Mēs ilgi pētām rēķinu, lai elektroiekārtas, kuras pērkam, noslogotu optimāli – lai neveidotos jaudas rezerves

Tā intervijā saka Agrofirmas Tērvete energonozares vadītājs Andris Ramons.

Agrofirma Tērvete tiek minēta, kā elektrotīkla jaudu efektīvas izmantošanas un optimizācijas piemērs. Kas pēdējo gadu laikā ir izdarīts?

Pēdējo gadu laikā agrofirmā būtībā ir paplašinājusies ražošana un veikta modernizācija visa veida ražotnēs – 90% gadījumu elektroiekārtas nomainītas pret modernām un jaunām. Uz ko mēs pamatā «spiežam», pirms ieviešam kaut ko jaunu? Mēs ilgi pētām rēķinu, lai elektroiekārtas, kuras pērkam, noslogotu optimāli – lai nav jaudas rezerves. Kādreiz bija tā – alus darītavā stāv lieli, jauni ventilatori, bet reāli tie griežas tikai uz niecīgu slodzi. Elektromotori lieli, būtībā ražojam aktīvo jaudu. Lai nebūtu daudz jāmaksā, pirkām kondensatoru baterijas. Savukārt tagad mums ir aprēķināti jaudu un izmaksu ziņā optimālie sūkņi un ventilatori, kas tiek noslogoti. Tāpat uzliktas modernākas apgaismes iekārtas.

Kuros agrofirmas objektos ir veikta modernizācija?

Modernizācija ir veikta praktiski visā alusdarītavā – uzstādītas jaunas un modernas ierīces. Pilnībā no jauna ir uzbūvēts jaunais liellopu komplekss 3000 govīm. Šeit tika veikti ļoti rūpīgi elektroiekārtu aprēķini. Uzcelta jauna biogāzes rūpnīca – tā ir pilnīgi no jauna radīta nozare. Tirdzniecībā ir iegādātas jaunas iekārtas. Vairāk vai mazāk veikti uzlabojumi mehāniskajās darbnīcās. Vienīgi kalte stāv rindā uz modernizāciju.

Kāda ir modernizācijas atdeve?

Tikai viens piemērs. Jaunajā liellopu kompleksā uz 3000 govīm, rēķinot elektropatēriņu uz govi, sanāk kādi 0,9 kilovati diennaktī. Tas ir tāds ļoti optimāls, ļoti labs rādītājs. Mēs rēķinām, cik maksā elektrība uz litru alus, cik – uz govi. Skatāmies, salīdzinām, kā ir Eiropā. Daudz ceļojam. Daudz mācāmies. Skatāmies Vācijas piemērus. Pirms izvēlamies iekārtas, ļoti rūpīgi izvērtējam un salīdzinām. Parēķinām – un tikai tad ir pirkums. Piemēram, slaukšanas karuselim bija divi pirkuma varianti. Reizē slaucam 80 govis. Tas ir viens no lielākajiem karuseļiem, kādi ir. Govis mums kūtī ir brīvā režīmā un iet uz slaukšanu. Visur domājam par efektivitāti. Piena siltumu savācam un sildām ūdeni. Ventilācija tāpat ir ar silto gaisu, kas iet ārā.

Visu interviju lasiet pirmdienas, 17. augusta, laikrakstā Dienas Bizness (13. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra