Latvijas dizainers radījis viedo ābeli

Ražošana
2015. gada 23. septembris 10:15

Latvijas dizainers Tālivaldis Muzikants radījis unikālu gaismas dizaina objektu – elektrostaciju saules koks Zelta ābele, kas elektrības un gaismas ražošanai izmanto tikai saules enerģiju, teikts paziņojumā medijiem.

Šai ābelei zelta ābolu nebūs, bet lapas gan ir īpašas – to virspusē ir izvietoti fotovoltaiskie saules paneļi, kuri dienā darbojas kā solārā elektrostacija, kas pieslēgta kopējam elektrotīklam. Naktī ar sensoru palīdzību automātiski ieslēdzas koka lapās iebūvētās LED gaismas diodes. Koks spīdēs un izgaismos apkārtējo vidi, radot fantastisku noskaņu, un piesaistīs uzmanību kā pievilcīgs vides objekts.

«Koka stumbrā pa dienu uzkrātā enerģija glabāsies akumulatorā. Koka darbību regulē maza mikroshēma, kura kontrolēs kustību sensorus, dienā savākto un naktī patērēto enerģiju katrai lapai. Ja kāds naktī tuvosies kokam, tas sāks spīdēt spožāk, ja attālināsies – spožums mazināsies,» uzsver Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta zinātnieks Dr. Jānis Kleperis, kura vadībā šobrīd top saules koka prototips.

Saules koka prototipu ir plānots testēt nākamā gada pavasarī pie Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta. Savukārt jau vairākus gadus saules koka autors T. Muzikants cer realizēt ideju par Zelta ābeļdārza izveidi pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas, kur tiktu izvietotas daudzas viedās ābeles, katra – 6 m augstumā.  

Plānots, ka saules koku varētu uzstādīt gan publiskās vietās – parkos un ielās, gan privātmāju pagalmos. Paralēli top arī saules koks kā elektroautomašīnu uzlādes stacija.

Aplūkot šo izgudrojumu un pasēdēt zem 3,5 metrus augstā saules koka prototipa varēs 11. Starptautiskajā enerģētikas, energoefektivitātes, infrastruktūras un vides tehnoloģiju izstādē Vide un enerģija 2015, kas no 15. līdz 17. oktobrim notiks Ķīpsalā.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra