Šveices franka kurss pret eiro ceturtdien pieauga par 29% pēc tam, kad Šveices centrālā banka paziņoja, ka izbeidz trīs gadus ilgušos centienus mākslīgi pazemināt franka kursu.

Dažu minūšu laikā pēc Šveices Nacionālās bankas paziņojuma, ka tiek atcelta tās noteiktā minimālā maiņas likme 1,2 franku par eiro apmērā Šveices valūtas kurss krasi pieauga pret eiro zonas vienotās valūtas kursu.

Franka vērtība, kas trešdien bija 1,2010 franki par eiro, ceturtdien pieauga līdz 0,8517 frankiem par eiro.

«Šveices Nacionālā banka izbeidz minimālās maiņas likmes 1,20 franki par eiro uzturēšanu,» teikts bankas paziņojumā.

Banka kopš 2011.gada septembra aizstāvēja kursa grīdas noteikšanu, cenšoties aizsargāt valstij nozīmīgo eksporta jomu, tostarp tā arī uzpirka lielu daudzumu ārvalstu valūtas.

Kursa grīda tika ieviesta laikā, kad eiro zonas krīzes dēļ investori patvērumu meklēja pie drošas valūtas. Krievijas rubļa krīze pēdējā laikā ir radījusi jaunu spiedienu uz franku.

«Minimālā maiņas likme tika ieviesta laikā, kad Šveices franks bija ārkārtīgi pārvērtēts un finanšu tirgos valdīja ārkārtīgi augsts nenoteiktības līmenis,» atgādināja Šveices centrālā banka.

«Tas ir ārkārtējs un pagaidu pasākums, lai pasargātu Šveices ekonomiku no nopietna kaitējuma,» tā uzsvēra.

«Lai gan Šveices franka vērtība joprojām ir augsta, pārvērtēšana kā tāda ir mazinājusies kopš minimālās maiņas likmes noteikšanas. Ekonomika spēja izmantot šo posmu, lai pielāgotos jaunajai situācijai,» banka piebilda.

Centrālā banka ceturtdien arī paziņoja, ka par 0,5 procenta punktiem - līdz -0,75% - samazina procentu likmi dažiem bankas noguldījumiem.

Franka trīs mēnešu piedāvātās starpbanku likmes Londonā LIBOR mērķlīmenis pašlaik ir -1,25 - -0,25% pretstatā -0,75 - 0,25% iepriekš.

LIBOR (London Inter Bank Offered Rate) ir likme Londonas banku savstarpējiem aizdevumiem, bet tai ir liela loma arī starptautiskajos finanšu tirgos.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra