Nepieredzēti augstā inflācija Latvijā un visā Eiropā ir paaugstinājusi visa veida izmaksas, kas nozīmē arī telpu nomas līgumos noteiktās nomas maksas indeksāciju un pat esošo nomas līgumu pārskatīšanu atbilstoši situācijai.
Telpu un ēku nomas maksu indeksācija gan vienlaikus nozīmē to, ka īrniekiem būs augstākas izmaksas un tās tiks iekļautas viņu sniegto pakalpojumu vai preču pārdošanas cenās. “Tā tas varētu būt,” uz jautājumu, vai tieši inflācijas izraisītā telpu nomas maksas indeksācijas problemātika varētu kalpot par sava veida starta šāvienu iznomātāja un nomnieka attiecību pārskatīšanai - kvalitatīvāka nomas līguma veidā, atbild ZAB WALLESS vadošā partnere Latvijā Kristīne Gaigule-Šāvēja. Jāatgādina, ka dažādu ekonomisku un politisku iemeslu dēļ pašlaik inflācija gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā sasniegusi nebijušus apmērus. Latvijā gada inflācija (2022. gada decembrī, salīdzinot ar 2021. gada decembri) bija 20,8%, paredzams, ka 2022. gadā kopumā vidējā inflācija varētu sasniegt 17,4 %, savukārt Eiropas Savienībā gada pārmaiņas ir vien10,4%.
Indeksācija atbilstoši inflācijai
Lielākā daļa nedzīvojamo telpu nomas līgumu, kas noslēgti pēdējo 10 gadu laikā biroju ēkām un tirdzniecības centriem, paredz maksājumu indeksāciju atbilstoši inflācijas pieaugumam. Indeksācija galvenokārt tiek piemērota nomas maksai, taču dažkārt arī citiem no līguma izrietošajiem maksājumiem, kā apsaimniekošanas maksai vai līdzīgam maksājumam, kas paredzēts ēkas apsaimniekošanas funkciju nodrošināšanai. “Maksājumu indeksācijas mērķis ir nodrošināt iznomātāja mantisko interešu aizsardzību, jo nomas termiņa laikā var mainīties politiskā un ekonomiskā situācija, kuru puses nevarēja paredzēt līguma slēgšanas laikā. Īpaši būtiski tas ir ilgtermiņa nomas līgumos, lai sabalansētu pušu intereses šādos darījumos,” skaidro K. Gaigule-Šāvēja.
Visu rakstu lasiet 14.februāra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!