Pilnīgi visi Latvijas pensiju otrā līmeņa plāni pēdējo sešu mēnešu laikā strādājuši ar pozitīvu ienesīgumu un lielākā daļa pārvaldīto aktīvu vērtību palielinājuši arī viena gada periodā, informē bankas "Citadele" meitasuzņēmuma "CBL Asset Management" valdes priekšsēdētājs Kārlis Purgailis, atsaucoties uz "manapensija.lv" datiem.
Lielākie ieguvēji šobrīd ir tie iedzīvotāji, kas, neskatoties uz piedzīvoto tirgus korekciju 2022.gadā, turpinājuši veikt regulāras iemaksas pensijas otrajā un trešajā līmenī, norāda Purgailis.
Viņš skaidro, ka iedzīvotāji, kuri ir turpinājuši veikt iemaksas pensijas otrajā vai trešajā līmenī, akciju tirgus kāpuma rezultātā ir izlīdzinājuši 2022.gada tirgus korekcijas rezultātā piedzīvotos īslaicīgos zaudējumus, un viņu pensiju uzkrājumi atkal pieaug. Veiktās iemaksas ir ļāvušas pensiju pārvaldniekiem iegādāties salīdzinoši lētus aktīvus, kuru vērtība šobrīd ir krietni pieaugusi.
Purgailis informē, ka visizdevīgākajā pozīcijā atrodas tie iedzīvotāji, kuri izmanto aktīvos pensiju plānus, kur dažādu uzņēmumu akciju vai indeksu īpatsvars veido līdz pat 100% no to apjoma - šo plānu vidējais ienesīgums pēdējā pusgada laikā ir aptuveni 9,3%.
Salīdzinoši sliktāk veicas konservatīvajiem plāniem, kuros netiek praktizēti ieguldījumi akciju tirgos, bet gan obligācijās, kur vērā ņemams ienesīguma pieaugums parādījies tikai pēdējā laikā līdz ar centrālo banku likmju celšanu, kas ir tiešā veidā piesaistīta obligāciju procenta likmēm.
Analizējot iemeslus akciju tirgus augšupejai, eksperts izceļ trīs galvenos faktorus. Sākoties Krievijas agresijai Ukrainā, tirgū bija milzīga nenoteiktība par tālāko notikumu attīstību un drošības līmeni Eiropā, taču šobrīd tirgus dalībnieki karu novērtējuši kā samērā lokālu problēmu, kā rezultātā ietekme uz ASV un Eiropas ekonomiku ir maza. Protams, notikumu eskalācija var atstāt ietekmi uz ekonomiku pasaules līmenī, taču patlaban tirgus šādu iespēju neparedz, norāda Purgailis.
Kā iemeslu akciju cenu kāpumam Purgailis arī izceļ skaidrāku monetārās politikas virzību. Lai arī centrālās bankas turpina celt likmes, atšķirībā no pērnā gada ir aptuvena skaidrība par turpmāko notikumu attīstību, un gada beigās vai nākamgad varētu sekot pirmie likmju samazinājumi, un šis brīdis akciju tirgiem varētu būt ļoti labvēlīgs, prognozē Purgailis.
Viņš norāda, ka iepriekš investorus bažīgus darīja ne tikai likmju celšanas ilguma neziņa, bet arī recesijas gaidas. Šāda vide un investoru stress stimulēja akciju pārdošanu, taču šobrīd situācija ir labvēlīgāka ieguldījumu veikšanai - lai gan ekonomika ir sabremzējusies, recesijas gaidas nav piepildījušās. Izvairīšanās no recesijas liecina par ekonomikas noturību izaicinošos apstākļos un tādējādi stimulē akciju tirgus kāpumu.
Kā trešo faktoru Purgailis piemin centienus savaldīt inflāciju. Augstā inflācija, kuru izraisīja energoresursu cenu kāpums un piegāžu ķēžu sabrukums preču un izejvielu apritē, pamazām tiek stabilizēta lielākajā daļā pasaules. Vienlaikus arī energoresursu cenas ir stabilizējušās un atsevišķos gadījumos ir pat lētākas nekā pirms energoresursu krīzes sākuma. Gan ASV, gan Eiropas centrālās bankas kā mērķi izvirzījušas inflācijas atkāpšanos līdz 2% atzīmei, un katrs procentpunkta samazinājums tirgos tiek uztverts kā pozitīvs solis akciju tirgus turpmākam kāpumam.
Bankas "Citadele" auditētā peļņa 2022.gadā bija 42,183 miljoni eiro, kas ir par 42,3% vairāk nekā 2021.gadā. Bankas aktīvi 2022.gada beigās bija 5,12 miljardu eiro apmērā.
Pēc aktīvu apmēra banka "Citadele" 2022.gada beigās bija trešā lielākā banka Latvijā. Tās obligācijas ir iekļautas biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā. Bankas akcionāri ir ASV investīciju kompānijas "Ripplewood" meitaskompānija "RA Citadele Holdings LLC" un starptautisku investoru grupa (75% plus viena akcija), kā arī Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (25% mīnus viena akcija).