Bankas

Idelsons: Citadeles pārdošanas cena ir līdz 150 miljoniem latu

NOZARE.LV,21.03.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

AS Citadeles banka (Citadele) pārdošanas cena ir līdz 150 miljoniem latu, atzina kādreizējais bankas vadošais darbinieks un pašreizējais Krievijas komercbankas M2M Private Bank vadītājs Roberts Idelsons.

Viņš skaidroja, ka bankas cena lielākoties veidojas, sasummējot tās kapitāla apjomu un iespējamo prēmiju.

Ņemot vērā visas problēmas, kas bijušas Latvijas banku sektorā un neskaidrību par ekonomikas un tirgus izaugsmes perspektīvām, pēc viņa aplēsēm, cena, par kuru var pārdot jebkuru banku Latvijā, ir viena tās kapitāla līdz pusotra kapitāla vērtībā. Tas esot atkarīgs no tā, cik banka ir pelnoša, kādos tirgos strādā un kādus klientus apkalpo.

Viņaprāt, Citadeles priekšrocība ir tā, ka visi sliktie kredīti no tās ir izņemti ārā un nav aktīvu, kas samazinātu pirkuma cenu, tāpēc viens no galvenajiem faktoriem būtu tās pelnītspēja nākotnē.

Citadeles kapitāls patlaban ir aptuveni 103 miljoni latu. Idelsona vērtējumā, ja Citadeli izdosies pārdot par 1,3 kapitāliem līdz 1,4 kapitāliem, tas būs ļoti labs darījums.

Vienlaikus esot jāņem vērā, ka gadījumā, ja Citadeli kāds nopirktu, valstij, visticamāk, tiktu atmaksāti arī aptuveni 100 miljoni latu, ko tā ir noguldījusi Citadelē.

«Daudzi joprojām nesaprot, ka jautājums par to, cik daudz valsts atgūs no Parex bankas epopejas joprojām ir jautājums nevis par Citadeli, bet, cik veiksmīgi Parex atgūs kredītus,» uzsvēra Idelsons.

Viņaprāt, Parex pārdošana no valsts puses vispār nebūtu loģisks solis, jo tās kredītportfelī ir ļoti dažādi kredīti, un runāt par to, ka varētu atrast vienu pircēju, kas samaksās labu cenu par visu portfeli, esot nepareizi.

«Pareiza pieeja būtu tāda, ka gadījumā, ja kaut kas tiek pārdots, tie ir tikai atsevišķi kredīti vai vienoti kredītportfeļi, nevis banka kopumā. Pārdodot pa daļām, saņemt varēs vairāk, nekā visu kopā,» uzskata Idelsons.

Pēc viņa saprašanas, Parex daļu izpārdošanā valsts nemaz nav iesaistīta, jo izlemt, vai pārdot vai nepārdot konkrētu kredītu, ir bankas valdes un padomes kompetencē. «Cik saprotu, viņiem gan tam nepieciešamas pilnvaras,» piebilda baņķieris.

Viņš arī neuzskata, ka, pārdodot Parex pa daļām, valsts varētu kaut ko būtiski zaudēt. «Parex gadījumā var strādāt ar parādniekiem un mēģināt no viņiem piedzīt naudu, vai arī kādam pārdot šīs prasības. Tam nav izšķirošas nozīmes, jo galvenais ir, cik naudas ienāks valstij. Visa nauda, ko Parex saņems, atskaitot administratīvos izdevumus, tiks samaksāta valstij,» skaidroja Idelsons.

Kā ziņots, Citadele tika izveidota pērn augustā pēc Parex bankas restrukturizācijas. Uz jaundibināto Citadeli tika pārnesta lielākā daļa līdzšinējās Parex bankas aktīvu, bet neprofila aktīvi tika atstāti Parex bankā jeb risinājumu bankā. Uz Citadele banku tika pārcelta arī daļa Valsts kases noguldījumu.

75% bankas Citadele akciju īpašnieks ir valsts akciju sabiedrība Privatizācijas aģentūra, bet 25% un vienas akcijas īpašnieks ir Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB).

Savukārt Parex bankas 81,83% akciju īpašnieks ir Privatizācijas aģentūra, bet 14,61% akciju pieder ERAB un 3,56% - maziem akcionāriem, liecina informācija bankas mājaslapā.

Komentāri

Pievienot komentāru