Latvijas kompānijas SIA Zippy Vision izstrādātās un ražotās koka brusu un zāģmateriālu optimizācijas līnijas, kas ļauj palielināt gatavās produkcijas iznākumu, nepalielinot pārstrādājamās koksnes daudzumu, pašlaik sekmīgi izmanto vairāki kokapstrādes uzņēmumi Latvijā, bet tuvāko mēnešu laikā tiks uzsākts to eksports uz Ziemeļeiropas valstīm.
„Pašlaik ir sarunas ar ārvalstu dīleriem, kuriem jau ir padomā vairāki šajās zemēs strādājošie kokapstrādes uzņēmumi, kuriem ir nepieciešamas mūsu izstrādātās koksnes pārstrādes optimizācijas sistēmas, risinājumi un iekārtas,” situāciju skaidro SIA Zippy Vision līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētājs Gundars Kuļikovskis.
Viņš atzīst, ka kompānijai ir paveicies ar pirmajiem klientiem, jo kokapstrāde ir salīdzinoši konservatīva un tajā labākais pārdošanas risinājums ir strādājoša un sevi pierādījusi iekārta. Vienlaikus, lai no ieceres un laboratorijas izmēra prototipa nonāktu līdz reālai, sekmīgi strādājošai sistēmai, ir vajadzīgs ne tikai laiks, bet arī resursi. „Būtībā nav tāda iekārtas prototipa, kas spēt izturēt sadursmi ar reālu ražotni, kurā ir viss — skaidas, putekļi, vibrācija utt. -, tāpēc bijuši nepieciešami ļoti daudzi uzlabojumi un jārisina problēmiņas, par kurām sākotnēji neiedomājāmies,” skaidro G. Kuļikovskis. Viņš norāda, ka viss sācies ar Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta pasūtījumu, tomēr, ienākot ar savām iekārtām reālajā ražošanā, tās nācies pilnveidot, uzlabot ne tikai atbilstoši pasūtītāju vēlmēm un biznesa uzstādījumiem, bet arī atbilstoši videi, kādā attiecīgajām iekārtām jāstrādā.
Ātrāk, efektīvāk, taupīgāk
Tehnoloģiju un to sistēmu izmantošana, pēc G. Kuļikovska sacītā, rada vairākus ieguvumus vienlaikus. „Atšķirībā no cilvēka iekārtas nenogurst, tās neslimo, strādā daudz ātrāk, efektīvāk, precīzāk, un arī vienlaikus tās ļauj no katra pārstrādājamā koka vienības iegūt kaut nedaudz, tomēr vairāk lietderīgā iznākuma, kas, ražojot pietiekami lielu daudzumu, jau rada ievērojamas summas,” skaidro G. Kuļikovskis. Viņš norāda, ka koksnes efektīvāka – taupīgāka izmantošana ir ļoti būtiska situācijā, kad pieaug apaļkoksnes cenas. „Situācijā, kad darbaspēks ir deficīts, tehnoloģiju izmantošana ļauj visu nepieciešamo paveikt ar mazāku strādājošo skaitu,» uz lūgumu minēt vēl citas tehnoloģisko sistēmu priekšrocības atbild. G. Kuļikovskis.
Izmantoja iespējas
„Apses koksnes izstrādājumu ražošanas SIA VMS Timber bija pirmais Zippy Vision radītā industriālā skenera izmantotājs. Šim uzņēmumam ir izstrādāta un uzstādīta apses zāģmateriālu skenēšanas un optimizācijas sistēma, kura ikvienu dēli no abām pusēm nolasa — ierauga tā defektus, izanalizē maksimāli iespējami labāko nepieciešamā gatavā produkta iznākumu un to realizē ar automātisku dēļu pozicionēšanu attiecībā pret zāģi un uzdevuma izpildi,” stāsta G. Kuļikovskis. Viņš norāda, ka tā ir garenvirziena optimizācijas līnija, kas jau sākotnēji paredz maksimāli iespējami labāko koksnes iznākumu. „Pirmās industriālās iekārtas izstrādes un izveides izmaksas ir ļoti augstas, turklāt tā vēl joprojām tiek pilnveidota un uzlabota,” tā G. Kuļikovskis.
„Ar Zippy Vision mums ir ilgtermiņa projekts. Sākotnēji vēlējāmies piedalīties jaunā projektā, kur latvieši pierāda savas spējas tieši tāpat kā ārzemnieki,” uz jautājumu par sadarbības pirmsākumu ar Zippy Vision atbild SIA VMS Timber valdes priekšsēdētājs Matīss Kuba. Viņš uzsver: kompānijai bija un ir būtiski, ka no Latvijā nopirktā koka tiek iegūts maksimāli labākais rezultāts gatavās produkcijas veidolā. „No dēļa tiek iegūts maksimāli iespējamais lietderīgais kvalitatīvais iznākums, kas pēc tam atspoguļojas arī naudas izteiksmē,” skaidro M. Kuba.
Viņš norāda, ka Zippy Vision skeneris ir pirmais solis koksnes efektīvā izmantošanā, jo kopumā materiāls ražošanas procesā iet cauri sešiem skeneriem, kas ļauj no koksnes iegūt maksimāli lielākus ienākumus. „Strādājam ar datiem, ko iegūstam no Zippy Vision sistēmas, integrējam tos savās analītiskajās sistēmās un ik dienu zinām zāģētavas sasniegtos rezultātus, arī peļņu (vai zaudējumus). Vienlaikus, reālā darbībā redzot iekārtu, bija idejas par tās veikuma tālāku pilnveidošanu,” stāsta M. Kuba. Viņš norāda, ka dati palīdz pieņemt lēmumu, piemēram, par to, no kādas dimensijas apaļkoka izdevīgāk ražot konkrēto pasūtījumu. „Ja salīdzina situāciju, kā bija un kā ir pašlaik, tad Zippy Vision sistēma ir daudz efektīvāka par cilvēku, kurš iepriekš vizuāli centās novērtēt ikvienu dēli un to orientēt uz zāģi, lai no tā iegūtu maksimāli labāko atdevi, jo katram dēlim ir sava cena,” uz jautājumu par ekonomisko atdevi no šādām investīcijām atbild M. Kuba. Viņš norāda, ka minēto iemeslu rezultātā uzņēmums ir paaugstinājis savu konkurētspēju tirgū.
Papildu ieguvums 2,5%
Vienā no lielākajiem bērza zāģmateriālu, mēbeļu detaļu un līmēto detaļu ražotājiem SIA Krauss ir uzstādīta Zippy Vision apzāģētu brusu zāģēšanas optimizācijas sistēma. „Tā skenē baļķi un aprēķina, kādu nepieciešamo materiālu no tā var maksimāli iegūt, un veic attiecīgu zāģējamā materiāla pozicionēšanu pret zāģi, kā rezultātā tiek iegūts maksimāli iespējami labākais iznākums atbilstoši tiem pasūtījuma izmēriem, kādi ir ievadīti sistēmā,” skaidro G. Kuļikovskis.
„Lai arī tirgū bija daudz citu līdzīgu piedāvājumu, Zippy Vision izvēlējāmies tāpēc, ka mums bija specifisks darba uzdevums, un, tā kā tā ir jauna kompānija šajā sfērā, tad cerējām, ka tā būs atsaucīgāka attiecībā uz Krauss nepieciešamajiem nestandarta risinājumiem,” skaidro SIA Krauss valdes priekšsēdētājs Gatis Gulbis. Viņš kā vēl vienu būtisku faktoru, kāpēc tika izvēlēta tieši SIA Zippy Vision, min produkta pievilcīgo cenu salīdzinājumā ar Rietumeiropas analogiem. „Rezultāti ir apstrādes procesā, uzstādītā sistēma joprojām tiek pilnveidota, jo darba laikā tiek identificētas vietas, kurās ir nepieciešami uzlabojumi, taču jau pašlaik lietderīgās koksnes iznākums ir palielinājies par vismaz 2,5%, kas naudas izteiksmē jau ir ļoti būtisks ieguvums kompānijai,” tā G. Gulbis.
Viņš uzsver, ka koksnes resursu cenu pieauguma apstākļos lietderīgā iznākuma pieaugums ir neatsverams ieguvumus, kas pašreizējos augstas konkurences apstākļos zāģbaļķu iepirkumos ļauj justies komfortablāk. „Šīs tehnoloģijas ir devušas iespējas variēt ar baļķu un nepieciešamo gatavo produktu izmēriem,” tā G. Gulbis. Viņš steidz piemetināt, ka minētajam automātiski līdzi nāk konkurētspēja gan gala produktu realizācijas tirgos, gan arī koksnes resursu iepirkumos. „Brīdī, kad būs sasniegts zemākais punkts, mēs jutīsimies labāk nekā citi,” tā G. Gulbis.
Jauni izaicinājumi
„Pateicoties SIA VMS Timber vadībai, kura uzticējās mūsu solījumam, tagad varam ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē pārdot gatavas sistēmas, risinājumus, iekārtas, kuras pat ir pielāgotas ikkatra klienta specifiskajām vajadzībām,” tā G. Kuļikovskis. Viņš norāda, ka uzņēmums ir palicis tieši pie šādu salīdzinoši sarežģītu līniju izstrādes un ražošanas. „Nesen ar savām iekārtām piedalījāmies izstādē Itālijā un pārliecinājāmies par savām labajām pozīcijām tirgū, tomēr vienlaikus tas neļauj apstāties un stāvēt uz vietas,” norāda G. Kuļikovskis. Viņš atzīst, ka ir vairāki biznesa izaugsmes modeļi: viens - ražot kaut ko viegli pārdodamu, bet grūti uztaisāmu, otrs - grūti pārdodamu, bet varbūt salīdzinoši viegli izgatavojamu. „Pašlaik strādājam pie tā, kā samazināt iekārtu apkalpošanas izmaksas, kā samazināt dīkstāves un ko vēl izdarīt, lai iekārta strādātu nevainojami,” uz jautājumu, kas ir pašreizējie būtiskākie izaicinājumi, atbild G. Kuļikovskis.