Pēdējā gada laikā Latvijā strādājošo algas vidēji ir pieaugušas par septiņiem procentiem, atsevišķos amatos – pat par 20% un vairāk, tomēr atalgojuma līmenis joprojām būtiski atšķiras dažādos biznesa sektoros un reģionos, piektdien vēsta laikraksts Diena.

Šādus datus atklāj interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online Latvia sadarbībā ar žurnālu Kapitāls jau otro gadu veiktā atalgojuma pētījuma rezultāti, un tie sakrīt arī ar Centrālās statistikas pārvaldes apkopotajiem datiem, kas rāda, ka 2014. gadā vidējās darba samaksas kāpums (6,8%) bijis straujākais kopš Latvijas ekonomikas atkopšanās. CV-Online Latvia eksperti tomēr prognozē, ka šogad darba devēju optimisms attiecībā gan uz jaunu darbvietu izveidi, gan atalgojuma palielināšanu būs piesardzīgs un algas kāps lēnāk nekā pērn.

Augstākais vidējais mēneša neto atalgojums patlaban ir cilvēkiem, kas strādā IT, finanšu un farmācijas nozarē, bet zemākais – izglītībā, veselības aprūpē un sabiedriskajā ēdināšanā strādājošajiem. Šajos biznesa sektoros strādājošo vidējais neto atalgojums atšķiras pat līdz 55%, rāda pētījums.

Runājot par konkrētiem amatiem, līderi ar vislielāko algu uz rokas ir augstākā līmeņa vadītāji, kas mēnesī vidēji saņem 3800–5100 eiro. Nākamie ir IT speciālisti – vecākie programmētāji un sistēmu arhitekti. Savukārt mazākās algas pamatā ir mazkvalificētiem darbiniekiem (vismazāk – 280 eiro – saņem apkopēji un sētnieki), dažādu pakalpojumu sniedzējiem, diemžēl arī izglītības un medicīnas darbiniekiem, kuru atalgojums jau ilgstoši neatbilst viņu kvalifikācijas un kompetenču līmenim.

Šis pētījums atspoguļo reālo darba samaksas apmēru valstī, ko ne vienmēr atklāj oficiālie dati, uzsver CV-Online Latvia vadītājs Aivis Brodiņš. Pētījums no pērnā gada jūlija līdz šīgada februārim notika algu informācijas datubāzē – portālā Algas.lv –, apkopojot informāciju gandrīz par 20 000 respondentu. Jāpiebilst, ka respondentu skaits nemitīgi turpina augt, jo portālā ikviens interesents joprojām var anonīmi informēt par sava atalgojuma lielumu, kā arī salīdzināt to ar citiem savā nozarē strādājošajiem. Papildus kvantitatīvajai metodei pētījumā tika izmantota arī kvalitatīvā pētniecības metode, CV-Online Latvia personāla atlases projektu vadītājiem apzinot darba devējus un noskaidrojot piedāvāto atalgojumu šo uzņēmumu darbiniekiem dažādās amatu kategorijās. Rezultātā pētījumā apskatīts algu līmenis dažādos biznesa sektoros, dažāda lieluma uzņēmumos un 160 amatu pozīcijās, kas sagrupētas 19 kategorijās. Detalizētāk ar pētījuma datiem var iepazīties gan Algas.lv., gan žurnāla Kapitāls aprīļa numurā.

Algas pētītas arī Latvijas reģionu griezumā. Rīgā vidējā neto alga mēnesī ir 852 eiro, Zemgalē tā ir 654 eiro, Kurzemē – 630 eiro, Vidzemē – 600 eiro, Latgalē – 555 eiro. Vidējā neto darba samaksa Rīgā un Daugavpilī atšķiras pat par 46%.

Plašāk lasiet rakstā Atalgojums augs, bet lēnāk piektdienas, 27.marta laikrakstā Diena (10.lpp)!
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra