņām eirozonas ekonomikas tendencēs. ECB ir optimistiska par savu pasākumu ietekmi un sekām. Arī tirgus pagaidām, pēc cenām spriežot, uzskata, ka likmes pakavēsies negatīvā teritorijā un tad pakāpsies.

Ja inflācija eirozonā pakāpsies, palielināsies arī procentu likmes, bet tas nav tuvāko nedēļu jautājums, saka A. Lāriņš.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra