Politiķi nespēj vienoties par fizisko personu maksātnespējas procesu atvieglošanu, līdz ar ko daļa parādnieku vēl gaida uz lēmuma pieņemšanu, kamēr citi dodas bankrotēt uz ārzemēm.

Fizisko personu maksātnespējas atvieglošanu, uz kuru gaida simtiem parādnieku un kas iestrēgusi Saeimā, varot risināt pat ar īpašu likumu, par kura lietderību gan ir šaubas. Grūtībās nonākušajiem kredītņēmējiem un arī to galvotājiem ir vienalga, vai atvieglota bankrota procedūra un īsāki parādu dzēšanas termiņi tiek noteikti esošā vai speciālā likumā.

To, ka grūtībās nonākušie cilvēki gaida grozījumu likteni, kuri paredz saīsināt termiņu, kurā maksātnespējīgā fiziskā persona var lūgt tiesu dzēst atlikušās parādsaistības līdz vienam gadam, apliecina arī Latvijas Kredītņēmēju apvienības vadība. Turklāt tiek liktas cerības uz to, ka šie grozījumi varētu pozitīvi ietekmēt iecerētā reemigrācijas plāna īstenošanu, jo tādējādi parādu slazdā nonākušie Latvijas iedzīvotāji varētu atgriezties Latvijā, turklāt daļa nedoties projām no valsts, lai tikai atvieglotu savu bankrotu.

Tiesa gan, ar ko Saeimā beigsies maksātnespējas likuma grozījumi, nav prognozējams. Piedodot parādniekiem, jārēķinās, ka būs arī zaudētāji – kredītu aizdevēji – bankas, kuras nespēs atgūt aizdoto naudu. Kā situāciju raksturoja viens no aptaujātajiem, politiķiem būs jāizšķiras starp tiem, kuri nespēj samaksāt kredītus, bet kuri var būt svarīgs elektorāta slānis vēlēšanās, vai arī jānostājas kredītu devēju – banku – pozīcijās.

DB jau rakstīja, ka Saeimas neatkarīgo deputātu – Brīvie demokrāti – grupa kopā ar bijušo tieslietu ministru Gaidi Bērziņu iniciēja grozījumus, kas paredz saīsināt termiņu, kurā maksātnespējīga fiziskā persona var lūgt tiesu dzēst atlikušās parādsaistības līdz vienam gadam. Jāatgādina, ka, pēc pašreizējā maksātnespējas likuma prasībām maksātnespējīgas fiziskās personas parādu dzēšanas termiņš – atkarībā no parādsaistībām – iestājas aptuveni pēc 2,5 līdz 4 gadiem no maksātnespējas pasludināšanas brīža.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra