Pakalpojumi

Ēdinātājus smagi skar cenu pieaugums, maksātspējas kritums un darbinieku trūkums

Db.lv,28.04.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas ēdināšanas uzņēmumu izmaksas par elektroenerģiju, gāzi, apkuri un degvielu ir pieaugušas no 50 līdz 100%, liecina Latvijas Restorānu biedrības (LRB) veiktā aptauja.

Turklāt 75% no uzņēmumiem vairs nesaņem nekādas telpu nomas atlaides, bet 90% cīnās ar hronisku darbinieku trūkumu. LRB aicina atbildīgās amatpersonas un viesmīlības nozares pārstāvjus atkal sēsties pie sarunu galda, lai kopīgi meklētu risinājumus izejai no krīzes.

“Viesmīlības un ēdināšanas nozare visvairāk cieta gan Covid-19 pandēmijas ierobežojumu dēļ, gan arī pašlaik ir tā, kas visvairāk izjūt cenu pieaugumu un cilvēku maksātspējas kritumu, kā arī Krievijas-Ukrainas kara izraisīto tūrista skaita kritumu. Turklāt jau pašlaik VID uzņēmumiem sāk atprasīt uz laiku atliktos nodokļu parādus. Ēdināšanas uzņēmumi jau vairāk nekā divus gadus ir visiem iespējamiem veidiem cīnījušies par izdzīvošanu, bet gaisma tuneļa galā ir grūti saredzama pat vislielākajiem optimistiem. Tāpēc nozare aicina valdību un Saeimu atsākt sarunas par iespējamiem atbalsta risinājumiem, tai skaitā nodokļu sloga mazināšanu,” uzsver LRB prezidents Jānis Jenzis.

Saskaņā ar LRB uzņēmēju aptauju pašlaik vidēji katrā ēdināšanas uzņēmumā trūkst 5-10 darbinieki, bet iestājoties vasaras sezonai darbaspēka trūkums būs vēl lielāks. 93% uzņēmumu trūkst vismaz viens pavārs, bet vairāk nekā 70% uzņēmumu – viesmīļi. Tāpat trūkst arī trauku mazgātāju un telpu uzkopēju. Lai risinātu darba roku trūkumu, vairāk nekā 80% uzņēmumu ar lielāko prieku ņemtu darbā arī ārvalstniekus, piemēram, ukraiņus un baltkrievus, kas jau sevi pierādījuši kā ļoti atbildīgi darbinieki.

LRB aptaujā piedalījās 102 ēdināšanas uzņēmumi, gan tādi, kas nodarbina no 20-50 darbiniekus, gan tādi, kuru darbinieku skaits mērāms simtos.

Saskaņā VID datiem Latvijā darbojas vairāk nekā 2000 ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju, kas nodarbina aptuveni 25 tūkst. cilvēku, 5 % no privātajā sektorā strādājošiem un 3 % no visiem darbiniekiem Latvijā.

uzņēmumi ir nozīmīga tūrisma nozares, kas veido 5% no Latvijas IKP, sastāvdaļa. Latvijas viesmīlības nozare 2019. gadā, pirms Covid-19 pandēmijas, Latvijas valstij nodokļos samaksājusi 147 miljonus eiro. Arī Covid-19 pandēmijas pirmā viļņa laikā nozare nodokļos valstij samaksāja vairāk nekā 100 miljonu eiro, vairāk nekā saņēma valsts atbalstu veidā, liecina LDDK dati par 2020. gadu.

Komentāri

Pievienot komentāru