Esošā saimnieciskās darbības veicēju reģistrācijas kārtība stabili darbojas, tāpēc izmaiņas tajā nav nepieciešamas, secinājusi Tieslietu ministrija (TM).

Tādējādi saimnieciskās darbības veicēju reģistrāciju paredzēts saglabāt tur, kur tā ir pašlaik – Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Atmesta arī ideja likt visām pašnodarbinātajām personām reģistrēties kā individuālajiem komersantiem. Jāatgādina, ka diskusijas par saimnieciskās darbības veicēju statusu aizsākās pērn augustā, kad tika nolemts veidot jaunu publisku sarakstu, kur būtu uzskaitītas visas publiskās personas un iestādes.

Valdība tolaik uzdeva TM sadarbībā ar Finanšu ministriju (FM) izvērtēt fizisko personu – saimnieciskās darbības veicēju statusu, reģistrācijas kārtību Uzņēmumu reģistrā (UR) un VID utt.

Valdības šodien izskatītajā ziņojumā analizēti četri iespējamie reģistrācijas izmaiņu varianti. Tostarp pirmais paredz, ka komercreģistrā būtu jāreģistrējas visiem saimnieciskās darbības veicējiem, piemēram, auklītēm, gidiem, zvērinātiem advokātiem u.c. Otrs piedāvātais risinājums paredz izveidot jaunu reģistru UR, kurā tiktu reģistrētas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, bet nav komersanti. Savukārt trešais variants paredz, ka turpmāk visas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, ir uzskaitāmas vienīgi VID un vai nu nav uzskatāmas par komersantiem vai arī iespējams noteikt, ka, izpildoties noteiktiem kritērijiem, tās ir uzskatāmas par komersantiem, lai gan nav reģistrētas komercreģistrā. Ceturtais variants piedāvā nemainīt neko.

Lai arī bilde ar dažādām uzņēmējdarbības formām Latvijā ir gana raiba, TM secināja, ka mēģinājumi kaut ko vienādot būtu apgrūtinājums tiem, kas vēlas nodarboties ar nelielu saimniecisko darbību, sēdē skaidroja TM valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Laila Medina.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra