Rīgas domes deputātiem steigā grozot noteikumus par Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību Rīgā un neiedziļinoties grozījumu sekās, simtiem Rīgas vēsturiskā centra iedzīvotāju nekustamā īpašuma nodoklis ir būtiski pieaudzis.
Vidējais sadārdzinājuma kāpums mērāms 100-200% apmērā, bet atsevišķos gadījumos tas sasniedz pat 700% pieaugumu.
Eksperti prognozē, ka, mainoties noteikumiem, turpināsies dzīvokļu īres tirgus stagnācija Rīgas vēsturiskajā centrā, savukārt esošo komerctelpu nomnieki meklēs iespējas samazināt savus izdevumus, pārvietojoties uz jaunajiem biroju projektiem ārpus Rīgas centra.
Veiktās izmaiņas skar vairākus Rīgas vēsturisko namu attīstītājus, bet visskarbāk grozījumi ietekmē 36 juridiskās personas, kurām noteikto nodokļa atvieglojumu griestu dēļ pretendēt uz atvieglojumiem vēsturisko ēku uzturēšanai vispār nav iespējams. Jebkurā gadījumā steigā pieņemtie grozījumi ir ietekmējuši simtiem nomnieku un īrnieku Rīgā, kuri dzīvo vai strādā vēsturiskā namīpašumā.
Jau kopš 1998. gada saskaņā ar valsts un pašvaldības noteiktajiem kultūrmantojuma saglabāšanas mērķiem, Rīgā tiek piemēroti nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumi, tajā skaitā vēsturiskajiem namīpašumiem. Šie atvieglojumi nav dotācijas. Atvieglojumi ir paredzēti, lai nedaudz kompensētu to, ka attīstīt un uzturēt vēsturiskos īpašumus ir ievērojami dārgāk, turklāt tas ir jāveic saskaņā ar valsts un pašvaldības noteiktajiem ierobežojumiem, kā drīkst rīkoties ar īpašumu. Piemēram, vēsturiska nekustamā īpašuma kvalitatīva rekonstrukcija attīstītajam izmaksā pusotru līdz divas reizes vairāk nekā jauna īpašuma uzbūvēšana. Bez šiem atvieglojumiem ir praktiski neiespējami attīstīt un uzturēt īres un nomas platības vēsturiskajos namīpašumos. Ja atvieglojumus atceļ, tad būtu jāatceļ visus ierobežojumus, kuri ir izveidoti, lai nodrošinātu vēsturisko īpašumu saglabāšanu.
Veiktie noteikumu grozījumi paredz, ka daudziem vēsturiskajiem namīpašumiem, kuriem vēl pērn NĪN atvieglojumi bija 50%, tagad tie ir tikai 25% apmērā, tādējādi radot ļoti neskaidru nākotni daudziem vēsturiskajiem īpašumiem, it īpaši īres namiem.
Vienkārši sakot, vēsturiskie īpašumi bez iepriekšējiem atvieglojumiem nevar izdzīvot. Papildus tagad pēkšņi ir noteikti griesti, ka piešķirto atvieglojumu apmērs vienai juridiskajai personai nedrīkst pārsniegt 10 000 EUR taksācijas gadā. Tātad, jo vairāk namīpašumu vienai juridiskajai personai pieder, jo mazāk atvieglojumu tai pienākas, kas nepavisam nav loģiski, jo kultūrmantojuma uzturēšanas izdevumi ar katru namu tikai pieaug. Īpaši netaisnīgi ir tas, ka šie griesti neattiecas uz vēsturiskajiem namīpašumiem, kas pieder fiziskajām personām un valsts un pašvaldības kapitālsabiedrībām. Tādējādi atsevišķiem tirgus dalībniekiem tiek radīta priviliģēta situācija, kropļojot veselīgu konkurenci vēsturisko nekustamo īpašumu tirgū. Citiem vārdiem - īrnieki un nomnieki, kuri īrē vai nomā telpas no juridiskās personas, par to tiek skarbi sodīti. Turklāt šis "sods" tiek uzlikts ar tikai dažu nedēļu brīdinājumu, apdraudot Rīgas vēsturiskā centra attīstību.
Saskaņā ar tirgus praksi nomas līgumi komercplatībām paredz, ka nomnieks sedz NĪN izmaksas. Līdz ar to NĪN apmērs par 2020. gada 11 mēnešiem daudzos gadījumos nomniekiem ir pieaudzis pat par aptuveni divām līdz trijām reizēm, simtiem īrniekiem – pusotru līdz divām reizēm, savukārt dažām sabiedriskā labuma organizācijām – gandrīz septiņas reizes.
Šie grozījumi ir nepārprotams signāls profesionālajiem nekustamo īpašumu attīstītājiem, ka nevajag investēt un uzturēt vēsturiskos īres namus Rīgā. Savukārt īrniekiem un nomniekiem tas ir signāls, ka nevajadzētu īrēt telpas vēsturiskajos īpašumos no profesionāliem attīstītajiem.
Rīgas domes veiktie grozījumi radījuši arī absurdas un pat kuriozas situācijas. Tā, piemēram, noteikumos kā izņēmumi uz ko neattiecas veiktie grozījumi, minētas sabiedriskā labuma organizācijas. Tai pat laikā "aizmirstot", ka sabiedriskā labuma organizācijas pārsvarā gadījumu ir nomnieki, nevis vēsturisko īpašumu īpašnieki un attīstītāji.