AS "Valmieras stikla šķiedra" kā darba devēju pārstāvis un Latvijas Industriālo nozaru arodbiedrība kā darba ņēmēju pārstāvis 5.aprīlī ir noslēguši stikla šķiedras nozares ģenerālvienošanos, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".
Puses vienojās stikla šķiedras nozarē strādājošo darba ņēmēju minimālo bruto darba samaksas apmēru mēneša normālā darba laika ietvaros noteikt atbilstoši darbinieku kvalifikācijas līmeņiem.
Tostarp puses vienojās augstākajam kvalifikācijas līmenim paredzēt darba samaksu, kuras minimālais līmenis, attiecībā pret 2024.gadā valstī noteikto minimālo darba algu, ir divas reizes lielāks jeb 1400 eiro, vidējam kvalifikācijas līmenim paredzēt darba samaksu, kuras minimālais līmenis, attiecībā pret 2024.gadā valstī noteikto minimālo darba algu, ir par 50% lielāks jeb 1050 eiro, bet zemākajam kvalifikācijas līmenim paredzēt atalgojumu, kuras minimālais līmenis, attiecībā pret 2024.gadā valstī noteikto minimālo darba algu, ir par 20% lielāks jeb 840 eiro.
Darba samaksas galējais apmērs būs atkarīgs no Darba likumā, uzņēmuma koplīgumā, personāla atalgojuma politikā, darba iekšējos kārtības noteikumos paredzētajiem darba samaksas vispārīgajiem noteikumiem un ieturējumiem no darba samaksas.
Stikla šķiedras nozares ģenerālvienošanās mērķis ir veicināt abpusēju sadarbību sociālā dialoga attīstībā darba tiesību, darba aizsardzības, darba produktivitātes, labvēlīgas sociālās vides radīšanā nozarē nodarbinātajiem darba ņēmējiem un attīstīt ilgtspējīgas un konkurētspējīgas stikla šķiedras nozares izaugsmi un nozares uzņēmējdarbības vides sakārtošanu.
Ģenerālvienošanās ir saistoša visiem darba devējiem - fiziskām vai juridiskām personām vai arī tiesībspējīgām personālsabiedrībām, kuras uz darba līguma pamata nodarbina vismaz vienu darbinieku, kas Latvijas teritorijā veic saimniecisko darbību stikla šķiedras nozarē un šī ģenerālvienošanās attiecas uz tiem darbiniekiem, kurus Latvijas teritorijā nodarbina minētie darba devēji.
Parakstot šo ģenerālvienošanos, puses atzīst sociālo dialogu kā stikla šķiedras nozares attīstības, uzņēmējdarbības vides sakārtošanas un darbinieku interešu aizstāvības mehānismu un vienojas orientēties uz sadarbību, godīgumu, atklātību argumentu un viedokļu apmaiņā un definēšanā.
Tāpat puses vienojušās veicināt korporatīvās sociālās atbildības principu ievērošanu, sniegt abpusēju atbalstu savstarpējā komunikācijā un konsultācijās, turpināt attīstīt sociālo dialogu labā ticībā, balstoties uz abpusēju konstruktīvu kompromisu un sociālo partneru brīvprātības principu, ievērojot cilvēktiesības, darba tiesības un veselības un vides aizsardzības principus.
Puses vienojās kopīgi meklēt un rast risinājumus vietējā darbaspēka piesaistīšanai un noturēšanai nozarē, paredzot abpusējus sociāli ekonomiskos atbalsta mehānismus un turpināt darbu, virzot izmaiņas normatīvo aktu jomā, kas paredz konkrētus nodokļu atvieglojumus un/vai valsts līdzfinansējumu darba devējam.
Tostarp nodokļu atvieglojumus un/vai valsts līdzfinansējumu puses prasīs par transporta izmaksu daļējai segšanu nogādājot darbiniekus uz darbu un no darba, kā arī darba apģērba un apavu, individuālo aizsardzības līdzekļu, medicīnas palīglīdzekļu (muguras ortožu, dažādu locītavu stiprinājumu un citu), un ar darba apģērba uzturēšanu (mazgāšanu) saistīto izdevumu daļēju segšanu darba devējiem.
Tāpat ģenerālvienošanās puses vienojušās sākt dialogu par izmaiņām normatīvo aktu jomā, kas paredzētu nodokļu atvieglojumus un/vai valsts līdzfinansējumu, ar izglītības iegūšanu un profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanu, izveidotajā Prasmju fondā, tā darbības nodrošināšanai nozares vajadzībām.
Puses arī vienojušās virzīt grozījumus likumā "Par Iedzīvotāju ienākuma nodokli" par paredzētajiem maksātāja ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli un izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus, palielinot noteikto izdevumu summu, pie nosacījuma, ja ir noslēgts nozares koplīgums (ģenerālvienošanās).
Tāpat puses apņēmušās veicināt izmaiņas normatīvajos aktos, kas paredz palielināt darba devēja dāvinājuma summas darbiniekiem apmēru uz 100 eiro gadā un kura netiktu aplikta ar nodokļiem, un strādāt pie tā, lai visiem koplīgumā noteiktajiem materiālajiem labumiem, piemēram, prēmijas par ilggadēju darbu, pirmā skolas nauda, pūriņa nauda un tamlīdzīgi netiktu aplikta ar nodokļiem.
Puses arī demonstrēs kopēju pozīciju valdībai par darbaspēka emigrāciju valstī un jauna darbaspēka piesaistīšanu no trešajām valstīm, ierosinot veicināt ātrāku un atvieglotāku procesu nozarei nepieciešamo speciālistu piesaistei. Piesaistot ārvalstu darbaspēku, ārvalstu darbinieka minimālajam atalgojuma līmenim būs jāatbilst nozares ģenerālvienošanās noteiktajam algas minimumam.
Ģenerālvienošanās stāsies spēkā trīs mēnešu laikā pēc tās publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" un ir saistoša trīs gadus pēc tās stāšanās spēkā brīža.
Stikla šķiedras ražotājs AS "Valmieras stikla šķiedra" 2022.gadā strādāja ar 127,922 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 41,3% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 36,8% un bija 6,154 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Finanšu dati par 2023.gadu vēl nav publiskoti.
Jau ziņots, ka 2021.gada februārī Luksemburgas fonds "Duke" iegādājās "Valmieras stikla šķiedras" akciju kontrolpaketi. Pēc kompānijas publiskotās informācijas, "Duke" īpašumā ir 97,18% "Valmieras stikla šķiedras" akciju.
Kompānija reģistrēta 1991.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2,417 miljoni eiro.