Pasaulē kopumā ēku apkurei, precīzāk – apkurei, ventilācijai un dzesēšanai, tiek novirzīti aptuveni 35% no visa energoresursu patēriņa, atklāj Cross Border Bioenergy pētījums par mazajām apkures sistēmām Eiropā. 75% no šiem resursiem (jeb aptuveni 26,5% visu energoresursu) tiek izmantoti tieši apkurei jeb telpu un ūdens sildīšanai, piektdien raksta laikraksts Diena.

Eiropā visas apkures daļa kopējā energoresursu patēriņā ir augstāka nekā vidēji pasaulē – 48% (20% resursu Eiropā tiek patērēti elektrības ražošanai, 32% – transportam), uzskata Cross Border Bioenergy.

Lielākais apkures pakalpojumu izmantotājs Eiropas valstīs ir dzīvojamais sektors, kura daļa ir 46,7% no visa apkures patēriņa, pārsniedzot gan rūpniecības (31%), gan pakalpojumu (20,8%) sektoru, rāda Eurostat dati.

Kā kā tieši mājokļi ir lielākais apkures tirgus, galvenokārt no to īpašnieku lēmuma, kādus resursus izvēlēties apkures nodrošināšanai, atkarīga valstu spēja īstenot to izvirzītos energopolitikas mērķus. Nav mazsvarīgi, ka lielākā daļa cilvēku mēdz izmantot privāto pieredzi arī uzņēmējdarbībā, nevis otrādi un vairumā gadījumu savos uzņēmumos, birojos un veikalos izmanto zināmus un mājās pārbaudītus risinājumus arī apkures jomā.

Lai arī dažādos paziņojumos regulāri tiek uzsvērts, ka Eiropas Savienības (ES) apkures tirgū samazinās gāzes daļa un palielinās atjaunojamo resursu daļa, aizvien vairāk analītiķu pievērš uzmanību tam, ka gāzes daļas kritums apkurē ir gandrīz apstājies.

Global Industry Analysts (GIA) eksperti jau prognozē atgriešanos pie gāzes daļas palielināšanās, norādot – gāzes cena un jaunākās paaudzes apkures katli nodrošina patērētājiem pieņemamāko attiecību starp izmaksām un ekoloģiskajām prasībām. Nosliekšanās par labu gāzes apkurei, pēc GIA domām, vērojama arī globālā mērogā – pateicoties tā dēvētajai slānekļa revolūcijai, kā arī zemajām naftas cenām, kam bieži ir piesaistītas gāzes cenas. Gāzes pievilcību palielina arī jaunākās paaudzes apkures katli jeb tā dēvētie kondensācijas katli. Pēdējie ļauj apsildei izmantot arī ūdens tvaikus, kas parasti aizplūst skurstenī. Šajā variantā ūdens tvaiki kondensējas iekārtā un siltums paliek sistēmā, tādējādi ievērojami paaugstinot katla efektivitāti.

Cita nozares priekšrocība ir gāzes apkures katlu salīdzinošais ērtums un vienkāršība lietošanā, kā arī tas, ka šāds apkures veids tiek izmantots jau vairāk nekā gadsimtu un šajā laikā izstrādāta virkne risinājumu visdažādākajiem gadījumiem un telpām – sākot ar dzīvokļiem un ģimeņu mājām, beidzot ar industriālajiem objektiem.

Turklāt jāņem vērā, ka zemās izejvielu cenas ir strauji samazinājušas gan patērētāju interesi par pilnībā atjaunojamiem resursiem un ekoloģiskiem risinājumiem, gan investoru vēlmi piedalīties šādu risinājumu izstrādē un ieviešanā to dārdzības dēļ. Tā kā gāzes izmantošana ir viens no videi draudzīgākajiem fosilajiem energoresursiem, šādā situācijā pret to iebildumu ir vismazāk.

Plašāk lasiet rakstā Vēl gan negrasās padoties piektdienas, 27.novembra laikrakstā Diena (5.lpp)!
 

Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra