Tiesa ir lēmusi, ka pašreiz spēkā esošie elektroenerģijas tarifi saistītajiem lietotājiem ir par zemu, komentējot Administratīvās apgabaltiesas spriedumu par a/s Latvenergo tarifiem, norāda Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

«Spriedums ir radījis maldīgu priekšstatu gan prasības pieteicējiem, gan plašākai sabiedrībai, ka, apmierinot pieteicēju prasību, ir panākta tarifu iespējama samazināšana - tiesas secinājumi ir pilnīgi pretēji,» norāda SPRK pārstāvji, kas sola tiesas spriedumu pārsūdzēt. «Apgabaltiesas spriedums ir nepamatots un pretrunīgs. Turklāt daļa tajā izdarīto secinājumu neatbilst faktiskajai situācijai,» teikts komisijas paziņojumā.

SPRK norādījusi - tā nepiekrīt tiesas secinājumam, ka tirdzniecības pakalpojuma komponentē ietverto izmaksu prognoze nav pietiekami izvērtēta. «Tirdzniecības pakalpojuma absolūtās izmaksas ir samazinātas - pašreiz spēkā esošajos tarifos tās ir par 10,8% jeb 654 tūkst. Ls mazākas nekā 2008. gadā apstiprinātajā tarifu aprēķinā,» norāda komisijas pārstāvji.  

Regulators jau 2011. gadā pauda, ka a/s Latvenergo paredzētais plāns piemērot iepriekšējo tarifu elektroenerģijas patēriņam līdz 1200 kWh gadā nav saistīts ar klientu jebkādu diferenciāciju pēc sociālajām pazīmēm un ka sociālo jautājumu risināšanai ir jāizmanto citi mehānismi. «Taču, tā kā šo plānu Latvenergo kompensē uz savas peļņas rēķina, kas gūta brīvajā tirgū, regulatoram nebija tiesiska pamata šo iniciatīvu aizliegt, jo uzņēmumam ir tiesības noteikt tādus tarifus, ja tas neapdraud tā saimniecisko darbību,» norāda SPRK.

Jau vēstīts, ka Latvenergo valdes loceklis Uldis Bariss ceturtdien norādīja - situācijā, ja spēkā paliks tiesas lēmums par Latvenergo tarifu atcelšanu, uzņēmums drīkstēs tos noteikt atbilstoši enerģijas izmaksām, kas nozīmē, ka tarifs būs nedaudz vairāk nekā desmit santīmu

Tāpat, jau rakstīts, ka Latvenergo diferencēto tarifu ieviešana ir mazinājusi kompānijas ieņēmumus par 20 milj. Ls. «Šāda tarifu diferencēšana bija politisks, nevis pragmatisks solis. Ja tagad Latvenergo visiem teju 800 tūkst. saistīto lietotāju tarifu starpība būs jāatmaksā, nezinu, kā to nomenedžēs. Nāksies valstij uz gadu šķirties no savām dividendēm, ko saņem no LatvenergoDB iepriekš norādīja bijušais Latvenergo valdes priekšsēdētājs Kārlis Miķelsons, savukārt a/s Latvenergo tagadējie pārstāvji noraidīja «spekulācijas par to, ka elektroenerģijas tarifu veidošana notika politiskas ietekmes rezultātā».

Savukārt esošais ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts paudis uzskatu, ka tiesas lēmums Latvenergo tarifu lietā pierāda, ka valsts uzņēmumiem nepieciešams jauns pārvaldības modelis, jo Latvenergo tarifu iniciators bijusi Ekonomikas ministrija, kas vienlaikus ir uzņēmuma akciju turētāja un valsts enerģētikas politikas veidotāja. 

DB jau rakstīja, ka no 2011. gada 1. aprīļa a/s Latvenergo paaugstināja elektrības gala tarifus, pieņemot lēmumu, ka pirmās 1200 kWh regulētā tirgus klientiem ir par iepriekšējo jeb tā saucamo «starta» tarifu – 8,25 sant./kWh, bet, tērējot elektrību vairāk, ir jāmaksā dārgāk – 10,74 sant./kWh jeb «pamata» tarifs.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra