Vietējā investīciju banka “Signet Bank” 2023. gadā uzsāka ilgtermiņa sabiedrisko projektu – pirmo “Kapitāla tirgus akadēmiju” Latvijā, lai paaugstinātu kapitāla tirgus pratības līmeni vietējo uzņēmēju vidū.
Akadēmiju plānots rīkot regulāri un ilgtermiņā. Tā būs pieejama bez maksas tiem uzņēmējiem un uzņēmumu vadītājiem, kas, izmantojot kapitāla tirgus piedāvātās iespējas, vēlas vairot zināšanas par finansējuma piesaistes iespējām kapitāla tirgū un paaugstināt sava uzņēmuma vērtību investoru acīs gan vietējā, gan starptautiskā mērogā.
Kā rāda jaunākā “Signet Bank” Latvijas uzņēmēju finansiālā noskaņojuma un uzņēmējdarbības vides viedokļa aptauja* – lielākā daļa, 83% no Latvijas uzņēmējiem, ir dzirdējuši par kapitāla tirgus finansējuma piesaistīšanas iespējām (kapitāla piesaistīšana no investoriem, uzņēmumu kotācija biržā un obligāciju emisijas), un 13% no tiem tuvāko 12 mēnešu laikā apsver iespēju izmantot kapitāla tirgus piedāvātos finanšu instrumentus.
“Šobrīd vietējais kapitāla tirgus turpina attīstīties – kopš 2020. gada vairāk nekā 40 Latvijas uzņēmumi ar obligāciju emisiju palīdzību ir piesaistījuši ap 1 miljardu eiro, kā arī ir notikušas trīs Latvijas uzņēmumu akciju kotācijas biržā. Tas apliecina, ka ambicioziem vietējiem uzņēmējiem ir labas iespējas piesaistīt finansējumu savu izaugsmes plānu realizācijai, izmantojot kapitāla tirgus piedāvātas iespējas. Ikdienā novērojot, ka uzņēmējiem un uzņēmumu vadītājiem ne vienmēr pietiek zināšanu finansējuma piesaistīšanas jautājumos, nolēmām dalīties savās un mūsu sadarbības partneru zināšanās un pieredzē, lai šo zināšanu ieguldījums nākotnē rezultējas vietējā kapitāla tirgus un Latvijas ekonomiskās labklājības izaugsmē”, stāsta Roberts Idelsons, “Signet Bank” valdes priekšsēdētājs.
“Kapitāla tirgu sniegtās iespējas izmantojam jau teju 10 gadus. Un šo gadu laikā, līdz ar citiem apgūtajiem instrumentiem, varam lepoties arī ar deviņām obligāciju emisijām vairāk nekā 300 miljonu eiro vērtībā. Ņemot vērā mūsu globālās ambīcijas, kapitāla tirgus apgūšanai ir stratēģiska nozīme, un piesaistītie finanšu instrumenti ir bijis viens no galvenajiem virzītājspēkiem, kas ir veicinājis vai līdzdarbojies Eleving Grupas portfeļa izaugsmē gandrīz seškārtīgā apmērā”, stāsta Māris Kreics, “Eleving Group” finanšu direktors.
Latvijas uzņēmēju finansējuma piesaistes lēmumu ietekmē zināšanu trūkums
Salīdzinājumā ar citām attīstītajām valstīm Latvijas uzņēmumi ļoti maz izmanto alternatīvos finansējuma avotus, tostarp kapitāla tirgus instrumentus, un ir lielā mērā atkarīgi no banku finansējuma pieejamības, kas ierobežo gan pašu uzņēmumu, gan valsts ekonomiskās izaugsmes attīstības potenciālu. Kā rāda “Signet Bank” Latvijas uzņēmēju aptauja, šādu uzņēmēju rīcību lielā mērā ietekmē zināšanu trūkums par kapitāla tirgus piedāvātajām iespējām – to atzīst vairāk nekā 57% aptaujāto Latvijas uzņēmēju.
“Akadēmija ir lielisks veids, kā Latvijas uzņēmējiem pilnveidot zināšanas par kapitāla tirgus iespējām un instrumentiem, un izmantot tās uzņēmuma izaugsmes veicināšanai. CleanR Grupai obligāciju emisija bija iespēja paplašināt izaugsmes finansēšanas iespējas, piesaistot kapitālu, kas piemērots tieši M&A darījumu īstenošanai. Akadēmijā dalāmies ar savu pieredzi, kas var būt vērtīga arī citiem – mūsu mācības un secinājumi obligāciju emisijas ceļā un kāda ir investoru komunikācijas pievienotā vērtība uzņēmuma korporatīvās pārvaldības stiprināšanā,” uzsver Inta Liepa, AS “CleanR Grupa” valdes locekle.
Kapitāla tirgus akadēmijas lektoru komandu veido profesionāļi ar nozīmīgu pieredzi Latvijas kapitāla tirgus veicināšanā un attīstībā, kas dienas garumā dalās:
- ar personīgiem stāstiem par to, kā kapitāla tirgus ir palīdzējis uzņēmuma izaugsmei un kādas mācības uzņēmumi guvuši finansējuma piesaistes procesā, viesosies vietējie uzņēmēji – emitenti;
- zināšanās un viedokļos par finansējuma piesaistes procesu kapitāla tirgū, potenciālā emitenta mājas darbiem un investoru gaidām, dalās Signet Bank eksperti, juridiskās nozares un Nasdaq pārstāvji u.c.
Kam piemērota akadēmija:
- Latvijas uzņēmuma īpašniekam vai uzņēmuma vadītājam, kas vēlas īstenot savus biznesa mērķus un audzēt uzņēmuma vērtību;
- uzņēmumam ar skaidru attīstības vīziju un finanšu plānu;
- uzņēmumam ar vismaz 2‒3 gadu darbības vēsturi attiecīgajā biznesā;
- uzņēmumam ar vēlmi veicināt uzņēmuma atpazīstamību.
Vairāk par akadēmiju, tuvākajiem norises laikiem, programmu un pieteikšanos šeit.
*Latvijas uzņēmēju finanšu noskaņojuma aptauja veikta sadarbībā ar mediju aģentūru “Mindshare” 2023. gada maijā, kurā tika noskaidrots Latvijas uzņēmēju viedoklis (506 Latvijas uzņēmumu vadītāju) par finansiālo situāciju, daudzveidīga finansējuma pieejamību un uzņēmējdarbības vidi pēdējo 12 mēnešu laikā (2022. gada maijs līdz 2023. gada maijs) un uzņēmuma attīstības plāniem, prognozēm par papildus finansējuma nepieciešamību tuvāko 12 mēnešu laikā (2023. gada maijs līdz 2024. gada maijs).