Itālijas valdība apstiprinājusi virspeļņas nodokļa ieviešanu bankām 40% apmērā.
Premjerministres Džordžas Meloni vadītā labējo spēku veidotā valdība banku virspeļņas nodokļa ieviešanu apstiprināja pirmdienas vakarā, un vicepremjers Mateo Salvīni sociālajā tīklā "X", kas agrāk bija pazīstams kā "Twitter", norādīja, ka valdība izmantos "daļu no banku miljardiem lielās peļņas, lai palīdzētu ģimenēm un uzņēmumiem, kurus skāris procentu likmju kāpums".
Itālijas parlamentam divu mēnešu laikā ir jāapstiprina valdības lēmums, lai tas stātos spēkā. Tomēr izskatīšanas parlamentā laikā iespējamas būtiskas izmaiņas likuma formulējumā.
Paredzēts, ka nodoklis būs spēkā vienu gadu.
Eiropas Centrālās bankas (ECB) īstenotā procentu likmju celšana, kuras mērķis ir iegrožot inflāciju, rada strauju banku peļņas kāpumu, jo pieaug mājsaimniecību un uzņēmumu kredītu procentu maksājumi.
Meloni valdība plāno izmantot banku virspeļņas nodokli, lai palielinātu ieņēmumus nākamā gada budžetā. Itālijas ekonomikas apmērs otrajā ceturksnī, salīdzinot ar pirmo ceturksni, saruka par 0,3%.
Reaģējot uz šo valdības lēmumu, otrdien krītas Itālijas banku akciju cenas.
Itālijas lielākās bankas "Intesa Sanpaolo" peļņa pirmajā pusgadā salīdzinājumā ar janvāri-jūniju pērn pieauga par 80% līdz 4,2 miljardiem eiro, kamēr "UniCredit" peļņa palielinājās par 91,5% līdz 4,4 miljardiem eiro.
Reitingu aģentūras "DBRS Morningstar" aplēses liecina, ka Itālijas piecu lielāko banku peļņa pirmajā pusgadā sasniedza 10,5 miljardus eiro, kas ir par 64% vairāk nekā pagājušā gada pirmajā pusē.
Savukārt Itālijas banku asociācijas "Fabi" dati liecina, ka martā nepilns miljons Itālijas mājsaimniecību nespēja veikt kredīta maksājumus kopumā 14,9 miljardu eiro apmērā.
Līdzīgu nodokli šim un nākamajam gadam ieviesusi arī Spānijas kreisi noskaņotā valdība, ko kritizēja ECB. Arī Lietuva un Ungārija ieviesušas banku virspeļņas nodokli un tāds tiek izskatīts arī vairākās citās valstīs.