Katrs Igaunijas pilngadīgais iedzīvotājs pērn vidēji patērēja 11,2 litrus absolūtā alkohola, tādējādi alkohola patēriņš Igaunijā turpina pieaugt kopš 2019.gada, liecina pēc Sociālo lietu ministrijas pasūtījuma veikta pētījuma rezultāti.
Igaunijas Ekonomikas pētījumu institūta dati liecina, ka visvairāk Igaunijā pērn patērēti stiprie alkoholiskie dzērieni un alus. Pārvēršot dzērienos, 11,2 litri absolūtā alkohola nozīmē 11,9 litri stipro alkoholisko dzērienu, 79,6 litri jeb apmēram 160 pudeles alus, 16,1 litrs jeb apmēram 21 pudele vīnogu vīna un 10,6 litri citu vieglo alkoholisko dzērienu katram pieaugušajam.
Alkohola patēriņa pieaugums galvenokārt saistāms ar stipro alkoholisko dzērienu patēriņa kāpumu, kamēr alus patēriņš nedaudz samazinājies.
Ekonomikas pētījumu institūta direktors Pēters Raudseps norādīja, ka iedzīvotāju pirktspēja alkohola iegādei pēdējo gadu laikā ir palielinājusies, jo iedzīvotāju ienākumu pieaugums ir straujāks nekā cenu kāpums.
Arī pērn alkohola cenas pieauga par 5,9%, kamēr bruto algas kāpums bija 8,9%. Vienlaikus patēriņa cenu indeksa kāpums pērn sasniedza 19,4%, kas nozīmē, ka cilvēku izdevumi palielinājās un algas reālā vērtība saruka, tādēļ alkohola patēriņa pieaugums bija zemāks nekā varētu gaidīt, ņemot vērā pirktspēju.
Lai gan kopējā inflācija pērn Igaunijā bija augsta, alus un vīnogu vīna cena pieauga tikai nedaudz, kamēr stipro alkoholisko dzērienu cena saglabājās 2021.gada līmenī vai pat samazinājās. Institūta aprēķini liecina, ka pērn par vidējo mēnešalgu pēc nodokļu nomaksas varēja nopirkt par sešiem litriem degvīna vairāk nekā 2021.gadā. Salīdzinājumā ar 2020.gadu par vidējo neto mēnešalgu varēja nopirkt par 12 litriem degvīna un 24 litriem alus vairāk.
Arī alkohola pieejamība ir uzlabojusies. Aptaujā gandrīz 90% respondentu sacīja, ka tuvāko alkohola tirdzniecības vietu varētu sasniegt desmit minūšu laikā. Kopš 2020.gada alkohola tirdzniecības vietu skaits ir turpinājis augt, kā arī alkoholu iespējams iegādāties tiešsaistē un ar ekspreskurjera piegādi. Ja 2022.gada sākumā Igaunijā spēkā esošas alkohola tirdzniecības licences bija 9082 tirdzniecības vietām, tad šā gada maija sākumā tādu bija jau 9374.
Nacionālā veselības attīstības institūta (TAI) dati liecina, ka pērn Igaunijā 753 cilvēki nomira tādu slimību, kuras tieši izraisījis pārmērīgs alkohola patēriņš. Tas ir par 58 nāves gadījumiem vairāk nekā 2021.gadā. Alkohola tieši izraisīto nāves gadījumu skaits pieaudzis piekto gadu pēc kārtas, un visvairāk mirušo ir darbspējas vecumā no 45 līdz 64 gadiem.
Vēl 92 cilvēki pērn zaudēja dzīvību negadījumos alkohola reibumā. Tādējādi kopumā 845 cilvēki nomira alkohola lietošanas dēļ. Turklāt vēl vairāk cilvēku mirst netiešā alkohola ietekmē.
Eiropas Savienības plāns alkohola kaitējuma samazināšanai paredz, ka līdz 2025.gadam alkohola patēriņš jāsamazina par 10%. Tas nozīmē, ka Igaunijā mērķis būtu sasniegts, ja alkohola patēriņš samazinātos līdz vismaz 10,28 litriem uz katru pieaugušo valsts iedzīvotāju.
Patēriņš aprēķināts, ņemot vērā Statistikas departamenta datus par alkohola ražošanu, "Eurostat" datus par ārējo tirdzniecību, kā arī uzņēmumu ražošanas un pārdošanas vietējā un ārvalstu tirgū datus. Tāpat Ekonomikas pētījumu institūts regulāri apkopo informāciju par mazumtirdzniecības cenām un veica iedzīvotāu aptauju par alkohola iegādi ārvalstīs un nelegālajā tirgū.