Neredzamā ielaušanās un datu šifrēšana ir vieni no šobrīd “populārākajiem” kiberuzbrukuma veidiem. Pašmāju informācijas tehnoloģiju uzņēmuma “Datakom” novērojumi liecina, ka šādos gadījumos kompānijas, kam ir uzbrukts, par to uzzina jau tad, kad ir par vēlu.
“Ir daudz aspektu, kas kiberdrošību padara arvien aktuālāku. Pirmkārt, ģeopolitiskā situācija. Otrkārt, pašlaik nekas nav iespējams bez tehnoloģijām – viss ir savstarpēji saistīts, tāpēc ietekme uz drošību tikai pieaug. Šā iemesla dēļ katram daudz skaidrāk jāsaprot, kā tehnoloģijas ietekmē biznesu, un jārūpējas par drošību. Treškārt, ir dažādi jauni noteikumi un standarti, kas regulē, kā tas ir jādara,” uzsver “Datakom” valdes priekšsēdētājs Jānis Čupriks.
“Datakom” uzņēmumiem veic arī drošības novērtējumu, kur apskata procesus un izmantotās tehnoloģijas un novērtē tās, kā arī iedod biznesa valodā saprotamu aprakstu par riskiem, ja konkrētais jautājums netiks atrisināts.
J. Čuprika pieredzē nav bijis neviena uzņēmuma, kam nebūtu neviena ieteikuma uzlabojumiem. Taču ne vienmēr tas nozīmē, ka ir jātērē daudz naudas, biežāk nepieciešams ieviest kārtību procesos. Piemēram, lai gan patlaban ir ierasts veidot rezerves kopijas, reti kurš tās spēj atjaunot – ne vienam vien uzņēmumam trūkst atjaunošanās scenārija. Un pat, ja tas ir, daudzos gadījumos šis scenārijs nekad nav pārbaudīts.
Tāpat gadījumos, kad ļaundari izsprūk cauri uzņēmuma drošības vairogam, ir svarīgi, kā organizācijas ir apmācījušas savus darbiniekus pieņemt lēmumu, uz kādām saitēm klikšķināt vai neklikšķināt.
J. Čupriks uzsver, ka nepietiek ar to, ka uzņēmuma IT vadītājam par kiberdrošību viss ir skaidrs, – izpratnei par šo jautājumu jābūt gan kompānijas vadībai, gan visiem darbiniekiem.
“Ļoti daudzu uzņēmumu attīstība un peļņa mūsdienās ir atkarīga no tehnoloģijām. Rezultātā kiberuzbrukumi vai pat vienkārši IT sistēmas darbības pārtraukumi var arvien vairāk ietekmēt biznesam svarīgus procesus. Šie riski nākotnē nekur nepazudīs, tie tikai pieaugs. Tāpēc uzņēmumu vadītājiem svarīgi saprast, kā kiberdraudi var ietekmēt biznesu un kā kiberdrošības stratēģija atbalsta biznesa stratēģiju. Savukārt uzņēmuma IT komandas uzdevums ir skaidrot šos drošības riskus vadībai, lai tā pieņemtu pareizus un tālredzīgus lēmumus. Lai gan neviens liels uzņēmums pagaidām vēl nav pametis biznesu nopietna kiberuzbrukuma dēļ, taču tas, visticamāk, ir tikai laika jautājums,” kiberdrošības situāciju uzņēmējdarbībā komentē Rima Valentukeviciene, “IBM Technologies” vadītāja Baltijā.
Lai palīdzētu uzņēmumiem neiekrist ļaundaru slazdos un gūt izpratni par kiberdrošību, “Datakom” rīko konferenci “Biznesa tehnoloģiju diena”, kurā eksperti un uzņēmēji šogad runās par IT drošības risinājumiem un pakalpojumiem. Konferencē būs arī ražotāju demo stendi, tostarp “IBM” un “Palo Alto Networks”, kuros varēs praktiskā veidā iepazīt dažādas ar kiberdrošību saistītas tehnoloģijas. Konference paredzēta gan IT speciālistiem, gan uzņēmumu vadītājiem, kā arī ikvienam biznesa tehnoloģiju interesentam.
“Biznesa tehnoloģiju diena” notiks 8. maijā “Hanzas peronā”. Plašāka informācija: www.datakom.lv/biznesa-tehnologiju-diena/
“Datakom” jau 30 gadus piedāvā plašu IT pakalpojumu klāstu, kas piemērots jebkurai iestādei un uzņēmumam, pamatojoties uz to biznesa vajadzībām, nozares specifiku un darbinieku skaitu.