Mitruma līmenim ir liela nozīme iekštelpu klimatā. Pārāk daudz vai pārāk maz mitruma būtiski ietekmē mūsu veselību un komfortu.
Mitrums ir ūdens daudzums gaisā. Iedomājieties, ka gaiss ir kā sūklis. Dažreiz šis sūklis var saturēt daudz ūdens, dažreiz mazāk. Mērot gaisa mitrumu, tiek lietots apzīmējums “relatīvais mitrums”, kas nozīmē cik mitrs ir gaiss salīdzinot ar to, cik mitrs tas varētu būt. Relatīvais mitrums vienmēr tiek mērīts un izteikts procentos.
Labs mitruma līmenis mājās ir no 40% līdz 60%. Šajā diapazonā cilvēki jūtas labi un nepiedzīvo veselības problēmas. Mitruma līmenis no 30% līdz 40% joprojām ir salīdzinoši labi panesams, taču jutīgāki cilvēki var justies nekomfortabli.
Iekštelpu mitruma diapazons:
• Mazāk nekā 30%: Sauss gaiss, kas var izraisīt sausu ādu un elpceļu kairinājumu.
• No 30% līdz 40% atrodas ērtā diapazona apakšējā daļā, taču tas joprojām var būt piemērots daudziem cilvēkiem.
• No 40% līdz 60% ir ideāls mitruma diapazons lielākajai daļai cilvēku. Šāds mitruma līmenis ir komfortabls, tas samazina elpceļu infekciju risku un neveicina pelējuma un putekļu ērcīšu augšanu.
• Virs 60% var veicināt pelējuma un putekļu ērcīšu augšanu. Tas var arī apgrūtināt elpošanu.
Ir svarīgi saprast, ka, lai gan mājās parasti iesaka mitruma līmeni no 40% līdz 60%, tādi īpaši apstākļi, kā piemēram, konkrētas saslimšanas un veselības problēmas, var prasīt citu mitruma diapazonu.
Laika apstākļu dēļ mitruma līmenis mājās var būt augstāks vai zemāks, bet tās ir īslaicīgas izmaiņas un nekādā gadījumā nav bīstamas vai kaitīgas. Mērot mājas mitruma līmeni, mēs skatāmies uz vidējo rādītāju.
No kurienes rodas mitrums mājas?
Iekštelpu mitrums nerodas vienkārši tā pat, tam ir vairāki avoti. Viens no galvenajiem faktoriem ir mūsu ikdienas aktivitātes, piemēram, mazgāšanās dušā, ēdiena gatavošana, veļas mazgāšana un žāvēšana. Pat mūsu elpošana ienes mājā mitrumu. Vidējā četru cilvēku ģimene vienā dienā savās mājās saražo vairāk nekā 10 litrus ūdens. Ja mājsaimniecībā nav ventilācijas, šāds mitruma daudzums ātri kļūst par problēmu.
Arī laikapstākļiem ir liela mājas mitruma līmeņa regulēšanā. Lietainā dienā gaiss parasti ir mitrāks. Mitrums ārpus telpām iekļūst mājā caur atvērtiem logiem vai tad, ja mājoklis ir slikti izolēts. Turklāt, ja jūsu ventilācijas sistēmai nav siltuma apmaiņas funkcija, tad lietainās dienās jūsu mājās ieplūdīs mitrāks gaiss.
Mitruma līmeņa izmaiņas mājās ziemas mēnešos
Mājas Centrāleiropā un Ziemeļeiropā apkures sezonas laikā kļūst sausākas. Šis mitruma zudums ir saistīts ar mūsu pašu darbību un ārējiem apstākļiem. Apkure un ventilācija izvada mitrumu no mājas. Tomēr bez ventilācijas mājās uzkrājas mitrums, kas var radīt vēl lielākas problēmas.
Runājot par mitrumu, ir svarīgi saprast, ka, jo siltāks ir gaiss, jo vairāk mitruma tas spēj uzņemt. Ziemā pazeminoties āra temperatūrai, samazinās arī mitruma daudzums āra gaisā. Gaisa spēja noturēt mitrumu ir samazināta. Izmantojot ventilāciju, mēs savās telpās ievelkam aukstu, sausu gaisu. Pēc tam mēs to uzsildām, tādējādi pastiprinot tā sausumu.Rezultāts ir sauss iekštelpu gaiss, kas liek ādai niezēt, acīm sāpēt un kaklam izžūt. Tās ir dabiskas aukstā āra gaisa un iekštelpu apkures kombinācijas sekas. Tāpēc ir nepieciešama ventilācija sistēma ar siltuma un mitruma apmaiņas funkciju.
Dažās mājās ziemā var būt arī mitrums. Ziemā, kā likums, mitrums jūsu mājās nedrīkst pārsniegt 40%. Ja tā notiek, jūsu mājai visdrīzāk ir problēmas ar ventilāciju. Šo problēmu vajadzētu risināt, jo pārmērīgs mitruma daudzums mājās var izraisīt pelējuma veidošanos, kas savukārt rada pilnīgi jaunu problēmu kopumu.
Kā panākt labu mitruma līmeni mājās?
Ir vairāki veidi, kā mitrināt gaisu mājās. Viens no labākajiem veidiem ir uzstādīt siltuma un mitruma apmaiņas ventilācijas ierīci, kas var atgriezt no jūsu mājas gaisa izvilkto mitrumu atpakaļ iepūstajā gaisā.
Ventilācijas sistēma Airobot šo procesu veic, izmantojot īpašu siltuma un mitruma apmainītāju, kas ir izgatavots no antibakteriāliem materiāliem un neatgriezīs jūsu mājās nepatīkamas smakas vai piesārņotu gaisu.
Daudzās mājās nav iespējams pievienot ventilācijas iekārtu. Ja jūsu mājās jau ir jauna ventilācijas iekārta, kas neatgriež mitrumu, tad tās nomaiņa var šķist nesaprātīga un dārga. Šādos gadījumos ir lietderīgi kontrolēt mitruma līmeni ar gaisa mitrinātāju. Ir pieejams ļoti plašs modeļu klāsts. Izvēlieties savas mājas vai istabas izmēram atbilstošu gaisa mitrinātāju – tā varēsiet būt drošs, ka tas spēs mitrināt visu dzīvojamo telpu.
Mitruma ietekme uz mūsu veselību
Ja mājās ir zems mitruma līmenis, tam sekas var just diezgan ātri. Sausais gaiss ādu padara sausu un veidojās nieze. Uz ādas var parādīties arī zvīņaini plankumi – sausais gaiss vispirms skars bērnus, jo viņi pret to ir jutīgāki. Mūsu elpceļu un acu gļotādas vislabāk darbojas noteiktā mitruma līmenī. Ja mitruma līmenis ir pārāk zems, cilvēki klūst uzņēmīgāki pret slimībām.
No otras puses, pārāk liels mitrums telpās rada cita veida problēmas. Augsts mitruma līmenis rada ideālu vidi pelējuma attīstībai, kas var izplatīties uz sienām, griestiem un citām virsmām. Tas kaitē ne tikai mūsu mājām, bet arī mūsu veselībai. Pelējumu bieži pavada alerģiskas reakcijas, astmas saasinājumi, elpceļu infekcijas un dažādi kairinājumi. Pelējums arī nomāc imūnsistēmu, kas palielina iespēju rasties dažādām saslimšanām.
Turklāt pārmērīgs mitrums veicina arī putekļu ērcīšu veidošanos. Lai gan pašas putekļu ērcītes nav kaitīgas, to izkārnījumi daudziem cilvēkiem var būt alergēni, izraisot dažādas veselības problēmas.
Ventilācijas sistēma palīdz uzturēt veselīgu mitruma līmeni
Pareiza ventilācija ir svarīga, lai uzturētu veselīgu mitruma līmeni mājās. Tā nodrošina pastāvīgu gaisa plūsmu, novēršot liekā mitruma uzkrāšanos vai palīdzot atgriezt mitrumu, kad gaiss ir pārāk sauss.
Veselīga mitruma līmeņa uzturēšanai var palīdzēt tradicionālās ventilācijas metodes, piemēram, logu atvēršana vai virtuves nosūcēja izmantošana, gatavojot ēst. Bet mūsu klimata apstākļos logu turēšana vaļā visu ziemu nav iespējama.
Airobot viedās ventilācijas ierīces var palīdzēt uzturēt veselīgu iekštelpu klimatu mājās. Šīs ventilācijas sistēmas ir aprīkotas ar mitruma, CO2, smalko putekļu un temperatūras sensoriem. Airobot ventilācijas sistēma arī automātiski regulē gaisa plūsmu, lai nodrošinātu gandrīz ideālu iekštelpu vidi.
Airobot ventilācijas sistēma var noteikt, kad mitruma līmenis pārsniedz vēlamo diapazonu, un palielināt ventilāciju, lai atjaunotu normālu mitruma līmeni. Arī sausākajos mēnešos Airobot gaisa mitruma un siltuma regulēšanas ventilācijas sistēma palīdz uzturēt mitruma līmeni optimālā līmenī, ienesot mājās papildus mitrumu, ja tas nepieciešams.
Ja dažās mājās dabiskais mitruma zudums ir pārāk liels, Airobot ventilācijas iekārtas var aprīkot ar centrālo mitrinātāju, lai nodrošinātu veselīgu mitruma līmeni.
Vairāk par moderno ventilācijas sistēmu Airobot iespējas uzzināt pie tā oficiālā pārstāvja Latvijā uzņēmuma SUNERGIA.