Atzinīgi vērtējama valdības vadītājas un Finanšu ministrijas pozīcija, kuri stingri pateikuši, ka nepiekritīs lielākam budžeta deficītam par 1%. Pozitīvi, ka budžets izskatīts valdībā un iesniegts Saeimā tik savlaicīgi, turklāt atbalstu nav guvusi bīstamā ideja par pievienotās vērtības nodokļa celšanu, piektdien preses konferencē sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Tomēr LB vadītājs norāda uz virkni risku saistībā ar nākamā gada budžetu.

Pirmkārt, nākamā gada budžets tiek plānots ar 3% IKP izaugsmi. Ņņemot vērā Eirosistēmas jaunāko prognožu publicēšanu, LB pārskatījusi prognozes un uzskata, ka IKP kāpums 2016. gadā būs zemāks par minētajiem 3%. Mazāks IKP nominālajā izteiksmē nozīmē mazākus nodokļu ieņēmumus arī budžetā, attiecīgi arī lielāku budžeta deficītu – nevis 1%, bet gan 1,3% no IKP. Tāpēc, ņemot vērā minēto, LB vadītājs aicina nekādā gadījumā neplānot vēl papildu izdevumus 2016. gada budžetā.

Otrkārt, nenoteiktības apstākļos satraukumu rada plāni atteikties no likumā noteiktās fiskālo risku rezerves veidošanas 2016. gadā. Fiskālo risku rezerve ir vērtējama kā budžeta drošības spilvens, kā drošības mehānisms, kas var tikt izmantots ārkārtas situācijas risināšanai. Saskaņā ar likumu tā būtu plānojama vismaz 0,1% apmērā no IKP. Pieredze rāda, ka drošības rezerves izveide Latvijā ir absolūta nepieciešamība.

Treškārt, arī šogad budžeta izstrādē netiks izmantota nulles budžeta pieeja. Citiem vārdiem sakot – joprojām netiek izvērtēts katrs iztērētais eiro, saka LB vadītājs.

Šis jautājums apskatīts darba grupā, kura tika izveidota ar premjeres rīkojumu. Cerams, ka šī darba grupa nebūs vienreizējs pasākums pāris mēnešiem, bet budžeta tēriņu lietderības izvērtēšana kļūs sistemātiska un regulāra.

Kopumā raugoties uz budžeta veidošanu, kārtējo reizi jāsecina - neskatoties uz Latvijas tautsaimniecības izaugsmi, joprojām tērējam vairāk par nopelnīto, tā pasliktinot budžeta ilgtspēju tuvākā un tālākā nākotnē un uzkraujot šo nastu nākamajām paaudzēm, saka I. Rimšēvičs.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra