Gandrīz katrā Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) uzņēmumā ir nodarbināts reemigrants, informēja SEZ pārvalde.
Liepājā noslēdzies projekts "Reemigrācijas sekmēšanas pakalpojumi pašvaldībās", kurā notika pasākumu kopums, lai veicinātu ārvalstīs dzīvojošo latviešu atgriešanos Liepājā. Projekts tika īstenots no 2019.gada oktobra.
Kurzemes plānošanas reģiona apkopotā informācija liecina, ka no 2018.gada maija līdz 2020.gada jūlijam Liepājā atgriezušies 200 cilvēki, vēlmi atgriezties izteikuši 114, ar remigrācijas koordinatoru sazinājies 361, bet personalizēts piedāvājums sagatavots 350 cilvēkiem.
Projekta koordinatore un pašvaldības administrācijas sabiedrības pārvaldes speciāliste Brigita Dreiže uzsvēra, ka atgriešanās no ārvalstīm dažreiz pat ir grūtāka nekā aizbraukšana. Cilvēki saskaras ar ļoti dažādām problēmā un tad ir svarīgi, ka blakus ir cilvēki, kas ir līdzīgā situācijā un var atbalstīt un palīdzēt. Projekta "Reemigrācijas sekmēšanas pakalpojumi pašvaldībās" gaitā notika reemigrantu sporta spēles, konference "Nākamā pietura - Liepāja. Darba un biznesa iespējas reemigrantiem", tīklošanās pasākumi reemigrantu kopienai Liepājā, tikšanās ar latviešu kopienas pārstāvjiem ārvalstīs, piemēram, Lielbritānijā un Nīderlandē.
Arī Liepājas SEZ sadarbībā ar Liepājas pilsētu īsteno ilgtermiņa programmu, lai veicinātu Latvijas iedzīvotāju atgriešanos. Programmas galvenais mērķis ir sekmēt kvalificēta darbaspēka pieejamību, kas vistiešāk ir saistīts ar Liepājas ekonomisko attīstību, kas, pieaugot uzņēmējdarbības un dzīves vides kvalitātei, veicinājusi jaunu ražošanas uzņēmumu ienākšanu un esošo paplašināšanos pilsētā. No 2017.gada Liepājas SEZ teritorijā ir uzbūvētas sešas jaunas ražotnes, piecas pašlaik ir būvniecības procesā, bet vēl vismaz septiņas tiek projektētas. Katra jauna rūpnīca dod 20-50 jaunas darbavietas.
LSEZ pārvaldes Biznesa attīstības un mārketinga daļas vadītājs Gatis Ginters uzsvēra, ka ir sasniegti zināmi rezultāti.
"Gandrīz ikvienā Liepājas SEZ teritorijā strādājošajā uzņēmumā strādā kāds, kurš atgriezies no ārzemēm, jo īpaši ražotnēs, kas uzbūvējušas jaunas rūpnīcas un var nodrošināt kvalitatīvus darba apstākļus un konkurētspējīgu atalgojumu. Tomēr ir ļoti svarīgi stiprināt reemigrantu kopienu Liepājā, kas dod iespēju dalīties pieredzē, dažādu jautājumu risināšanā un, iespējams, iedrošinās arī citus ārvalstīs dzīvojošos latviešus atgriezties Latvijā, par dzīvesvietu izvēloties Liepāju," pauda Ginters.
LSEZ pārvaldes reemigrācijas programma ietver specializēta Liepājai veltīta reemigrācijas un vakanču portāla izveidi, regulāru jaunu vakanču informācijas izplatīšanu lielākajās ārvalstu latviešu domu biedru grupās sociālajos tīklos, konsultatīvā tālruņa, e-pasta izveidi. Tāpat notikušas tikšanās ar reemigrantiem un interesentiem, SEZ piedalījusies reemigrācijas pasākumos ārvalstīs, uzrunājot Latvijas diasporu, kā arī tīklošanās pasākumos reemigrantu kopienai Liepājā. SEZ arī palīdzējusi Liepājas pašvaldībai iegūt reemigrācijas sekmēšanas konkursa finansējumu.