Jaunajai Cemex cementa rūpnīcai šis ir pirmais gads, kad ražotne strādā ar pilnu jaudu – 120 tūkst. tonnu mēnesī. Pērn saražots nepilns milj. tonnu cementa, šogad apjoms pārsniegs milj., lēš Cemex valdes loceklis Māris Gruzniņš, piebilstot, ka tādai arī vajadzētu būt rūpnīcas jaudai.

Salīdzinājumā ar pagājušo gadu, šogad būtiski palielinājies eksporta apjoms, tāpat arī vietējā tirgus pieaugums varētu sasniegt apmēram 10%. Cemex eksporta tirgi ir saglabājušies iepriekšējie – tā ir Igaunija, Lietuva, Skandināvija, Krievija, un šai sarakstā tagad nākusi klāt arī Baltkrievija, kur tiekot realizēts salīdzinoši neliels saražotās produkcijas daudzums. Cemex eksporta apjoms ir 75-80% no saražotā.

Latvijas cementa tirgū šobrīd divi lielākie dalībnieki ir Cemex un Heidelberg Cement grupas uzņēmums SIA Baltik Saule, kas Latvijā importē cementu no Igaunijas Kunda Nordic Tsement rūpnīcas. Citas importa produkcijas, piemēram, Lietuvas un Baltkrievijas cementa īpatsvars vietējā tirgū ir niecīgs. 2010. gadā Latvijas tirgu Cemex nodrošināja ar 34 tūkst. tonnu cementa mēnesī, bet Kundas rūpnīca – ar 14 tūkst. tonnu. 

SIA Cemex apgrozījums pērn sasniedza gandrīz 38 milj. latu, kas ir par 91% vairāk nekā 2009. gadā. Par 63% salīdzinājumā ar 2009. gadu pērn palielinājušies arī uzņēmuma zaudējumi, pārsniedzot 16 milj. latu. Kā liecina uzņēmuma 2010. gada pārskats, tas saistīts ar to, ka 2010. gadā tika nodota ekspluatācijā jaunā cementa rūpnīca un tika uzsākts tās nolietojuma aprēķins.

Projektā Meksikas koncerns Cemex ieguldījis vairāk nekā 275 milj. eiro. Rūpnīcas būvniecība tika uzsākta 2007. gada sākumā un pabeigta 2009. gadā, kad ražotne sāka darbu testa režīmā. Ekspluatācijā rūpnīca tika nodota 2010. gadā. Jaunās rūpnīcas jauda trīskārt pārsniedz vecās Brocēnu cementa ražotnes kapacitāti. Rūpnīca Brocēnos ir nokomplektēta ar gaisa un ūdens attīrīšanas, un vides monitoringa iekārtām.

Kopējās Cemex investīcijas Latvijā pārsniedz 300 milj. eiro, tajā skaitā sākotnējās investīcijas arī vecās Brocēnu cementa rūpnīcas modernizācijā. 2009. gada nogalē paralēli rūpnīcas nodošanai tika atklāts arī jaunais cementa importa un eksporta terminālis Liepājas ostā – šis projekts realizēts sadarbībā ar a/s Liepājas osta LM un izmaksāja gandrīz 10 miljonus eiro, no kuriem Cemex investēja vairāk nekā 7 milj. Eiro. rmināļa kopējā pārkraušanas jauda ir līdz 500 tūkst. tonnu cementa gadā, un tas paredzēts kā galvenais izejas punkts cementa eksportam uz Skandināvijas tirgiem. Vēl 2008. gadā Cemex pie Madonas atklāja inerto materiālu karjeru, kur tiek ražotas smiltis un šķembas.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra