Gan e-Identitātes apliecināšana, gan dokumentu parakstīšana ar eParakstu iedzīvotāju vidū kļūst aizvien populārāka.
Pērn iedzīvotāji visbiežāk dokumentu parakstīšanai izmantojuši eID karti, kā arī eParaksts mobile, informē uzticamības pakalpojumu sniedzējs VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC). Pērnā gada nogalē veiktajā eParaksts mobile lietotāju aptaujā iedzīvotāji atzinuši, ka būtiskākā eParaksts mobile priekšrocības ir lietošanas ērtums, pieejamība mobilajā ierīcē, drošība, kā arī tas, ka lietotne un visas tās funkcionalitātes neierobežotā apjomā pieejamas bez maksas.
“Pakalpojumu modernizācija, efektivitātes celšana un pieejamības veicināšana iedzīvotājiem ir neatņemami digitālās transformācijas elementi, turklāt arvien lielāks elektronisko identifikācijas rīku izmantošanas skaits apliecina, ka būtībā tuvojamies nākamajam attīstības līmenim. Jo vairāk cilvēku izmanto, piemēram, šo pašu eParakstu vai eID, jo straujāk kļūstam par digitāli prasmīgu sabiedrību, un statistika apliecina, ka šī dinamika ir iepriecinoša. Arī ministrijā turpinām darbu pie tā, lai būtiski kāpinātu iedzīvotāju digitālās prasmes un attīstītu arvien jaunus produktus un pakalpojumus tā, lai šie abi virzieni viens otru papildinātu un atvieglotu cilvēku ikdienu kā sadzīvē, tā profesionālajā darbībā,” norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs.
e-Identitātes apliecināšanai eParaksta rīki pērn lietoti vairāk nekā 6 miljonus reižu. Salīdzinot ar 2020. gadu, e-Identitātes apliecināšanas reižu skaits ir dubultojies, savukārt kopējais eParakstīšanas reižu skaits pārsniedzis 14.6 miljonus.
“Iedzīvotāji eParakstu vienlīdz plaši izmanto gan privātajā, gan biznesa saziņā. Redzam, ka e-prasmju līmenis sabiedrībā atšķiras, tāpēc jau vairākus gadus organizējam iedzīvotājiem apmācības par eParaksta saņemšanu un izmantošanu. Pērn apmācībās piedalījušies gandrīz 3000 interesenti. Nereti apmācību dalībnieki ir pārsteigti, cik plaši un daudzpusīgi šobrīd var izmantot eParakstu. Būtiski ir stiprināt gan iedzīvotāju, gan e-pakalpojumu sniedzēju kompetenci. eParaksta rīki, kā arī to integrācijai informācijas sistēmās, portālos un e-pakalpojumos nepieciešamie risinājumi ir pieejami bez maksas, tāpēc arī 2022.gadā paredzam eParaksta rīku pielietojuma paplašināšanos,” uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.
Visbiežāk iedzīvotāji ar eParaksta rīkiem apliecinājuši identitāti izmantojot valsts vienoto autentifikācijas moduli Latvija.lv, kas nodrošina identitātes apliecināšanas funkciju 75 valsts un pašvaldību e-pakalpojumu portālos. Tam seko Valsts ieņēmumu dienesta interneta vietne. eParaksts tiek plaši integrēts arī izglītības jomā un trešais populārākais portāls, kurā izmantoti eParaksta identifikācijas rīki, ir Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) portāls ORTUS.
ORTUS ir vide, kurā RTU mācībspēki, studenti un reflektanti kārto studiju procesa formalitātes – paraksta studiju līgumus un citu dokumentāciju. Tāpat portālu, kuros lietotāji izmantojuši eParaksta rīkus identitātes apliecināšanai, pirmajā desmitniekā ir Datamed.lv, Dokobit.com, Valsts kases epakalpojumi, eSaeima, MansLMT.lv, EGL.lv un Elektrum.lv.
2021. gadā iedzīvotāji dokumentu parakstīšanai plaši izmantojuši gan eID karti, gan mobilo lietotni eParaksts mobile. eID karte parakstīšanai lietota vairāk nekā 5.2 miljonus reižu. Tikpat strauji pieaugusi arī lietotnes eParaksts mobile izmantošana, pērn pārsniedzot 4 miljonus reižu. Lietotnes eParaksts mobile lietotāju skaits pērn sasniedzis 195 000 personu.