Publisko iepirkumu jomā ir vajadzīgas reformas, jo pašlaik pašmāju ražotāji no līdzdalības tajos tiek nepamatoti izstumti mākslīgi paaugstināto prasību dēļ

To intervijā Dienas Biznesam stāsta Baltijā lielākā rūpnieciski izolēto cauruļu ražotāja SIA Izoterms valdes priekšsēdētājs Valērijs Kļimovs. Viņaprāt, situācija ir absurda, jo nekur citviet ārzemēs tādas prasības, kas no dalības iepirkumā izslēdz teju vai visus, tāpat arī vietējos pretendentus, izņemot vienu, netiek piemērotas.

Kāda ir Jūsu pieredze, startējot siltumapgādes kompāniju publiskajos iepirkumos?

Ir gan pozitīvi piemēri, kur vietējie ražotāji netiek ignorēti, gan arī tādi, kuri, maigi izsakoties, izraisa sašutumu.

Pati pieeja, ka, ja daži izstrādājumi ir efektīvāki, tad tie var maksāt attiecīgi dārgāk, neizraisa nekādu jautājumu, ja tas ir kaut kā pamatots. Šādi situācija izskatās tādu lielu un nopietnu uzņēmumu rīkotajos iepirkumos kā Rīgas siltums, Ventspils siltums un dažos citos, kad proporcija cena/kvalitāte ir sakarīga.

Taču viens no spilgtākajiem uz šo brīdi piemēriem, kas izraisa sašutumu, ir Vangažu siltumapgādes uzņēmuma Vangažu namsaimnieks rīcība, izvirzot izolētām caurulēm prasību, kādu spēj izpildīt tikai viena rūpnīca Eiropā, kura atrodas Dānijā. Neskatoties uz to, ka mūsu rūpnīca atrodas burtiski 500 metru attālumā no rekonstruējamas siltumtrases un ir spējīga kvalitatīvi un ātri saražot un piegādāt nepieciešamo produkciju, kura atbilst visiem Eiropas standartiem, iepirkuma nolikumā tiek izvirzītas tādas prasības, kuru dēļ mēs nespējam piedalīties šajā iepirkumā. Un nepieciešamā produkcija tiks piegādāta no Dānijas par ievērojami lielāku cenu. Iepirkuma rīkotāji neņem vērā pat faktu, ka mēs maksājam nodokļus tieši šai pašvaldībai, bet piedalīties vietējā iepirkumā nespējam. Turklāt SIA Izoterms darbinieki, kuru lielāka daļa dzīvo Vangažos, būs spiesti maksāt par siltumapgādi pēc augstākiem tarifiem, jo izmantoto cauruļu augstā cena tiks sadalīta tarifos par piegādāto siltumenerģiju. Tādējādi iznāk paradoksāla situācija, ka pēc iepirkuma nosacījumiem «saimnieciski izdevīgākais piedāvājums» ir dārgākais.

Vai par šādiem iepirkumiem esat iesnieguši sūdzību Iepirkumu uzraudzības birojam?

Protams, par šiem gadījumiem uzņēmums vērsies ar sūdzību Iepirkumu uzraudzības birojā. Diemžēl atbilde nebija pēc būtības, tā bija formāla.

Visu interviju Šķēršļu josla dalībai iepirkumos lasiet 21. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra