Tas ieteiks elegantu atbildi uz e-pastu, iztulkos tiešsaistes video zvanu un palīdzēs apkopot saspringtās darba dienas laikā veiktās piezīmes. Koriģēs un uzlabos uzņemtos attēlus un palīdzēs atrast to, ko meklē. Tas, protams, ir mākslīgais intelekts (MI), kas līdz ar plašo izmantojumu Samsung Galaxy S24 sērijas viedierīcēs ir kļuvis mobils - vienmēr līdzi esošs un noderīgs. Mākslīgā intelekta un interneta drošības eksperts Elviss Strazdiņš dalās iespaidos par atklātajām iespējām saziņā, radošumā un drošībā, kuras atklājis, lietojot Samsung Galaxy S24 Ultra.
Tiešsaistes tulkošana paver vēl necerētas iespējas
Ja kādreiz viedierīcē raksti ziņu un nopriecājies par to, ka tastatūra piedāvā piemērotus vārdus teikuma turpinājumam, tad zini – nupat tevi iepriecinājis mākslīgais intelekts. Taču tas ir tikai viens no veidiem, kā MI palīdz saziņā. Iespējams, visplašāk atpazīstamā MI tehnoloģija ir automātiskā tekstu tulkošana. Samsung ar Galaxy AI tehnoloģijas Live Translate funkciju turpina pārvarēt valodu atšķirību radītos šķēršļus, tagad viedtālruņos piedāvājot automātisku abpusēju tiešsaistes tulkojumu runātajai un rakstītajai saziņai. Tas var ievērojami atvieglot saprašanos, piemēram, ceļojumos.
“Šī funkcija daudziem atvērs pilnīgi jaunas iespējas komunikācijā. Ar nepacietību gaidu, kā vēl šī tehnoloģija attīstīsies un ko tā spēs nākotnē! Domāju, ka tiešsaistes tulkošana varētu radīt jaunas iespējas starpvalstu saziņā, par kurām agrāk nevarēja pat iedomāties. Es pats pilnīgi noteikti būtu laimīgs, ja man būtu bijusi iespēja tādu izmantot pirms tiem dažiem gadiem, kad man bija milzīga vajadzība pēc kaut kā tāda,” paskaidro Elviss Strazdiņš.
Liekas, ka emociju nianses neviena tehnoloģija nekad neatpazīs tik labi kā paši cilvēki, un tieši humors vismaz pagaidām liekas mākslīgajam intelektam nepārvarams šķērslis. Tomēr arī šajās niansēs MI kļūst arvien funkcionālāks. Ja prasīsi kādam no MI tekstu radīšanas rīkiem uzrakstīt oriģinālu joku, sekas nav prognozējamas. Taču, ja lūgsi izmantot jau internetā atrodamus jokus vai uzrakstītu tekstu pārveidot atbilstoši konkrētam emocionālam tonim vai situācijas kontekstam, tad iznākums var noderēt.
“Mākslīgā intelekta funkcijām emociju atpazīšanas lauciņā vēl ir potenciāls attīstīties, bet tas nav tik svarīgi kā pats fakts, ka šī funkcija jau eksistē un tā ir ērti lietojama. Man pašam tā būtu ļoti noderējusi un pavērusi pavisam citas karjeras iespējas pirms vairākiem gadiem, kad man bija aktīvi jākomunicē ar kolēģiem un biznesa partneriem no Ķīnas un reizēm humors palika nesaprasts,” atceras programmatūru izstrādātājs E. Strazdiņš.
Radošums, kurā sastopas realitāte un fantāzija
Katrs, kas nodarbojies ar attēlu apstrādi viedierīcē, ir izmēģinājis automātisko uzlabošanas funkciju. Šajā procesā iesaistītā mākslīgā intelekta tehnoloģija atpazīst attēla veidu — portretu, nakts fotogrāfiju vai ko citu — un atbilstoši izvēlas, kā to vislabāk pielāgot.
MI tagad piedāvā vizuālos materiālus apstrādāt tādos veidos, kādi pirms pāris gadiem bija iespējami tikai ar speciālām rediģēšanas programmām, un bieži vien ir pamatīgi jāiedziļinās, lai saprastu — attēls ir realitāte vai tikai fantāzija. Attēlu apstrādes funkciju iespējamo pielietojumu nākotnē ieskicē drošības eksperts E. Strazdiņš:
“Pat ja šobrīd MI radītos attēlus vēl var atšķirt no īstām bildēm, tad, ņemot vērā, ka šī tehnoloģija pastāvīgi tiek pilnveidota, nākotnē atšķirības pamanīt nebūs iespējams nemaz. Es pats Samsung Galaxy S24 pieejamo Generative edit funkciju galvenokārt izmantoju, lai uzņemtajos attēlos dzēstu lietas, kuras citiem nevajadzētu redzēt,”
Vai mūsu dati ir drošībā?
MI sniegtās iespējas atpazīt un analizēt ķermeņa parametrus – pirkstu nospiedumus, sejas vaibstus, kustības un žestus jau tagad plaši izmanto ārstniecības, izklaides un drošības nolūkos. Bet vai mūsu personīgie dati mobilajās ierīcēs ir drošībā? E. Strazdiņš atzīst, ka Samsung attieksme pret datu drošību ir augstā līmenī, bet jebkura tālruņa lietotājam būtu jārēķinās, ka jebkādi dati, kas pamet viņa tālruni, ir pakļauti zādzības iespējai.
Samsung ierīcēs par datu drošību rūpējās platforma Samsung Knox. Datu aizsardzība nodrošina pilnīgu datu šifrēšanu, lietotājiem dublējot, sinhronizējot vai atjaunojot savus datus ar Samsung Cloud. Tas nodrošina, ka datus var šifrēt vai atšifrēt tikai lietotāja ierīcēs – proti, tos nevar redzēt neviens cits, izņemot lietotāju, pat tad, ja serveris ir apdraudēts vai tiek nozagta konta informācija. Turklāt, Samsung jaunajiem viedtālruņiem septiņus gadus tiek nodrošināti OS un drošības sistēmu atjauninājumi.
“Starp citu, Samsung piedāvā izslēgt tiešsaistes mākslīga intelekta funkcijas un veikt visas MI funkcijas tikai uz pašas ierīces. Šo uzstādījumu pilnīgi noteikti vajadzēt izmantot brīžos, kad ir svarīga datu drošība, bet jārēķinās, ka dažas funkcijas strādās sliktāk, vai nestrādās nemaz,” piemetina E. Strazdiņš.