Radošā mākslīgā intelekta tehnoloģijas, piemēram, plašu popularitāti strauji iemantojušais "ChatGPT", varētu apdraudēt ap 300 miljoniem pilnas slodzes darbavietu visā pasaulē, liecina ASV bankas "Goldman Sachs" ziņojums.
Jaunākajā ziņojumā "Goldman Sachs" ekonomisti aplēsuši, ka 18% pasaules darba varētu automātiski veikt ar mākslīgo intelektu, bet automatizācija vairāk ietekmētu attīstītos tirgus, nevis attīstības tirgus. ASV tehnoloģija varētu aizstāt 7% darbavietu.
Vienlaikus analītiķi uzsver, ka lielākajā daļā darbavietu un sektoru mākslīgais intelekts papildinās cilvēka darbu, nevis to pilnībā aizstās.
Mākslīgā intelekta ieguldījuma rezultātā pasaules iekšzemes kopprodukts varētu pieaugt par 7% gadā.
Tāpat analītiķi atgādina, ka vēsturiski jaunu tehnoloģiju attīstība ir novedusi arī pie jaunu profesiju un darbavietu rašanās, tādējādi darbaspēku izmaksu ietaupījuma, jaunu darbavietu radīšanas un augstāka ražīguma rezultātā iespējams ražīguma uzplaukums, kas būtiski palielina ekonomikas izaugsmi, tomēr nav iespējams paredzēt, kad tāds uzplaukums varētu būt.
Pašlaik lielu popularitāti iemantojis kompānijas "OpenAI" piedāvātais "ChatGPT", kas veido dialogu un tekstus ar lietotāju. "ChatGPT" pirmajās piecās dienās pārsniedza viena miljona lietotāju atzīmi.
Līdzīgas tehnoloģijas attīsta vai piedāvā arī citas kompānijas.
Trešdien vairāk nekā 1000 investoru un ekspertu atklātā vēstulē aicināja apturēt jaudīgu mākslīgā intelekta sistēmu attīstību, lai garantētu to drošumu.
Vēstuli parakstījis "Tesla" dibinātājs un "Twitter" īpašnieks Īlons Masks, "Apple" līdzdibinātājs Stīvs Vozņaks un daudzi citi.
"Mākslīgā intelekta sistēmas ar cilvēkam līdzīgu intelektu var radīt lielus riskus sabiedrībai un cilvēcei," lasāms vēstulē "Apturēt milzīgos mākslīgā intelekta eksperimentus".
"Spēcīgas mākslīgā intelekta sistēmas vajadzētu attīstīt tikai tad, kad būsim pārliecināti, ka to ietekme būs pozitīva un to riski būs pārvaldāmi," tajā pausts.
Vēstulē aicināts uz vismaz pusgadu apturēt jaudīgu mākslīgā intelekta sistēmu attīstīšanu, lai šajā laikā izstrādātu drošības protokolus, mākslīgā intelekta pārvaldības sistēmas un koncentrētos uz pētījumiem, lai mākslīgā intelekta sistēmas būtu precīzākas, drošākas, "uzticamākas un lojālākas".
Pētnieki, piemēram, vēstuli parakstījušais Gerijs Markuss no Ņujorkas Universitātes, pauduši bažas, ka tā dēvētie čatboti var izplatīt melus un dezinformāciju.